Opera farkı

viking20
04-10-2008, 11:04   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

(birinci neden)
İşte Opera'nın bir faydası daha:

Edit:net ve büyük görüntü için resmi tıklayın.

adresi normalde virüslü bir site imiş. Az önce operadan girdiğimde yukarıdaki bu uyarıyı gördüm. Aynı siteye mozilla, ie ve chrome ile girince doğrudan kaspersky uyarı verdi.Ama operada önce bu uyarı çıktı. Kaspersky devreye girmedi.Yani bilgisayarınızda bir antivirüs programı olmasa bile Opera kullanıyorsanız virüslü sitelerden bir nebze kurtulmuş oluyorsunuz.Devamında eğer "bu uyarıyı yoksay" diyip siteye girersem Kaspersky devreye giriyor.

Edit2:net ve büyük görüntü için resmi tıklayın
[Opera nın daha güvenli olduğu ortada.Sebebini de size şu şekilde açıklayayım.
Opera,zararlı sitelerden uzak durmanız için bir şirketle anlaştı ve normalde piyasada ücretsiz olan yazılım Opera nın içinde gömülü olarak geliyor.
Programın adı da Haute Secure.(bunun haricinde sahtekarlık için de gömülü olan başka modüller var)Zararlı siteye girmeye çalıştığınızda Opera sizi uyarırken sol alt köşede bu programın adını görmeniz mümkün.
Çok geniş bir listesi var programın.Yanlış hatırlamıyorsam 9 milyon küsür dü.İşte bu da Opera yı farklı kılıyor](Alıntı).
-----
(ikinci neden)
İki tarayıcıda da aynı sekmeler açık. ve sayfalar tam yüklenmişti.

Bu siteler açıktı.
Bir süre bekledikten sonra aşağı yukarı kararlı hale geldi kullanımlar. Küçük değişmeler oluyordu.

Opera 25K-60K arasında değişirken firefox 50K-100K arasında değişiyordu. Firefox bu değerden pek aşağılara inemedi.
Ayrıca sayfaların Opera tarafından firefox'a oranla (firefox'ta fasterfox(*) eklentisini turbo modda kullanmama rağmen) çok daha hızlı açıldığını da belirtmem gerek.(Alıntı)
----
(*)Fasterfox 3.0.3
indirmeden önce firefox a üye olun

Son Düzenleme: viking20 ~ 04 Ekim 2008 11:28
z_oneal
04-10-2008, 11:09   |  #2  
z_oneal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
712 mesaj

firefoxa helal olsun o ram istediği kadar yesin. opera güzel ama firefox eklentileriyle yanına kimseyi yaklaştırmıyor.

panda34
04-10-2008, 11:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Firefox 3'de yapıyor böyle uyarılar , ama ben Ubuntu Linux kullandığım için
uyarıları görmezden geliyorum , Ubuntu'ya zarar verebilecek site daha doğmadı Kahkaha

qazx
04-10-2008, 11:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
560 mesaj

dün gece pc yi formatladım ve yaklaşık 1 aydır kullandığım firefoxu kurmadım bile.1 aylık sürede firefox 3.0.2 ve 3.0.3 güncellemelerini yaptı.bu güncellemeler firefoxu iyice ağırlaştırdı.hemen her gün çöküyordu.oysa 10 aydır kullandığım operanın çöktüğünü hiç hatırlamıyorum.opera her zaman için number one dir.:)

Selçuk İslamoğlu
04-10-2008, 11:25   |  #5  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Şimdi bir de IE8'i deneyin :p

Bu arada 9cn.com diye bir domain yok. "Park halinde" yani herhangi bir websitesi yok orda.

Virus var o kesin, ama "phishing" değil. Yani Opera bir nevi yanlış alarmda...

viking20
04-10-2008, 11:37   |  #6  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

doğrudur haber alıntı zaten(yukarıda belirttim),benim konu hk. da detaylı araştırma yapma fırsatım olmadı.İşim yoğun(forumda)sürekli çalışma\araştırma içersindeyim.Sağda solda dolaşırken bazen ilgimi çeken,haber olabilecek nitelikde güzel\önemli bir konu gördüğümde almaya bakıyorum.Bu arada forumda diğer işler beni beklediği için,o konunun detaylarına inmeye yeterli zamanı bulamıyorum.İlgilenen arkadaşlara ve Selçuk Beye teşekkür ederim.
--
Edit:: değil==>; olacak(yani alarm yanlış değil).

Son Düzenleme: viking20 ~ 05 Ekim 2008 10:51