Ön panel ses pin bağlantıları

irfankeskin61
08-04-2008, 05:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,248 mesaj

MSI P4M900M anakartım var. Ön panelde ses için giriş ve çıkış bulunmadığından yeni bir panel alıp bilgisayarın kasasına bağladım. Usb pinlerinde bir sorunum yok ama ses pinlerini sanırım bir türlü doğru bağlayamadım. Anakartın kitapçığında yazdığı gibi bağlamama rağmen seste sürekli problem var. Mikrofonu (line in) çalıştıramadım. Kulaklıktan ses çıksada gelen ses çok ilginç. Melodi var ama çalan şarkıyı söyleyen kişinin sesi yok. Her parça ensturmantal çalıyor. Gülümseme Farklı pin varyasyonları denesem de ses aynı çıkıyo. Fakat ön panele giden sesi tamamen sağ yada tamamen sol hoparlöre yönelttiğimde ses düzeliyor. Bu seferde sterio özelliği kayboluyor. iki hoparlörde aynı sesi veriyorlar ve bir hoparlör için yaptığım ses şiddet ayarı her iki hoparlörüde etkierken diğer ses ayarı tamamen devre dışı kalıyor. Deli Yani karma karışık bir durum. Ses pinlerinin hangisi ne işe yarar ve nasıl bağlamam gerekir? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. (Ses için 5 adet pin var. AUD_RET_L be AUD_RET_R mevcut değil)

Normalde başta ses bağlantıları için arka panele takılacak 2 giriş vardı. Kasanın arkasındaki ses çıkışlarını kullandığım için yeni aldığım panelin bu 2 ses girişini kestim. Her kanal için 2 kablo ve birde güç kablosu olmak üzere toplam 5 pin bağlantısı elde ettim. Elimde kullanmadığım, (birbirinden bağımsız 8 pin) pin bağlantısı olan kablo vardı. Panelin ses kablolarını pin kablolarına bağlayarak uygun pin yuvalarına taktım. Acaba burdamı hata ettim diyorum ama her tekli kablo tek bir pin kablosuna bağlandığı için hata yapmamış olmam gerekirDeli

irfankeskin61
08-04-2008, 07:02   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Çok ilginçtir. USB girişlerinden herhangi birine bir bağlantı yapınca ses çıkışı düzeliyor. Kulaklığa gelen seste hiçbir bozukluk olmuyo ama usb girişleri boşken dediğim ses problemi yine var.

irfankeskin61
08-04-2008, 07:42   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Sanırım ses çıkışındaki problemin sorunu; gnd ve mic power bağlantılarını ters bağlamam olmuş. Usbye bağlantı yapınca, ses çıkışı; (hem ses hemde usb çıkışlarına bağlı olan) gnd bağlantısını usb pin bağlantıları üzerinden sağladığı için ses düzeliyordu, çözdüm. Yalnız hala microfonu düzeltmedim acaba ön paneldeki mikrofonu çalıştırmak için özel bir ayarmı gerekiyo bağlantıarı doğru çünkü. Arkadaki mic girişi de çalışıyor.

sah1n
08-04-2008, 14:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Evet gerekiyor ön paneldeki mikfonu çalıştırmak istiyorsan.
Ses denetiminde mikrofon için gelişmiş denetimlerden "Front panel mikrofon" tikini kaldırırsanız arka mikrofon çalışacaktır. Tikli iken kasa önündeki mikrofon çalışır

irfankeskin61
09-04-2008, 01:34   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Bu "Front panel mikrofon" tiki nerde oluyo arkadaşım?

Üstteki resimde en alttaki ikondan mı bahsediyosun yoksa

bu resimdeki (Windows ses yöneticisi) ayarlardan mı yapılıyo dediğin?

En üstteki resimde ikon açık yada kapalı farketmiyo her ikisinde de arka paneldeki mic aktif durumda.

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 09 Nisan 2008 02:14
sah1n
09-04-2008, 08:38   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Alttaki resimden bahsediyorum arkadaşım O mikrofon kısmında Gelişmiş diye seçenek olması gerek.Ses kartının en güncel versiyonunu yükleyip denedin mi?

Kapalı Hesap (34907)
09-04-2008, 12:05   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım önce buradan sürücüleri indir kur yeniden başlat kartında problem yoksa çalışacaktır.

irfankeskin61
09-04-2008, 12:51   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
1,248 mesaj

Alttaki resimde gelişmiş ayarlardan bütün ses girişleri aktif durumda başka ses girişi görünmüyor. Aslında 5 ses girişinin (Microphone, CD Audio, Stereo Mix, Line in, Front Mic) tanımlnması lazım ama sadece 3ü ( Microphone, CD Audio, Line in) var. Bende anlamadım. Belki ses sürücüsünden kaynaklanıyodur diyecem ama sürücüler elimde mevcut.

Birçok VIA HD Audio ses driver versiyonunu denedim hatta. Ama hiçbir sürücüsünün arayüzü anakartın kitapçığında ele alınan ve incelenen sürücü gibi gelişmiş değil. Son sürücüsü olan v 5.20b versiyonunu da VIA sitesinden indirip kurdum. Yalnız driver'ın arayüzünde ön panel ve arka panel mic in girişini kontrol edebileceğim bir ikon yok. Kitapçıktaki versiyonda ses kayıdı için microphone, CD Audio, Stereo Mix, Line in, FRONT MIC ayıraçları ayrı ayrı bulunsa da benim indirip kurduğum en güncel driverde bile sadece Microphone, CD Audio ve Line in mevcut. Yaptığım pin bağlantılarında bi problem yok eminim. Bağlantıları baya araştırdım hatta öncesinde olası farklı versiyonları da denedim. Sadece ön panel mikrofon girişini etkinleştiremiyorum. Anakart kitapçığındaki VIA HD Audio Driver versiyonu 5.10.1.1060 Bu versiyonu nasıl bulabilirim? Belki bu driveri bularak problemi çözebilirim ya da bana arkadaki mic girişini kapatıp (kapatmasada olur) ön paneldeki mic girişini açan bir program gerek.

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 09 Nisan 2008 13:21
Kapalı Hesap (34907)
09-04-2008, 13:16   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım tavsiyem onlıne güncelleme yapınız:

Seçenek 1. Live Update Online

size MSI ürününüzü hızlı ve güvenli bir şekilde güncelleme  Bu çevrimiçi arama aşağıdaki MSI ürünlerini desteklemektedir.
Anakartlar: Sürücüler/BIOS/Uygulamalar, Grafik Kartları: Sürücüler/BIOS/Uygulamalar Barebone: Sürücüler

NOT:

MSI Live Update Online Microsoft® Internet Explorer 5.0 ve üstü, Windows® 98SE/ME/2000/XP işletim sistemleri ile kullanılmalıdır.

Aradığınız sürücüyü buradan bulabilirsiniz  işletim sistemin /audıo/VIA HD Audio Codec VT1708 /seç sırası ile seçimini yap

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (48276) ~ 09 Nisan 2008 13:31