Open Office ve MS Office Karşılaştırması

emremektup
26-08-2007, 21:05   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
165 mesaj

Arkadaşlar
Forumlarda ne zaman open office ile ilgili bir soru sorulsa laf dönüp dolaşıp office-open office savaşına geliyor. Gördüğüm kadarıyla iki program arasında pek bir fark yok. Benim merak ettiğim iki program arasında ne fark var da insanlar ücretsiz bir yazılım olan Open Office yerine MS Office kullanıyorlar? Sakın yanlış anlaşılmasın. Öyle özgür yazılım manyağı falan değilim ya da microsoft hayranı... Gerçekten de bilmediğim bir konu bu. O yüzden soruyorum. Bir sebebi var ki bütün dünyada Office'in yeni versiyonu çıktığı zaman haber oluyor. Ama ne? Sadece Microsoft'un bu alanda liderliği yıllar önce ele geçirmiş olması sebebiyle yarattığı marka bağımlılığı mı yoksa MS Office'in diğer office yazılımlarına oranla henüz öğrenemediğim özelliklerinden dolayı mı bu fark ortaya çıkıyor? Belki de ben sadece bir ev kullanıcısı olduğum için iki yazılım arasıdaki farkı anlayamıyorumdur.
merakımı gidermenizi umuyorum fakat lütfen olayı Office-Open Office kavgasına dönüştürmeyin. Aradaki farkları belirtin. Çünkü dediğim gibi bu soruyu, cevabı bilmediğim için soruyorum. Başka bir niyetim yok.

kingcobra33
26-08-2007, 21:35   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
67 mesaj

İnsanlar kazıklanmayı seviyorlar bence.Open office kendi dosyalarının haricinde ms office dosyalarını da rahatlıkla açıyor.Sanırım bedava olduğu için cazip gelmiyor.Belki open office diğer office gibi işletim sisteminden bile pahalı satılsaydı alıcısı çok olurdu.

scaniaperest
26-08-2007, 23:26   |  #3  
Üye
69 mesaj
kingcobra33
İnsanlar kazıklanmayı seviyorlar bence.Open office kendi dosyalarının haricinde ms office dosyalarını da rahatlıkla açıyor.Sanırım bedava olduğu için cazip gelmiyor.Belki open office diğer office gibi işletim sisteminden bile pahalı satılsaydı alıcısı çok olurdu.
Aynen , insanlar kazıklanmayı seviyor. Ben açık kaynak taraftarıyım arkadaşlar. MS Office ü yapmış kazıklamayı seven bir firma oldu gitgide.Amacınız sadece yazıysa , Office 2007'nin görüntü güzelliğine bakmayacaksanız kurun.İnanın ki ben şu anda kullanıyorum ve işimi epey görüyor.

gökhan19
27-08-2007, 00:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
997 mesaj
kingcobra33
1-Bizde open officei denedik ama ms officede yaptığım cvmi açıtığında sadece 2 kelime yazıyı görüntüleyebildi cv güzel olsun diye mavi bi tema koymuştum o yüzden yazıları görüntüleyemedi.
2-Resimli xp kurulumu vardı doc belgesi.Onu açtı ama resimlerin yarısını görüntüleyemedi.Bazı doc belgelerini gerçekten berbat açıyor.
3-Powerpointe alternatif olan programı bi halta yaramıyor çok berbat geliştirilmesi lazım.
4-Excele alternatifinde makro sorunu yaşamayan yanıma gelsin.
5-Yardım bölümü ingilizce ms office hem türkçe hemde office 2007de yardım bölümünde resimli anlatımlar mevcut.Yani open officede biyerde takıldığınızda yardım bölümünden umudu kesin.
6-Çok yavaş açılıyor hızlandırılması lazım.
7-Çok hatası var bazen belge açıyosunuz word alternatifi 1 dakika yanıt vermiyor sonra kendini kapatıyor.

Ve daha binlerce hatası var ms office 2002ye ancak alternatif olabilir.Orta ve üst seviye kullanıcılara hitap etmiyor..

sakin_insan
27-08-2007, 11:50   |  #5  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

insanların birçoğu ms office kullanıyor.
birçoğunun open office den haberi yok.
genellikle değil kesinlikle heryerde ms office öğretiliyor.yani kurslarda okullarda falan.
bence kullanım alışkanlığı da var. yani insanlar alışmış bi kere ms office ya gelen değişiklik onlara çok farklı geliyor.
buna open officenin ms office kadar çok özelliği olmadığını da katarsak (bildiğim kadarıyla tabiki)
herkes kullanmaktan vazgeçiyor.
şunu tekrar belirmek isterim ki open office nin ne olduğunu bilenlerde (ki bu çok az) değişikliği sevmiyor ona hep öğretilen ms officeden vazgeçemiyor.

tam_isabet
16-05-2008, 02:20   |  #6  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaslar kaynak tuketimi open office de daha cok ne dersiniz bende mi sorun var acaba 40mb falan yer kaplıyo office 2003 7mb???

sys
15-06-2008, 17:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
118 mesaj

open office in tek eksik yanı veritabanının yetersiz olması,veritabanının belirli platformlarda kullanılamaması onun haricinde ms office in yerini gayette karşılıyor ve çok daha hızlı diyorum ya tek eksiğiş platform

Selçuk İslamoğlu
15-06-2008, 18:12   |  #8  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Open Office, MS Office'e göre çok daha fazla kaynak tüketiyor. Bunun sebebi, hem Linux hem de Windows altında çalışmasını sağlamak amacıyla ortak bir kütüphane dizisi kullanması. Yani Windows'un kendi kütüphaneleri yerine, bir nevi Linux emulasyonu kullanıyor olması. Ayrıca Java kullanıyor olması yavaşlığını arttırıyor.

Genel olarak aralarındaki farklar çok değil yine de, ama MS Office çok daha rahat ve akıcı bir kullanıma sahip.