Önemli bir sorum olacak Win 7 ile ilgili

Anußis
19-09-2009, 22:59   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Merhabalar öncelikle bayramınız mübarek olsun

Şimdi bnm bi sorunum var

Windows7 Ultimate Kurulu bir bilgisayarım var Özellikleri ;

2 GB RAM
INTEL P4 2,6 (3,05 Ghz ; Overclock) İşlemci
Ati Radeon 512 MB X1650 Pro AGP
60 GBde HDD m var.

İlk olarak pcmde Xp kuruluydu Bu pcye gta ıv'ı kurdum gayette güzel çok az kasma ile oynuyordum. bazı yerlerden win7 xpden daha hızlı diye duydum . bende win7ye geçtim ancak gtaıvi şimdi kurdugumda çok kasma yasıyorum . ama masaüstünde falan dosya işlemlerim vs. xpden daha hızlı neden böyle bişi oldu anlamadım bilen varmı acaba . oyunlarda cok kasıyor şimdi

Bide sorun şuki ana bilgisayarımda ;

AMD Phenom II X4 3.2 Ghz işlemci
8 GB DDR-3 1333 MHZ RAM
1 TB HDD ve ATİ HD4890-Vapor-x li bilgisayarımada win7'yi kurdum oradada tam tersi oluyor

oyunlar cok akıcı hiç kasma yok iken . dosya aktarımı ve internete girme hızım epeyce düşük eskiden xpde olmuyordu

Son Düzenleme: Anußis ~ 19 Eylül 2009 23:01
Recep Baltaş
19-09-2009, 23:05   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

X1650 Pro AGP çok yavaş bir kart. APG hotfix'i indirp kurdunuz mu? GTA IV güncel mi?

slayerbaris
19-09-2009, 23:54   |  #3  
Üye
99 mesaj

ben de pentium 4 lü bilgisayarımda win 7 ile oyunlarda sorunlar yaşıyordum. örnek olarak xpde pes 2009 akıcıyken win 7 de ağır çekim gibiydi. ekran kartım nvidia 8500 gt gddr3 idi. bence eski sistemlerde (kendi denemelerimin doğrultusunda) win7 ile oyun oynamak pek iyi fikir değil ama kullanımda stabilite çok iyi. 

OSMAN BAĞÇEVAN
20-09-2009, 00:36   |  #4  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

arkadaşım siz , win 7 yi yükler yüklemez oyunu yükler , oynarsanız   tabi ki kasma olur..

bunun direct i var , ekran kartının sürücüsü var , hotfix i var , yonga seti var..sonra oyun ayarlarında ki ayarlar , çözünürlük vs vs

siz bunların hiçbirini yapmayın , sonrada oyun kasıyor.. tabi oyun kasar !

sorunun çözümü :
öncelikle  oyun , sisteminiz için yeterli mi değil mi  bundan emin olun..eğer yeterli değilse ya da sistemden bir problem olduğunu düşünürsek , sisteminizde oyunu açmadan önce herşeyi kapatın..virüs programı , internet, bütün programlarınızı , msn v.s v.s

virüs var mı yok mu sisteminzde emin olun bundan..
sürücülerinizin güncel olup olmadığına, otomatik güncelleştirmenin açık olduğuna emin olun..
dx lerin sorunsuz yüklendiğinden ve diğer oyunların kasıp kasmadığını gözlemleyin..
oyunun dosyalarının eksik olmadığına, oyunun ayarlarının kasmayacak şekilde ayarlamalarınızda dikkatli olun..o da olmazsa ekran kartınızın görselliğinden çok performansına öncelik vermesini sağlayın..

halen devam ederse kasma sorunu , yapacak bir şey yok..!

secman
20-09-2009, 00:42   |  #5  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

win7de kasıyor nede olsa  alt yapı vista

OSMAN BAĞÇEVAN
20-09-2009, 00:55   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: secman  
win7de kasıyor nede olsa  alt yapı
win7 de hangi oyunlarınız kasıyor ?

slayerbaris
20-09-2009, 22:14   |  #7  
Üye
99 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
arkadaşım siz , win 7 yi yükler yüklemez oyunu yükler , oynarsanız   tabi ki kasma olur..

bunun direct i var , ekran kartının sürücüsü var , hotfix i var , yonga seti var..sonra oyun ayarlarında ki ayarlar , çözünürlük vs vs

siz bunların hiçbirini yapmayın , sonrada oyun kasıyor.. tabi oyun kasar !

ilk yazan arkadaşı bilemicem ama zaten bu dedikelrinizi kurmadan hiçbir oyuna giremezsiniz. ben elimdeki eski sistemle denediğimi yazdım ne yaptıysam performans artmadı. en sonda dediğiniz gibi yapacak birşey yok. sistem eskiyse xpde oynamaya devam , yeniyse win7de directx 10u (destekleyen oyunlarda) tatmaya devam :D

Son Düzenleme: slayerbaris ~ 20 Eylül 2009 22:14
Recep Baltaş
20-09-2009, 22:19   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Alıntı: secman  
win7de kasıyor nede olsa  alt yapı
Ne alaksı var? X1600 ile kasar tabi. Yorum yapmak için yorum yapmayın. Ben çatır çatır oynuyorum...

OSMAN BAĞÇEVAN
20-09-2009, 23:43   |  #9  
Denetmen
6,606 mesaj
Alıntı: slayerbaris  

ilk yazan arkadaşı bilemicemama zaten bu dedikelrinizi kurmadan hiçbir oyuna giremezsiniz. benelimdeki eski sistemle denediğimi yazdım ne yaptıysam performansartmadı. en sonda dediğiniz gibi yapacak birşey yok. sistem eskiysexpde oynamaya devam , yeniyse win7de directx 10u (destekleyenoyunlarda) tatmaya devam :
bu dediklerimi kurmadan oyunu girebilirsiniz !!!
sisteminiz yanımda olsaydı , o sistemi oyun canavarı yaparım da işte ....:))

birhafta civarında bir zaman önce..fifa 2010un demosu çıktığında ,indirdim , kurdum windows 7 64bit işletim sistemime...oyuna ilkgirdiğimde oyun o kadar çok kasıyordu ki ,topu falan hiç görmüyordum..sonrasında ise bir kaç ayarla düzeldi..sizde öle düzeltmeye çalışın..muhakkak vardır bir ayarı !

slayerbaris
21-09-2009, 00:09   |  #10  
Üye
99 mesaj

en azından bir directx kurmadan açmıyor oyunu ama :) kaliteden ödün vererek dediğiniz gibi düzelebilir. mesela ben high ayarda xpde iyi iken ayn ayarda win7de ağır vasıta koşuyolardı. pes 09da gelişmiş ince ayar yok high low mediumdan başka. bu arada o sistemim artık yok ekran kartsız kaldı :D ben çok kurcalarım her oyuna girmeden optionsda mutlaka 5 10 dakka dolanırım. aklıma geldi cod 5 de böyle bir sorun olmuyordu xp win7 arasında fark yoktu :)

Recep Baltaş
21-09-2009, 11:59   |  #11  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Orjinal oyun sahipleri yamalarla genelde bu sorunlardan kurtuluyorlar.

ErKaN-23
21-09-2009, 12:08   |  #12  
ErKaN-23 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
931 mesaj

oyunlar için bir şey demeyecem  zaten arkadaşlar gereken yorumu yapmış ama dosya aktarımı ve internete girme hızı konusunda win 7 xp den kat kat üstün diyebilirim bizzat kendimö kullanıyorum çünkü win 7 yi

Recep Baltaş
21-09-2009, 12:13   |  #13  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Buyrun oyunlar ve Wİndows 7

infoman
21-09-2009, 13:14   |  #14  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

*DX web update kullanın 
*malesef atinin x1600 ekran kartına windows 7 sürücü desteği yok, olduğu söylense de eski sürücüleri yüklüyor:) benim bir bilgisayarımda da x1600 PCIE var fakat GTA IV ü en düşük ayarlarda bile zar zor oynatıyor (yada oynamadığım için oynatamıyor)
*ATI kullanıyorsanız ve HD 3XXX seri ve üstü ekran kartınız varsa sorun yok
*bir şekilde oyunu güncelleyin

Alt yapısı Vista diyen arkadaş acaba altına girip baktı mı? Alakasız mevzular, bilgisizlik hala devam ediyor. Vista'yı hantallaştıran çekirdeği değildiiiiiii, sorun çekirdek olsaydı microsoft kısa sürede aynı hatayı tekrar yapmazdı işin ucunda bir dünya devini batışa yönlendirmek var!!!

Recep Baltaş
21-09-2009, 14:03   |  #15  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj

Alt yapsı Vista değil ama Vista SP2. Arada çok fark var.