Nvidia, ATI'ye PhysX yolunu açıyor

Z1mBaBwE
29-04-2010, 19:16   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,674 mesaj

Nvidia, PhysX sistem yazılımını OpenCL platformuna port ederek ATI kartlara yolu açıyor.

Nvidia'nın bu kararının altında yatan sebep, bilgisayar ve Xbox 360/PS3 gibi oyun konsollarında fiziksel gerçekçiliği arttırarak oyun deneyimini daha zevkli bir hale getirten PhysX'in ATI tabanlı grafik kartlarında çalışmaması sebebiyle pek çok oyun geliştiricisinin bunu kullanmaması. Hal böyleyken de, API'sini daha yaygın bir hale getirmek isteyen Nvidia OpenCL'e port etme kararı verdi. Bu sayede CUDA da artık bir zorunluluk olmaktan çıkıp, ATI ekran kartı sahipleri de PhysX desteğinden faydalanabilecekler. ATI kart sahiplerinin alacakları verim ise donanımlarının GPU işlem kabiliyeti ile doğru orantılı olacak.
Yani özetle diyebiliriz ki Nvidia PhysX'in kendilerine has olmasının avantajı ile dezavantajını karşılaştırmış ve genel destek sağlamayı kendi açısından daha faydalı bulmuş. İyi de olmuş.

NOT:PCLABS'TAN ALINTIDIR !!!!!!

Nvidia sonunda doğru yolu buldu ati ekran kartlarının gerçek gücünü asıl şimdi görücez :) Ancak bu kararda nvidia kurnazlığı var her halükarda nvidia karlı cıkacaktır.

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 29 Nisan 2010 19:22
Karub
29-04-2010, 20:25   |  #2  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Asus EAH2900XT (GPU ATI) ekran kartım ile Mirror's Edge oyununda PhysX özelliğini kullanabiliyordum ama aksiyonlu yerlerde oynanamıyacak kadar kasıyordu. PhysX kapalı/açık arasında çok fark var.

YasinC
29-04-2010, 22:31   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

ATİ'lerde CF yapan benim bildiğim physx açılınca kartların teki fizik yükünü alıyor diye biliyordum. Yada FireGL serisinden bir kart takmak lazımdı.

heatblast
30-04-2010, 18:53   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,260 mesaj

physx ATİ kartlarda performans kaybına neden olur yüksek ihtimalle bu durumda NVİDİA'nın işine yarar