OEM 2 ram var sadece 1ini görüyor

BekLenti_
25-10-2009, 01:53   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

PC de  oem 1GB  533 mhz  ram vardı arkadas eskı ramını bana verdı verdıgı ramda oem 512mb 533 mhz fakat pc bu ram ı gormuo bıos guncellemesı falan dedı bı kac arkadasım format falan dıyenler oldu ama format attım bıos guncellemesını tam bılmedıgım ıcın bıraktım yardım lutfen bunun ana nedenı varmıdır ramlerı baska pc de denedık ozaman goruyor  ayrıca  pcde everest ultimate  kurdum ve  rami  parogram takılı olarak goruyor  fakat ram hıc takılı degilmis gibi. acil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden herkeze çok teşekkür ederim

anakart== asus  p5vd2-mx
işlemci== intel p4  3.06 775 soket
su ankı ram durumu= OEM 512MB 533 mhz
HDD ==S.sung 80GB
Bozulan ekran kartım == ati radeon x 550
                                                                                        YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM :(

erdata
25-10-2009, 02:11   |  #2  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

Teknik bir soruna benziyor, muhtemelen boştaki slot tozlanmış veya taktığınız ram den kir kapmış olabilir, pc elektrikte takılı DEĞİL iken ram slotunu kürdanın ucuna sardığınız bir pamuğa saf alkol sürerek temizleyin, aynı şeyi ram'in pinlerinede uygulayın ve uygulamadan sonra elinizle pinlere temas etmeyin. Bu işlemleri yapmadan önce statik elektrik tedbirlerine uymayı unutmayın. Kolay gelsin.

BekLenti_
25-10-2009, 02:15   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

ramlerin ikisinide teker teker slotlarda denedım ikiside teker teker tum slotlarda calısıyor sorun baska bısı bircok yol denedım hatta fakat cozumlerım tukendı baska bı tavsıyenız olabılırmı acaba

erdata
25-10-2009, 02:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

Everest yardımıyla biosunuzun versiyonuna bakın eğer 1017 değilse son versiyona güncellenmesi gerekebilir. 1012 versiyonda ram güncellemesi var gördüğüm kadarıyla.

sayfasına girin anakart modelinizi yazın, temiz bir xp yüklü olduğundan eminseniz Asus update programını ve son versiyon biosunuzu indirin (1017) asus update aracılığı ile indirdiğiniz dosyayı yükleyin. bu arada tek ram takılı olsun. işlem sırasında sorun çıkacağını düşünüyorsanız hiç ellemeyin profesyonel bir servise başvurun. dimyada pirince giderken eldeki anakarttan olmayın. Son olarak ram uyumsuzluğu da olabilir, double side dediğimiz ramlarle single side ramler beraber takıldığında bu uyumsuzluğu yaratabilir. yani biosu güncelleseniz bile sonuç aynı kalabilir.

BekLenti_
25-10-2009, 02:44   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

Tesekkur ederım sabah ilk isim bu soyledıklerınız gozden gecırmek olucak  tekrar sagolun