ntldr is missing hatası...

opprimente
16-02-2010, 21:43   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Bilgisayarı açarken bu hata ile karşılaştım.Elimde windows 7 nin CDsi bulunmuyor malesef.Bu sorunu başka bir yol ile düzeltebilirmiyim?

asi.akin
16-02-2010, 22:36   |  #2  
Üye
54 mesaj

CD si yoksa birşey yapamassın. Bir yerden cd yi bul ve şu linki oku:http://www.ekimdusu.net/index.ph ... sing-sorunu-cozumu/

opprimente
16-02-2010, 22:46   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Bios'un pilini cıkarıp taksam bir işe yararmı peki,yani fabrika ayarlarına geri dönermi pc ?

bosluk
16-02-2010, 23:47   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Windows 7, ntldr dosyasını kullanmaz. Muhtemelen Xp yüklü bir bilgisayara 2. işletim sistemi olarak yüklemişsiniz Windows 7'yi. Açılışta f8 tuşuna bastığınızda Windows Kurtarma Ekranı karşınıza gelecek. Orada bilgisayarınızın ayarlarını düzeltebileceğiniz seçenekler bulunmakta.

Yanlız, XP ile koordineli sistem kullandığınızdan bilgisayarınızın bios menüsünden boot yani başlangıç seçeneklerini kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Farklı bir sabit sürücüde ise XP, bilgisayar oradan açılışa ayarlanmış olabilir ve basitçe diğer sabit sürücüden açılışı seçmeniz sorununuzu giderebilir.

opprimente
17-02-2010, 00:12   |  #5  
OP Taze Üye
9 mesaj

Hayır bilgisayarda daha önce xp programı kullanmadım.Bilgisayarı aldığımdan beri windows 7 yi kullanıyorum.bu dosya bir şekilde kayıp silinmiş bende anlamadım.bu arada f8 tusuna bastıgımda açılışta hiç bir şey açılmıyor..

bosluk
17-02-2010, 11:20   |  #6  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Hımm... Normalde Vista'dan itibaren ntldr dosyasını kullanmıyor Windows. Google'da biraz araştırınca, bu tip hataların Raid sürücüler, XP ön yüklü bilgisayarlar ve ilk RC uzantılı Windows 7 sürümlerinde çıkabildiğini görüyoruz (dizüstünüz satın aldığınız yerde kurcalanmış olabilir diye düşünüyorum bu yüzden). Aşağıda, MS sitesinde yeralan bir problem çözüm yolu mevcut. Ancak, Windows 7 Cd'sine ihtiyacınız var bu işlemler için.

http://support.microsoft.com/?scid=kb%3Btr%3B927392&x=12&y=12

Bilgisayar açılışında f4, f6, f8, f9 ve f11 tuşlarına aynı anda basın. Bir tanesi kurtarma ekranını açacaktır muhakkak. O kısımdan da makalede yazılan adımları gerçekleştirebilirsiniz sanıyorum. Sistem Geri Getirme kaydı oluşturduysanız bir önceki çalışan ayarları seçerek de kurtarma yapabilirsiniz tabi (ama çoğumuzun ilk önce kapattığımız şey bu özellik olduğundan birşey diyemiyorum). Yine olmazsa, dizüstünüzün açılış ekranında yeniden Windows kurma seçeneği belirtilmiştir ya da kurtarma cd'si hazırlama imkanı klavyeden bir tuşa basılarak yapılabilinecektir (dizüstü klavuzunuzda yazar). Son çare yeniden kurmayı deneyebilirsiniz tabi.

Not : Dizüstü bir bilgisayara sahip olduğunuzu düşünerek yazdım. Masaüstü ise ek olarak bios seçeneklerini tekrar kontrol (cd'den ya da 2. sabit sürücüden açılış olarak ayarlanmış olabilir), raid sistemi kurulmuşsa sistem kontrolü, hiç olmazsa internetten windows 7 dvd'si indirme, vs.. gibi çeşitli yöntemler de kullanılabilir.

Benim aklıma gelenler bunlar. Geçmiş olsun...

Ek 2 : Masaüstü bilgisayarınız varsa sabit sürücünüzün kabloları da çıkmış olabilir. Kontrol etmenizi öneririm.

Son Düzenleme: bosluk ~ 17 Şubat 2010 11:25
mustafa2116
17-02-2010, 15:04   |  #7  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: bosluk  
Windows 7, ntldr dosyasını kullanmaz. Muhtemelen Xp yüklü bir bilgisayara 2. işletim sistemi olarak yüklemişsiniz Windows 7'yi. Açılışta f8 tuşuna bastığınızda Windows Kurtarma Ekranı karşınıza gelecek. Orada bilgisayarınızın ayarlarını düzeltebileceğiniz seçenekler bulunmakta.

Yanlız, XP ile koordineli sistem kullandığınızdan bilgisayarınızın bios menüsünden boot yani başlangıç seçeneklerini kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Farklı bir sabit sürücüde ise XP, bilgisayar oradan açılışa ayarlanmış olabilir ve basitçe diğer sabit sürücüden açılışı seçmeniz sorununuzu giderebilir.

ntdrl adını ntecdet olarak devam etmekte sistem hala ntdrl demekte. ntdrl dosya açılış sistem hatasıdır. büyük ihtimla autoexec.bat dosyasını silmişlerdir.  yeniden formatlaman gerek.

not:
autoexec.bat nul değerle ntdrl yi çalıştırır ( ntecdet) bu sistemlede ntfs.sys deverye girer. ... windows açılır.

opprimente
17-02-2010, 23:03   |  #8  
OP Taze Üye
9 mesaj

Öncelikle benımle ilgilendiğiniz için sağolun.Mustafa dediğin gibi format atmayı denedim.pc ye xp yüklemeyi denedim bu seferde mavi ekran cıktı.Bunu bi arkadaşıma sordum oda biostan satayı kapatacaksın dedi ama benım bu aldığım bilgisayarda (Ki keşke almasaydım) biosta sata özelliği yoktur.Bilgisayarın markası hp pavilion dv6000 ne yapmam gerek elim kolum bağlı ?

Recep Baltaş
18-02-2010, 12:22   |  #9  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Windows 7 temin edip USB bellek ile kurun.

opprimente
19-02-2010, 19:00   |  #10  
OP Taze Üye
9 mesaj

recep biraz daha acarmısın konuyu usb bellek ile nasıl atıcam windows 7 cdsini usb'yemi kopyalıcam nasıl olucak ??

mustafa2116
20-02-2010, 02:30   |  #11  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: opprimente  
recep biraz daha acarmısın konuyu usb bellek ile nasıl atıcam windows 7 cdsini usb'yemi kopyalıcam nasıl olucak ??
flash bellekten format atılabiliyor sitede mevcut biraz gezersen bulursun.

gltsry21
23-02-2010, 21:46   |  #12  
Taze Üye
11 mesaj

Bende çift işletim sistemi kurmak isterken bu sorunla karşılaştım ...win 7 ye veda ettim xp cd si le hdd yi hızlı yerine yavaş  format ladım  sorunum çözüldü.......BU ARDA WİNDOWS 7 Yİ FLASH İLE KURMAK İSTİYOSAN Windows7-USB-DVD-tool PROGRAMINI KULLAN