Olinguito adı verilen yeni bir tür bulundu...

CHIP Online
18-08-2013, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Dünya üzerinde henüz keşfedilmemiş ne kadar fazla şey olduğunun kanıtı, bu yeni türde gizli...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/oli ... -bulundu_42117.html

Resimlerle: İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!

Artık yaşlandı dense de, Dünya üzerinde keşfedilmeyi bekleyen çok fazla şey var... Bunun kanıtı, bilim adamlarının keşfettiği, yeni bir etobur memeli türü. Üstelik bu yeni bulunan tür, son derecede şirin bir görüntüye de sahip.


Olinguito (olinciito şeklinde okunuyor) adı verilen bu yeni türü, Smithsonian bilim adamları "ev faresi ve oyuncak ayının bir karışımı" olarak tarif ediyor. Ancak olinguito tabii ki bu ikisi de değil ve rakun, olingo gibi küçük ve uzun kuyruklu hayvanları da içeren "Procyonidae" ailesinin bir üyesi. Smithsonian grubu bu buluşlarını 15 Ağustos tarihli ZooKeys bilim dergisinde açıkladılar.


Kolombiya ve Ekvador'da bulunan yüksek rakımlı ormanlarda yaşayan turuncu-kahverengi kürklü olinguito, ortamala olarak bir kilogram ağırlığında ve 35 santimetre uzunluğunda. 


"And Dağları'ndaki yağmur ormanları, kendilerine özel bir dünyaya sahipler. Orada bulunan pek çok tür başka hiçbir yerde bulunamıyor ve çoğunun soyu tehlike altında. Olinguito'nun diğer türler için bir elçi görevi üstlenerek, dünyanın dikkatini, Ekvador ve Kolombiya'daki kritik yaşam alanları olan yağmur ormanlarına çekmesini ümit ediyoruz." Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'nin müdürü ve buluşu yapan takımın lideri Kristofer Helgen'in basın açıklamasındaki cümleleri bu şekilde.


Olinguito, resmi olarak "Bassaricyon neblina" olarak geçiyor.


<span style="text-decoration: underline;">Devamı, bir sonraki sayda...</span>


Tüm Konu: Olinguito adı verilen yeni bir tür bulundu...

Resimlerle: İnsanlığı etkileyen 8 bilimsel deney!

Kaynak: www.chip.com.tr