Ölümsüzlük artık çok mu yakın?

CHIP Online
02-12-2010, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İnsanoğlunun büyük hayali olan yaşlanmayı durdurmak gerçek mir oluyor? İşte son gelişmeler...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/olum ... mu-yakin_23821.html

Resimlerle: Bilimin cevap bulamadığı 10 basit soru

Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar farelerde yaşlandırmanın etkisini tersine çevirmeyi başardılar. Yaşlandırmanın etkilerini yalnızca durdurmayıp tersine çeviren ve  fareleri gençleştiren araştırmacılar, farelerdeki kısırlık ve beyin hastalıkları gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırdı.

Kromozonların uçlarında, onları koruyan ve kalkan görevi gören telomerler bulunuyor. Bu telomerler yaş ilerledikçe aşınıyor ve yaşlanmanın izleri de bu şekilde meydana geliyor. Araştırma ekibi enzim ve telomerlerden yoksun olan bir fare türü yetiştirdi. Bu fareler yaşlanmanın belirtilerini hemen göstermeye başladılar. Daha sonra bu özel farelere bir ay boyunca telomer aşılayan araştırmacılar, yaşlanmanın belirtilerinin silindiğini ve farelerin gençleştiğini gördü.

Ancak insanlar için bu araştırmanın devam etmesi oldukça zor, fareler tüm hayatları boyunca telomer oluşturabilirken, insanlarda telomer oluşumu ergenlikten sonra bitiyor. Telomerler, hücre sayısını arttırdığı için orada olan bir kanseri de ateşleyebiliyor.

Tüm konu: Ölümsüzlük artık çok mu yakın?

Resimlerle: Bilimin cevap bulamadığı 10 basit soru

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: İnsanlar için ölümsüzlüğün yolu bulunabilir mi?

okinkurt
03-12-2010, 08:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2010

çok zor kaç yıl önce bilmiyorum birisi buluyor bir ot gökten bir melek inip otuda adamın bütün bilgilerinin olduğu defterle beraber alıp göle atlayıp kaybolmuş bunlar yapsa tanrı izin verirmi