Online bankacılıkta güvenlik şoku!

CHIP Online
27-07-2008, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Paramızı emanet ettiğimiz bankaların siteleri ne kadar güvenli? Çarpıcı araştırma burada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Onli ... nlik-soku_7962.html

Araştırmacılara göre Amerika'daki bankaların büyük çoğunluğunun web siteleri internet müşterilerinin güvenliğini tehlikeye atacak tasarım hatalarıyla dolu.

Michigan Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, incelenen banka sitelerinin %75'inde en az bir hata bulunduğu sonucuna varıldı. Hazırlanan rapor geçtiğimiz Cuma günü Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan Gizlilik ve Güvenlik Sempozyumu'nda sunuldu.

Araştırmacılardan Atul Prakash, kullanıcı güvenliğini tehlikeye atacak çeşitli hata ve açıkların ülkenin en büyük bankalarının web sitelerinde bile bulunduğunu belirtti.

Araştırmanın ilginç tarafı, bahsedilen güvenlik açıklarının programlama hatası değil, web sitelerine eklenen yanlış tasarlanmış özellikler olması. Örneğin güvenli olmayan bir sayfaya güvenli giriş kutusu yerleştirilmesi veya iletişim bilgilerinin güvensiz sayfalara konması gibi. Rapora göre yeteri kadar güvenli kullanıcı adı ve şifresi talep etmeyen birçok site de kullanıcının güvenliği için tehlikeli. Ayrıca önemli bilgileri kullanıcılarına e-postayla gönderen bankalar da bu bilgilerin güvenliğini tehlikeye atıyor.

Rapor 214 finans kurumunun web sitelerinden alınan bilgilere dayanıyor.

Tüm konu: Online bankacılıkta güvenlik şoku!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Online bankacılık mı, şubeye gitmek mi?

tuncay_geronimo
27-07-2008, 09:54   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
192 mesaj

ben de online bankacılığı kullandığım zamanlar oluyor. güvenilirlik konusuna gelince. çok dikkatli olmak gerekiyor. öncelikle kendi bilgisayarımın yeterli güvenli olmasi gerek diye düşünüyorum. bankaların ise yeteri kadar güvenlik yatırımı yaptıklarına inanmıyorum.

msaatci
27-07-2008, 12:43   |  #3  
msaatci avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj

hiç güvenmeyin. kendi bilgisayarınıza da bankaların sayflarına da. internet alemi deli kaynıyor. trafik gibi. bulaşmazsanız başınıza birşey gelmez.

crixallis31
27-07-2008, 12:49   |  #4  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Bu güne kadar hiç online bankacılık işlemi yapmadım yapmayı da düşünmüyorum.Sıralardan sürünmek daha güvenli geliyor malesefÜzgün

Fattur
27-07-2008, 20:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

şubeye gitmek