Oem Lisansı

HPQ-User
04-12-2009, 10:04   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

by ibrahim sormuş:
Değerli Arkadaşlar,

Ben bilgisayarı aldığımda üstünde windows lisansı yoktu.Yani korsan olarak gelmişti ben oem lisansı almak istiyorum ama sadece yeni bir bilgisayarla verilebileceği söylendi ve satış yapmadılar.Bilgisayar 2 yıllık ve korsan kullanmak istemiyorum yeni bilgisayar alacak durumumda yok.Nasıl oem lisansı alabilirim.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
ASUS ANAKART
AMD X2 İŞLEMCİ

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

MBTGROUP
04-12-2009, 13:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

OEM lisans Bilgisayar ile beraber gelen tek başına satılamayan bir lisans türüdür.KUTU (FPP) Lisanslama Bu lisanslama  kutu ile satılır ve devredilebilir.İçeriğinde Kutu içinde kurulum CD/DVD ve kutu üzerinde Lisans etiketi bulunur. İstenilen Bilgisayara kurulabilir ve başkasına satılabilir. Fiyat olarak diğerlerinden daha pahalıdır
http://www.microsoft.com/turkiye/lisanslama/default.mspx

OEM ürünü ile Perakende (FPP) ürünü arasındaki fark  
Fiyatları ve Son Kullanıcı Lisans Sözleşmeleri arasındaki farkın dışında, ürünler görsel olarak aynıdır. Not: Kurulum işlemi ise oldukça farklıdır.
Daha fazla bilgi için Microsoft Destek Hattını arayabilirsiniz.444 67 87

derdani
04-12-2009, 13:56   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
183 mesaj

Arkadaşın belirttiği gibi kutu ile satılan yani Retail lisans satın alacaksın
Bir uyarı:
piyasada ikinci el satılan işletim sistemi lisansları vardır -> Forumlarda, Gittigidiyor.com'da vs
ucuzdur ama bu riske girmemeni tavsiye ederim.

mancukya
04-12-2009, 14:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

OEM lisansini fare ne bileyim klavye, ses hoperleri vs vs  ile bile satmak zorundalar makineyle alakasi yok bazi seyleri söylüyoruz sonra antipatik oluyoruz.
Sordugun yerdeki kisilerin cakalligi her hangi pc ile alakali bir üründe sana Oem lisansini satmak zorundalar arkadasim

ksk2000
17-02-2010, 12:10   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
135 mesaj

arkadassım aldıgın makina toplama ise oem lisansı yoktur ben orjinal işletim sistemi kurcam diyosan box alman lazım buyuk firmalara bak mutlaka vardır box yok ben illede oem filan alcam diyosan ole bi sansın yok pcword arkadasdın deddiği gibi kutulu alcan o da zaten butun guncelklemeleri yapıyo sadece aklında bulunsun buyuk bir yerden al oraarda ikişnci el degıldır