Online Oyunları konu alan kitap yayımlanıyor

Onur Y
21-12-2015, 09:39   |  #1  
Onur Y avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2015

MMORPG yani devasa çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunlarının İngilizce kısaltması. Çok sayıda oyuncunun bilgisayar veya oyun konsollarından İnternet bağlantısı kurarak oynadığı ve oyun esnasında çeşitli karakterlere büründüğü video oyun türüdür. MMORPG'de oyuncular oyuna giriş yaptıktan sonra belirli ırklara üye olarak ve kendilerine uygun olan karakteri oluşturarak oyun evrenini keşfetmeye başlarlar. Kullanıcılar kendi aralarındaki iletişimi oyun içi mesajlaşma sistemiyle sağlarlar. Bu sistem sayesinde yazılı ve sesli bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Oyun içerisinde; oyun sistemi tarafından oluşturulan ve hiçbir oyuncunun yönetemediği "npc", "mob", "boss", "pet" gibi isimlendirilen karakterler de vardır.

Npcler kendilerine özel bir görünüm ve isimlere sahiptirler. Her npc oyun içerisinde belirli görevlere sahiptir ve oyuncularla iletişim kurabilirler. Npcler oyun içinde demirci, tavernacı, malzemeci gibi görevleri üstlenirler. Asıl amaçları oyunculara yardım etmektir. Oyuncularla etkileşime geçebilirler ancak hiçbir oyuncu onları kontrol edemez. Bazı npcler ile beraber görevlere dahi çıkabilirsiniz.

Moblar tecrübe puanı kazanmanızı sağlayan canavarlardır. Bu canavarlar oyuncuların yaşadığı alanlar haricinde yaşarlar. Tecrübe puanları kazanmak için şehrinizi terk edip mobların bulunduğu alanlara seyahat edersiniz. Seyahatleriniz bazen uzun süreli olabilir ve şehrinize geri dönmeniz haftalarınızı alabilir. Canavarlar öldürüldükten sonra ortaya çıkan ganimet kutularından birçok item elde edebilirsiniz. Yeni silah ve zırh oluşturmak için materyaller, özel iksirler ve seyahatiniz sırasında size ekstra güç kazandırabilecek besinler. Mobların en gelişmiş seviyesinde bulunan canavarlar "boss" olarak bilinir. Bosslardan, moblarda olduğu gibi birçok item elde edebilirsiniz. Bunun haricinde efsanevi itemler ve besinler de bosslardan elde edilebilir.

Ayrıca oyunculara yardım etmesi için oluşturulan ve bütün oyuncularla özel bir bağ kurabilen yine oyun sistemi tarafından yönetilen evcil hayvanlar vardır. Bunlar oyun dünyasında "pet" olarak isimlendirilir. Evcil hayvanlarınızdan uzun yollar sırasında binek, savaş sırasında bir oyuncu gibi yararlanabilirsiniz ve her biriyle çok samimi dostluklar kurarak aile gibi olabilirsiniz.

MMORPG oyunlara giriş yapınca zamanın nasıl geçtiğini kavrayamazsınız. Benim çevrim içi oyun hayatına bakış açım bundan 14 yıl önce 2022 yılında Sword Art Online (SAO) adı verilen bir oyunda başlamıştı. SAO bittiğinde henüz 10 yaşındaydım ve burada geçirdiğim iki yıllık maceradan başka oyuncuların göstermiş olduğu üstün çabalar sayesinde canlı çıkabilmiştim. SAO'da geçirdiğim uzun yaşam mücadelemden sonra kendimi hep bizleri kurtaran oyuncular gibi olabilmek için çevrim içi oyunlarda geliştirmeye çalıştım. Şimdilerde ise ben Irk Online adı verilen bu oyun dünyasının bir parçasıyım.

Irk Online şuan beta sürecinde bulunan bir oyun. Oyuna bu süreçte başlayan tüm oyuncular karakterlerini oluşturduktan sonra ulaşabilecekleri maksimum seviye, zırh ve silahla başlatıldı. Biz oyun içerisinde kullandığımız tüm malzemelerimize "item" diye hitap ediyoruz.

Şuan Irk Online'de üç temel ırk bulunuyor. Bu ırklar arasında da seçebileceğimiz savaşçı, suikastçı ve şaman olmak üzere üç farklı sınıf mevcut. Savaşçılar ve suikastçılar hasar vermek için olan sınıflardır. Şamanlar ise gurubunda bulunan diğer oyuncuları korumakla görevlendirilmiş sınıftır.

Oyunda her sınıfın kendine ait yetenekleri bulunur. Oyuncular seçmiş oldukları sınıfa ait olan birçok yeteneği kazandığı tecrübe puanlarıyla aktif edebilirler. Kullanılan her yeteneğin ulaşabileceği menzili vardır. Eğer yeteneğin menzilden uzak kalırsanız size etki etmez. Aynı zamanda her karaktere ait olan ve kullandığı zırhlara göre arttırılıp azaltılabilen can puanı ve yetenek puanı vardır. Can puanı çarpışmalarda aldığınız hasarlar yüzünden düşmeye başlar ve sıfıra inerse ölürsünüz. Yetenek puanı ise çarpışma sırasında kullandığınız yetenekler ile azalır. Sıfıra düştüğünde ise hiçbir yetenek kullanamazsınız. Puanlar çarpışma bittikten sonra kendiliğinden dolmaya başlar. Doldurmak için başvurabileceğiniz diğer yol ise çok nadir bulunabilen iksirlerdir. Bu iksirlere sahip olsanız dahi kullanmanız için çarpışma içerisinde olmamanız gereklidir. Bir savaşın ortasında yetenek puanınız sıfıra düşerse geriye yapmanız gereken tek şey kalmış demektir, arkanıza bakmadan kaçmak.

Irk Online'a bağlanmak için bağlayıcılarımızla giriş yaptıktan sonra oyunun tanıtım videosunda yer alan ırklar ekrana geliyor. Bu ırklar arasında insanlar, cüceler ve karanlık elfler var. Beta süreci ırkları hiçbir zaman karşı karşıya getirmeyecek şekilde ayarlanmıştı. Sistem bana sadece seçtiğim ırka ait haritayı ayrıntılarıyla devasa bir şahinin üzerinde uçarken göstermişti. Şahin yere konduğunda Shangri-La'nın izlediğim manzarasının üzerimde bıraktığı etki harikaydı, adeta büyülenmiştim ve bu güzelliğinin bozulmasına asla izin vermeyecektim. Shangri-La'yı gördükten sonra diğer ırkların yaşadığı yerleri de merak etmeye başlamıştım. Beta sürecindeyken cüceler ve karanlık elflerin bulunduğu haritalara ait bilgiyi giriş ekranında onlara ayrılmış olan tanıtım bölümünden ulaşabildim.

Cüceler, Almethris (Mekanik Şehir) adı verilen derinliklerinden lavlar akan bir yanardağın üzerine kurulmuş olan ve çalışır haldeki bir saat gibi her tarafından büyüklü küçüklü çarkların döndüğü gizemli olarak tanıtılan bir şehirde yaşıyorlardı.

Karanlık Elfler, Cocytus Ormanı (İniltiler Nehri) adı verilen gölgeler ormanının içerisinde ki karaağaçlarda yaşayan bir ırktı. Bu orman adını içerisinde bulunan lanetli nehirden alıyordu.

İnsanlar, Shangri-La (Beyaz Geçit) adı verilen üzeri karlarla kaplı dağların yamacına kurulmuş, önünde "beyaz nehir" adı verilen bir nehrin aktığı ve içerisi cenneti anımsatan bir şehirde yaşıyordu. Diğer ırklar buraya ayak basabilmek için nehir üzerindeki zorlu geçitten geçmek zorunda kalacaklar. Shangri-La, bizim için yıkılması imkansız olan bir kale. Son derece korunaklı ve silahlarla donatılmış olan bembeyaz kale duvarlarının üzerinden yeşil sarmaşıklar sarkar. Bu görüntü o kadar güzeldir ki burada olan her oyuncu büyülenmiş gözlerle Shangri-La'nın manzarasını izler. Burası adeta sokaklarında gezebildiğimiz bir cennet.

Beta sürecince geçen bu iki yıl benim Irk Online hakkında çok fazla tecrübe kazanmamı sağlamıştı. Bu süreçte bana verilen birçok itemi, tecrübe puanlarıyla elde ettiğim yeteneklerimi kullanmayı ve gurup oluşturarak uyumlu şekilde savaşmayı öğrendim. Yöneticiler, oyunun bulunduğu beta dönemini bitirip güncelleme yapınca bütün oyuncular oyuna en düşük seviyeden, en düşük silah ve zırhlarla tekrardan başlatılacak. Bizi bekleyen sıfırdan başlama durumu canımı sıkmıyor değildi. Buna rağmen beta sürecini bitirecek ve asıl savaşın başlamasını sağlayacak olan güncelleme gününün gelmesini birçok oyuncu sabırsızlık içerisinde bekliyor.

Herkese merhabalar,

Wattpad uygulaması üzerinde yazmakta olduğum Irk Online adlı kitabun ilk bölümünü okudunuz. Online oyunlarda geçen hikayelere yer verilen bu hikayenin devamını merak edenler, https://www.wattpad.com/19709598 ... m-tan%C4%B1t%C4%B1m linkinden ulaşabilirler. Keyifli okumalar.

Son Düzenleme: Onur Y ~ 05 Ocak 2016 11:01 Neden:
Onur Y
22-12-2015, 14:39   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2015

Yeni bölüm 23.12.2015 tarihinde yayımlanacaktır

https://www.wattpad.com/myworks/57300354-irk-online

Son Düzenleme: Onur Y ~ 22 Aralık 2015 14:40
Onur Y
26-12-2015, 09:52   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2015

Üçüncü bölüm yayımlandı.

Onur Y
30-12-2015, 14:26   |  #4  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2015

Wattpad üzerinden beşinci bölüm yayınlandı.

Onur Y
05-01-2016, 11:02   |  #5  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2015

Yeni bölüm yayınlandı. Maceralar tüm hızıyla devam ediyor.