Ölen adamın Facebook hesabı tartışma yarattı

CHIP Online
24-02-2009, 11:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Hayatını kaybeden gazetecinin Facebook hesabı yeni bir tartışma başlattı: Sanal Dünya'da ölüm...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Olen ... -yaratti_11102.html

Facebook 15 milyondan fazla kişinin profilini barındıran dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi. Üstelik iyi ve kötü pek çok yönden gerçek yaşamın başarılı bir sanal yansımasını oluşturuyor. Bu yüzden aynı gerçek hayatta olduğu gibi Facebook'ta da ölüm göz ardı edilemez bir geçek. Fakat gerek yaşamda ölünce sanal dünyada ne oluyor? Sanal dünyada ölümsüz müyüz? Ödüllü bir gazeteci olan William Bernister yaşamını kaybedince kız kardeşi Stephanie Bernister'ın yaşadıkları bu soruların ortaya çıkmasına yol açtı.

Stephanie ölüm haberini alınca, aklına kimlik hırsızlığı ve abağeyenin Facebook'ta yer alan kişisel bilgileri geldi. İlk yaptığı Facebook'a ölüm sertifikasını da eklediği bir e-posta atmak oldu. Fakat yetkililerden şok eden bir yanıt aldı; Facebook ölen kişilerin hesaplarını silmiyor! Onun yerine bir anı sayfasına dönüştürüp, sadece arkadaşlarının ölen kişinin profiline erişmesine izin veriyor.

Stephanie bu yanıt üzerine kimlik hırsızlığı korkusunun yanı sıra bir de ölen ağabeyinin profilini her gün görmenin küçük kızları üzerindeki yıkıcı etkisi eklenince konuyu avukatlara danıştı ve basına taşıdı. Avukatların Facebook'un böyle bir hakkı olmadığı yorumları ve basında site hakkında çıkan ağır eleştiriler sonucunda Facebook geri adım attı ve olayın bir yanlış anlaşılma olduğunu söyledi. Facebook, Stephanie'nin William Bernister'ın yasal varislerinden olduğunun anlaşılmaması nedeniyle temkinli olduklarını ve sadece daha fazla bilgi istediklerini söyleyerek özür diledi ve sonunda hesabı sildi.

Kardeşinin isteğiyle artık William Bernister'ın sanal dünyadaki varlığı da silinmiş oldu. Ama geriye ölümden sonra sanal yaşamın ne şekilde devam etmesi veya sona ermesi gerektiği ile ilgili pek çok soru bıraktı.

Tüm konu: Ölen adamın Facebook hesabı tartışma yarattı

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce böyle bir durumda nasıl bir yol uygulanmalı?

H@ckerCesur
24-02-2009, 13:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

Böyle durumlarda birçok sitede önlemler var mesela. Adam 1 ay ya da 3 ay boyunca hesabına hiç girmemişse hesap devre dışı kalıyor. 1 yıl boyunca halen girmemişse de siliniyor. Facebookta böyle birşey yapmalı diye düşünüyorum ;)

ErcanErcan
24-02-2009, 14:43   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
61 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007

Facebook'ta yaşananalar oldukça tatsız. Sadece birçok kişinin ölmüş yakınlarına ait posta kutularını vb. hatıra olarak sürdürdüklerini biliyorum. Ölmüş kişilere adanmış siteler de azımsanmayacak sayıda. Ben de bir arkadaşımın önerisiyle yıllar önce vefat eden annem için bir site hazırladım ve bu site aylarca açık kaldı. Şuraya getirmek istiyorum ki pekçok kişi ölmüş yakınlarına ait eşyaları vb. anı olarak saklar. Ölmüş yakınlara ait siteleri ve posta kutularını sürdürmeye çalışır. Bunu insani bir hal olarak algılamak gerekiyor bana kalırsa.

Banned
24-02-2009, 16:58   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
347 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

adam belki öldükten sonra hesabının silineceğini bilse bundan rahatsız olurdu kim bilir...bana kalırsa öldükten sonra hesaplarının korunması da kişilerin doğal bir hakkı olmalı...kız kardeşinin uğraşı sadece onun anısına saygı için fazla büyük bir uğraş gibi geldi açıkçası...saklamaya çalıştığı birşey mi var ki bu kadar garip davranıyor(neymiş küçük kızların üzerindeki etkisi)...bence facebookta birinin hesabını başka birinin lafıyla kapatmak ufak bir cinayet işlemekten farksız bir durum olmuş...böyle durumlar için facebook üyelere seçenek sunabilir mesela 3 ay içinde mesaj atmazsanız hesabınız silinsin mi yoksa sınırsız süreli hesabınınz mı olsun diye seçenek atabilir..

Kapalı Hesap (53751)
24-02-2009, 17:09   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

Facebook canlıların hesabını bile kapatmıyor donduruyor:))

Fattur
24-02-2009, 22:31   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

anı olarak saklanabilirdi.Çünkü sadece kızı yok adamın.Birüsürüde arkadaşı var.Küçük kızı için filtre uygulanabilirdi facebookta..