Ölü adamın yazıları Google'a dert oldu

CHIP Online
18-04-2009, 11:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google'ın başı şimdi de ölü bir blog yazarı yüzünden dertte. İlginç davanın detayları burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Olu- ... ert-oldu_12178.html

Resimlerle: Google ve hizmetlerine 10 alternatif

Sürat pateni fenomeni olan Shani Davis'in annesi, hakkında yazılmış bir blog'u yayından kaldırmadığı gerekçesi ile Google'a dava açtı. Cherie Davis, bloğu yazan Sean Healy'nin, yazının yayınlanmasından bir yıl kadar sonra kanser nedeniyle hayatını kaybetmiş olması nedeniyle sorumluluğun Google'a ait olduğunu savunuyor. Bahsi geçen yazıda Davis'in ABD Sürat Pateni Federasyonu hakkında aşağılayıcı yorum yaptığı belirtilirken, Davis'in avukatı Kurt Kolar bu yazının tamamen gerçekdışı olduğunu savunuyor.

Illinois devlet mahkemesinde görülecek dava için otoriteler CDA (Amerikan İletişim Etik Yasası) uyarınca web barındırması hizmeti veren servis sağlayıcıların, veri içeriğinden sorumlu tutulamayacağını söylüyor. Ancak blog yazarının ölmüş olması Google'ı tek taraf haline getiriyor. Davanın en ilginç noktası Davis'in haberin gerçek yayın kaynağı olan The Age gazetesine karşı hiçbir hukuki işlem yapmamış olması. Ancak Kolar, Google'da yapılan aramalarda blog'un üst sayfalarda görüntülenmesinin sorun yarattığını söylüyor.

Davadan Google için bir ceza çıkması beklenmemekle birlikte, Google'ın "Sadece içerik mahkeme kararıyla sakıncalı bulunursa kaldırırım" açıklaması üzerinde iki tarafı da üzmeyecek bir sonuç çıkabileceği düşünülüyor.

Tüm konu: Ölü adamın yazıları Google'a dert oldu

Resimlerle: Google ve hizmetlerine 10 alternatif

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu durumda yazının sorumlusu kim kabul edilmeli?

Banned
18-04-2009, 17:42   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
232 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

dava eden suçlu tabii ki..birisi 3 kuruş para vermiş gitmiş google'a dava açmış..gitsin hak talep ediyorsa gazeteye dava açsın..böyle bilmemne evlatları varken firmalar nasıl cesaret edip yeni yeni fikirler bulabilir ki, adam onca sene uğraşıp millete blog vermek için altyapı kursun hanımevladının teki 3 kuruş paraya firmaya dava açsın firma zor durumda kalsın...böyleleri varken nasıl ilerlesin dünya...

Süleyman.
18-04-2009, 17:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2009

İsteyen istediğine, istediği gerekçeyle dava açabilir. Bu da dünyadaki özgürlüklerin güvencesi olan birşey aynı zamanda.