Nvidia: AMD Görüntü Kalitesini Düşürüyor

Tarık046
08-12-2010, 22:10   |  #26  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

arkadaşlar                                       http://forum.donanimhaber.com/m_38279180/tm.htm
link yasakmı bilemem ama izleyin en alttaki videoyu

Boracalin
09-12-2010, 00:30   |  #27  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
Alıntı: Tarık046  
arkadaşlar herzaman çağrımsize şudur bu forma yeni üye oldum fakar Ati vardı bende exper kasa benimki ati hd 4350 donmadığı oyun yokdu 1gbydi üstelik gittim bi nvidia geforce 9800 gt 256 bit 1024 mb 512 paylaşımlı keyfğime bakıyorum son sözüm İNTEL VE NVİDİADAN VAZ GEÇMEYİN AMD
Bu nasıl saçma bir karşılaştırmadır ? 9800 gt ile 4350 HD karşılaştırılır mı hiç be arkadaşım... Teknik bilgin yoksa bile aç bi fiyatlara bak...  arada uçurum var.. Biri 60-70 tl diğeri 160-170 tl... Teknik bilgisi olmayan bir arkadaşta çıkıp ''ulen atide amma dandikmiş be'' diyecek sonra ortalıkta nvidia en süper kart diye gezecek... Daha nasıl anlatayım , biri BMW 3.20 öteki Doğan SL.... Sende çıkıp diyorsun ki , yav Doğan'ım vardı hiç tat tuz vermiyordu gittim bmw aldım ; pek bir performanslı geldi....

9800 gt'nin rakibi ,  48xx HD'dir ki ; 48xx dediğimiz kart bugünki tüm nvida directx 10 teknolojisine sahip bütün kartları ezebilecek potansiyeldedir...

Günümüzde bile 46xx serisi ekran kartları ile bir çok güncel oyun medium ayarlarda gayet akıcı şekilde oynanabilmektedir.
Dediğin 4350'de fan bile yoktur... Anca benim 256 mb o/b S3 Delta Chrome kartım ile yarışabilir...
(Bu arada S3 ile medium ayarlarda nfs-fifa oynamışlığım vardır...[nasıl çalıştırdığını sormayın bende bilmiyorum] ayrıca gerek vista , gerek win 7 aeroları , efektleri güzel güzel çalıştırmaktadır... bir tek HD film izlemedim...)

Ayrıca AMD almayın demişsin , sorarım neye dayanarak ??? Elimde üç tane Amd cpu var... Amd Sempron64 , Amd AthlonX2 64 , Amd TurionX2 64 (turion ve sempron notebook cpu'sudur ) ve üçüde hiçbir zaman sıkıntı çıkarmamış ve muadil İntellere fark atmıştır... En basiti sen hiç celeron cpu'da Vista (aero'su açık) kullanabilen gördün mü ? ben kıçıkırık sempronla 1 seneye yakın vista ultimate kullandım üstelik ilk çıktığı sp'siz ; sistemi sömüren haliyle... Medium ayarlarda nfs ve doom3 oynadım...
İntel mi iyi şimdi sorarım sana ... En iyi F/P performansı AMD ve ATİ(Yeni adı ile AMD) dedir...
Bu kadar cahilliğin luzumu yok.... 

Lütfen yorum yaparken , donanımları karşılaştırırken biraz dikkatli olalım.... (Recepbaltaş'ıda ekran kartları konusunda kızdırmaya gerek yok :D)

Boracalin
09-12-2010, 01:05   |  #28  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
arkadaşlar                                       http://forum.donanimhaber.com/m_38279180/tm.htm
link yasakmı bilemem ama izleyin en alttaki
Bu arada da vermiş olduğun videodaki cpulara dikkat ettiysen orada ki AMD cpu ''nuh nebi'' 'den kalma bir cpu olup AMD' nin ısı ile başının dertte olduğu dönemlerin cpu'sudur , fan ile bile yanabilir :D şaşırmamak lazım... Ama o cpu'lar artık tarih oldu , yeni nesil amd'ler ise intellerden bile serin çalışmaktadır...

Yine milleti kasti olarak yanlış yönlendiriyorsun... (neyse yaşına baktım muhattabım değilsin.. edipçiftçi ile bir akrabalığın var mıydı ? )

[URL=http://img510.imageshack.us/i/amdoj.jpg/][/URL]

burada kullanılan işlemci yanlış hatırlamıyorsam 1999 yılında üretilmişti ve zaten ısı problemliydi :D

aradan 11 yıl geçti insaf...

PcMaKeR
09-12-2010, 12:28   |  #29  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: Boracalin  
Yine milleti kasti olarak yanlış yönlendiriyorsun... (neyse yaşına baktım muhattabım değilsin.. edipçiftçi ile bir akrabalığın var mıydı ? )
AlkışSinsi

devrimsavas
09-12-2010, 12:47   |  #30  
Üye
86 mesaj

arkadaşlar görende biriniz Ati nin hissedarı öteki de NVIDIA hissedarı. Bu rekabet bu atışmalar tüketici olarak bizim içimize gelir. Bırakin yesinler birbirini sonuç aşağı çekilen fiyat olacaktır. 
O yüzden eğer bu şirketin avukatları değilseniz benim gibi bir tüketici iseniz bu adamların laflarının size fiyat düşüşü olarak geleceğini unutmayın. :)

Kapalı Hesap (2197)
10-12-2010, 00:21   |  #31  
Kapalı Hesap
230 mesaj

Sanırım arkadaşlar bir şeyi gözden kaçırıyorsunuz. Hatta Nvidia bile kendi kalesine gol atıyor. Şimdi bir güncel driver neden yapılır ? Eksiklikleri olduğu için. Ekran kartından tam verim almak nedir ? Performans + Kaliteli görüntü demektir. Tabi fiziksel engelleri de olmaması kaydı ile. Yani Nvidia ya ben buradan soruyorum, eski driver sürümlerini neden değiştirdi ? Güncel olanlarını yayınlıyor ? O zaman derler adama Nvidia senin neren doğru ki Ati'ye laf ediyorsun ? Yani saçmalık ve demegojiden öteye gidemez..

mcafee23 ayrılmıştır
10-12-2010, 00:38   |  #32  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

1 numaralı rakibi ATI'nin üreticisi AMD olunca böyle açıklamalar gelmesi doğal,hiç şaşırmadım

mustafa06010
10-12-2010, 22:10   |  #33  
Yeni Üye
23 mesaj

şuan piyasada olan bilgisayarlara bakarsak nvidia gt330m  yada hd 5650 kullanıyor genellikle bilgisayarlar hd5650 görüntü kalitesi ve performasn olarak çok daha iyi aynı fiyata nvidia almanın anlamı yok

ATiM
14-12-2010, 05:40   |  #34  
Yeni Üye
49 mesaj
arkadaşlar herzaman çağrımsize şudur bu forma yeni üye oldum fakar Ati vardı bende exper kasa benimki ati hd 4350 donmadığı oyun yokdu 1gbydi üstelik gittim bi nvidia geforce 9800 gt 256 bit 1024 mb 512 paylaşımlı keyfğime bakıyorum son sözüm İNTEL VE NVİDİADAN VAZ GEÇMEYİN AMD
Arkadaşın bir hatası yok aslında. Yanlışlık bizim firmalarda. En ucuz 1GB ekran kartını takıp, işte buda 1GB ekran kartı var en kral oyun bilgisayarıdır diye pazarlıyorlar. Sonra böyle birisi de çıkıp işte 1GB AMD kartı çıkardım, 512 MB Nvidia taktım PC ona rağmen şahlandı diyebiliyor. Firmalarımızın pazarlama anlayışı müşteriye kakalamak olduğundan bilgisayar sahiplerinin yarısı da bu inanışta oluyor sonuç olarak. Bilinçsiz müşteri kitlesine bu şekilde çalışan mağazalar da çok fazla ne yazık ki. Bilinçli müşteri sorunlu müşteridir onlar için. Siyah laptop almaya geldim diyip ne verirlerse alan müşteri hedef kitleleridir ve satmakla kalmaz müşteriyi de böyle sayısız yanlış bilgiyle doldurmadan bırakmazlar.

Son Düzenleme: ATiM ~ 14 Aralık 2010 05:42
ibrahim_35
15-12-2010, 15:11   |  #35  
Üye
62 mesaj
Alıntı: Karub  
AMD'nin CPU larıda GPU larıda bir garip zaten.. Uzun yıllar ATI yani şimdiki adıyla AMD kullandım gerçekten görüntü kalitesi düşük. Nvidia'ya YÜKSELDİM rahatım. Tavsiyemdir. :)
Asıl AMD de ben cok rahatım :)
snn pc xp gibi hıza önem veren işletim sistemiyse NvİdiA GeForce öneririm.Ama;
Vista Ve Windows7 gibi Grafiğe dayalı bir işletim sistemiyse Sana AMD ATI RADEON HD öneririm...
Ati Grafiğe dayalıdır;Nvidia ise Hıza...
Secin bakalm Hız mı Onemli Gercek kalitede Goruntu mu?
secim sizin :) (bnm secimim;
ölümüne AMD ATI RADEON HD ;)...)

mancukya
21-12-2010, 21:47   |  #36  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Bu suclamalar dogrudur yada gerceklik payi yoktur umurumda degil.
Ama Grafik kartlarinda Mb olayinin kalkmasindan sonra 2 sirket ve cesitli oyun firmalarinin rezilligi yeter.
1 sene önce 500 1000 yada daha fazla talep ettikleri kart 1 sene sonraki bir oyunda bazi seyleri desteklemekden aciz kaliyorsa ve bazen rahat oynamak icin oyunda kalite düsürmek gerekiyorsa ne halt yaparlarsa yapsinlar.
Bir kartin ortalama en az 3 sene boyunca cikmis ve cikacak oyunlari full cözecek sekilde olmasi gerekiyor ama nasil olsa satiyoruz mantigi ile bu isi iyi yapiyorlar.

firaristt
22-12-2010, 12:32   |  #37  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj
Alıntı: mancukya  
Bu suclamalar dogrudur yada gerceklik payi yoktur umurumda degil.
Ama Grafik kartlarinda Mb olayinin kalkmasindan sonra 2 sirket ve cesitli oyun firmalarinin rezilligi yeter.
1 sene önce 500 1000 yada daha fazla talep ettikleri kart 1 sene sonraki bir oyunda bazi seyleri desteklemekden aciz kaliyorsa ve bazen rahat oynamak icin oyunda kalite düsürmek gerekiyorsa ne halt yaparlarsa yapsinlar.
Bir kartin ortalama en az 3 sene boyunca cikmis ve cikacak oyunlari full cözecek sekilde olmasi gerekiyor ama nasil olsa satiyoruz mantigi ile bu isi iyi yapiyorlar.
dediğinize katılmıyorum.. sonuçta ne kadar para verirseniz o kadar performans alırsınız.. benim x1250 4yılına giriyor hemde onboard ama oyun yada full HD filmlerde okmaya giriyor desem yeri var... tamam bazı full HD filmleri oynatıyor ama performans sürünüyor...

geçen sene 1000TL verip  HD5850 CF veya HD5970 alınabilirdi... HD5970'in ayarları kısmaya gerek olan oyun var mı??? nsaıl HD5970 1000TL derseniz 2. el veya yurtdışından aldıiğınızda o fiyata geliyordu ve ülkemizdeki sömürgeciler sayesinde kartın fiyatına bir %40 bindiriyorlardı..

nasıl ben Galaxy S imi burdan 1500TL verip almaktansa yurtdışından 1065TL e aldıysam ayne şey ekran kartında da işlemcide de olur...(aaa ne rastlantı Galaxy S ile HD5970 in fiyatları birbirine çok yakın :D ) ama bu saatte HD5970 alınmaz o ayrı mesele...

geçen sene bile 500TL verdiğimizde HD5xxx serisi olmasa bile HD4850 CF yapılabiliyordu.... HD4850 Cf nin bugün max ayarlarda açamayacağı oyun varmı? haa DX11 i kullanamazsınız o kadar... seneye 2.çeyrekte nasıl olsa HD7xxx serisi çıkmaya başlayacak ve asıl ekran kartlarında rekabet o zaman olucak...

AMD sadece ekran kartına çalışmıyor ki nvidia gibi bütün bütçesini GPU ya yaırsın..(nvidia daha yakın zamanda Tegra2 ye yatırım yapmaya başladı)... aynı anda hem ekran kartı hem işlemci olarak yarışmak için para lazım.. kaç yıldır sürekli zarar açıklayan AMD son 1yıldır kar açıklıyor.. düşünün aradaki farkı... nerdeeen nereye...

ama yok ben illaki X markasının Y kartını alıcam diyen buyursun alsın ama ondan sonra yok bu niye böyle cart curt derse hiç kusura bakmasın...

okinkurt
22-12-2010, 18:51   |  #38  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

abi doğru ne kadar ekmek okadar köfte ben9800gt aldın 1sene aluyo aşşağı yukarı hala hiç sorun yok oyunlarda 360a almıştım iyi para iyi mal bi ekran kartına 100tl verip seneyede oyun açmasını bekliyemessiniz  
ne kadar tl okadar performans...

powercarl
29-12-2010, 15:02   |  #39  
Taze Üye
10 mesaj

Helal olsun Nivida'ya. AMD ekran kartlarını ne güzelde incelemiş. Demekki kendiside yaptıklarından utanıyor AMD kullanıyor. Hiç boşa AMD'ye laf atmasınlar, kat kat daha iyi.

Mr.ED
03-01-2011, 15:15   |  #40  
Mr.ED avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
417 mesaj

Ben Nvidia'nın yaptığı bu açıklamadan iki şey çıkarırım.Birincisi ya yeni bir kart duyaracaklardır ve bunun için reklam yapmaları gerekiyordur ya da ikincisi ya kardeşim bizim karizma gitti beri onları da (amd'yi) karalasak demek oluyordur.
Hangisi daha iyidir diyecek olursak bugün intel kral en iyi işlemci onda var diye kimse bir işlemciye 2 bin tl vermek istemiyorsa bu gün kimsede bir ekran kartına 1.200 tl vermez birkaç fps daha yüksek almak için. Bazı insanların ise birkaç iyi-kötü deneyiminden dolayı bu firma beş para etmez demesi saçmalıktır. Sen burda kendini yırtsanda bu firmaler nasıl daha fazla kâr etmenin derdinde yani seni düşünen yok; ama hala sen körü körüne onları destekleyebiliyosun.
Ben şahsen sırasıyla fx 5700 ve 9250 kullandım ve şunu söyleyebilirim ki fx5700 (yandığı için 9250 almıştım) de oynadığım oyunları 9250 oynuyamıyordum. Ardından ise hd5770 (asus "cu" özel tasarım) kullandım ısı olarak 70'i geçmez dedikleri kart 99 C dereceyi görüyodu hem de eski tarz oyunlarda onun yerine gtx 460 (760 mb) aldım ve farkı hissettim şimdi ise zaten imzamdaki kartı kullanıyorum ve iyiki almışım diyorum (ben aldığımda 6850 daha çıkmamıştı o çıkmış olsaydı ondan alıp ilerde cf yapardım) ha yinede bu bundan iyidir diyemem. Kaldığı aynı yer ve aynı zamanda üretilen aynı tarz elektronik aletler bile aynı performansı vermiyor; birazda şanş işi tabi bu.Ama bizim insanımız bunu anlamıyor!
Not: Nvidia ile AMD farklı teknolojiler kullandığı için cuda ve steam karşılaştımak yanlış olur.
Not: Bazıları AMD, Ati'yi satın almadan önceki kartları karşılaştırıp AMD'yi kötülemiş lütfen karşılaştırırken daha dikkatli olalım

muratbey06
12-01-2011, 21:40   |  #41  
Taze Üye
13 mesaj
Buram buram cehalet!..

I_The_BesT
15-01-2011, 12:05   |  #42  
Taze Üye
18 mesaj

bnce intel işlemci nviada ekran kartı Atı şimdiki adıyla amd çok kötü bnce :))

games2010
15-01-2011, 15:00   |  #43  
Yıllanmış Üye
160 mesaj

YA TÜRKÇE İNSAN BEYNİ ANLAMADIĞI İÇİN(OSMANLIDAN DOLAYI)
VERY VERY MONEY:İNTEL
NOT VERY GARİBANY:AMD
Oqqqqq

firaristt
15-01-2011, 17:35   |  #44  
firaristt avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

Alpaslan ne oldu bakıyorum nvidia'cı olmuşsun(her ne kadar düzgün yazamasanda) xD  zamanında diyordun HD5970 die xD

Kapalı Hesap (153334)
22-01-2011, 22:51   |  #45  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Arkadaslar bazi insanlari anlamak mumkun deil.Amd genelde tum kitleye hitap eden tek firma bence.Cunku hem intel hemde nvidia gercektende fakir kesimle pek ilgilenmiyor.Amd goruntu kaliyesini dusuruyor evet ama bu en alt seviye ekran kartlarinda cunku fiyati nvdia dan 2 kat ucuz.Bugune kadar nvidia herzaman favorimdi cunku gercekten pahali ekran kartlari var ama ekran karti 3 yillik teknoji ile beraberinde geliyor Amd ninde pahali ekran kartlari boyle fiyat ve video kalitesinde amd bit yuksekligi ve gelismis teknolojilerde nvidia iyidir.

Kapalı Hesap (153334)
22-01-2011, 23:00   |  #46  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Suanda amd 4350 1gb turbo memori ile 2.8gb cikiyor ustelik 80 tane paralel birimi var.Tek eksigi 64bit olmasi.Bu ekran kartini pci ekpress+direct 10.1+htmi cikisi full hd+7.1 ses karti bunu size 60tl ye veren baska bir firma yok.Amd nin kiymetini bilin rekabet sayesinde ucuza urunler aliyoruz ya amd olmasaydi bu rakipleri icinde gecerli.

Kapalı Hesap (153334)
22-01-2011, 23:30   |  #47  
Kapalı Hesap
6,419 mesaj

Bir ekran katinin fiyati yukseldikce parca kalitesi islem kapasitesi ekran karti uzerindeki devreler cok artiyor ve 3yil sonranin gelismis teknojilerini baridiyor ve goruntu kalitenizde artiyor tabi bunu soyle dusunun parasi olan sahin alir parasi olan ferrari ikiside ayni arac ama biri pahali ve hizli digeri ucuz ve dusuk hizda ekran kartlarida boyledir paran varsa 50000tl yede ekran karti var 50 tlyede onemli olan ekran karti ile ne yaptigindir nvidia amd ve diger firmalar farketmez.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (161458) ~ 22 Ocak 2011 23:32
Haksu77
01-02-2011, 09:44   |  #48  
Yıllanmış Üye
409 mesaj
Bu karsilastirma elma armut karsilastirmasindan farksiz.

Suanda en performansli  tek gpulu ekran karti  Nvidia GTX580 ve fiyati 500-550€ arasinda.
AMD HD6870 ise 250€ civarinda.

Tek kart olarak GTX 580 daha performansli iken ki aradaki fiyat farki ucurum ve 500€ ya iki tane HD6870 alip CrossFireX yaptiginizda GTX'den 15-17% daha iyi performans aliyorsunuz ki bu durumda fiyat/performans olarak yine AMD daha iyi olmus oluyor. Önceden 3D Visiondan dolayi NVIDIA tercih edebilirdiniz ama simdi Amd ekran kartlarinin da 3D destegi oldugunu dusunursek coklu monitor desteginden dolayi bence ilk tercihim her zaman AMD olur. Nvidia ile coklu monitor destegini kullanmak istiyorsaniz  bildigim kadari ikinci bir karta ihtiyaciniz olacak ki AMD kadar performansli degil.

Simdi bu durumda yapilan karsilastirma cok sacma oluyor. AMD'den 250€ cok guzel bir kart alabiliyorsunuz ki  performans olarak sizi en az 2 yil rahatlikla göturur sonra CrossFireX yaparsaniz bir 2 yil daha gidersiniz o zamana kadar Windows 8 cikmis DX12 gelmis olur zaten bilgisayar degistirirsiniz. Alabileceginiz en ucuz performas karti 230€ civarindaki GTX460 ve performans olarak HD6870'den 23-24% daha yavas bir kart. Simdi bu durumda 20€ verip en az 20% daha performans almak tek kartla bile coklu monitor kullanabilmek daha iyi güc tüketimi(tam yuk 150W, bosta 20W civarinda) sayesinde bence tercih edilecek ilk secenek oluyor.  

Öyleyse burada cikip deliler gibi NVIDIA fanatikligi yapmaya gerek yok.  Ben gidip GTX580'e gidip 550€ vermem siz veririm diyorsaniz o sizin tercihiniz.

lunaticium
01-02-2011, 13:45   |  #49  
lunaticium avatarı
Yıllanmış Üye
603 mesaj

Bu konu kalite ile ilgili birşey sanıyordum, Image quality!
ama yorumlarda çoğu kişi bu veye şu kart daha ucuz daha performanslı gibi şeyler yazılmış...

Haksu77
02-02-2011, 19:04   |  #50  
Yıllanmış Üye
409 mesaj

Bu konu kalite ile ilgili birşey sanıyordum, Image quality!
Nvidia sanirim gidip dandik CRT monitorlerle AMD kartlari kullaniyorlar sanirim. Daha iyi resim kalitesi almak icin daha iyi monitor kullanirsin olur biter.