onboard ekran girişi sorunu

HPQ-User
24-02-2009, 20:07   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

cemil sivas sormuş:
Merhabalar. Ben öğretmenim. Bizim bilgisayar sınıfında bir projektör var. bunu bilgisayara bağlamaya çalışıyorum. Bilgisayarda bir ekran kartındaki ekran girişi bir de onboard ekran girişi var. Ben hem ekranı hem de projektörü kullanmak istiyorum. Ancak onboard ekran girişi çalışmıyor. Bilgisayarın özelliklerini fazla veremedim. Çünkü bu soruyu sormak şimdi aklıma geldi. Eğer bilmemiz lazım diyorsanız okula gittiğimde bakayım...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
ana kart fujitsu siemens

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.30729; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0; .NET CLR 3.0.30618)

Hayalet 26
24-02-2009, 20:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,018 mesaj

Kutudan çıkan VGA kablosunun bir ucunu bilgisayarınız arkasında monitörü bağladığınız yere, diğer ucunu da projektör üzerinde bağlantı yerine yerleştirin. Yaptığınız bu işlem bilgisayar görüntünüzü projeksiyon cihazına aktarmanız için yeterli olacaktır.

Kumanda üzerinde yer alan mouse özelliklerini kullanmak istiyorsanız USB kablosu ile projeksiyonu bilgisayara bağlayın.

Bilgisayardan çıkan sesi projeksiyon cihazınızın (varsa) ses düzeninden duymak istiyorsanız, bilgisayar ile projeksiyon arasında ses bağlantısı kurun.

Projeksiyon cihazının (INPUT, SOURCE) tuşları yardımıyla bilgisayar bağlantısını seçin.

Görüntü artık projeksiyon cihazınızdan geliyor ama bilgisayarınızın monitöründen de aynı anda seyretmek istiyorsanız, monitörünüzü (varsa) projeksiyonun arkasında yer alan VGA OUT konnektörüne bağlayın.

Projeksiyonunuzda VGA OUT yoksa VIDEO SPLITTER ile görüntünüzü birden fazla projeksiyona ya da monitöre çoğaltabilirsiniz.

Alıntı kaynağı::

osmanefe
24-02-2009, 21:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,693 mesaj

Hocam daha net açıklamak gerekirse ekran çoklayıcı parçalar var ekran kartı çalıişırken onboard çalışmaz ondan dolayı bu çokyayıcılardan alınması gerekiyor ikisin birlikte kullanımlası için. Hocam bu parçayı nerede bulucam derseniz bir bilgisayarcuda yada http://www.teknolojix.com/detail ... 20VGA%20%C7OKLAYICI bu lik  üzerinden alabilirsiniz ama birde ek kabloya ihtiyacınız olucak okulunuzda formatör bilgisayar öğretmeni varsa hocam görevlendirmeli gelen eksik kabloyu ona sorarsanız yardımcı olucaktır

erdem barış
24-02-2009, 21:44   |  #4  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,312 mesaj

bu bir sorun değil diğer arkadaşlar da bahsetmiş harici ekran kartını kullanırken onboard olan çalışmaz vga çoklayıcı alırsın tamamdır.

cemilsivas
24-02-2009, 21:57   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Sizin sayenizde onboard la harici ekran çalışmayacayığı öğrendim. iyi akşamlar