Opera, finish çizgisinde tilkiyi bekliyor

CHIP Online
17-06-2008, 22:47   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Firefox'un rekor denemesinde 1.5 milyonunun üzerinde download beklediği kampanyasına yanıt Opera'dan

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Oper ... -bekliyor_7366.html

Bir günde indirme rekoru kırmaya hazırlanan Firefox henüz download sitelerini açamamıştı ki, Opera'dan yanıt çok hızlı geldi.

Opera 9.5, yayınlandığı 12. Haziran tarihinden itibaren geçen 5 gün içerisinde toplam 4.7 milyon kez indirildi. Bu da Opera 9.0'ın 2006'taki download sayısının 2 katı olduğu belirtiliyor.

Her gün 20 milyon insanın Opera browserını kullanarak internete girdiği belirtilen açıklama da ayrıca 12 milyon Opera Mini kullanıcısının mobil cihazlarından Opera ile internete bağlandığı söyleniyor.

Opera CEO'su Jon Von Tetzchner, "5 günde 5 milyona yakın insana ulaştık, bu kadar insanın günlük yaşamlarında bizi tercih etmesi bize gurur veriyor, 2005'te 1 milyon downloadu geçersem Atlantik okyanusunu yüzerek geçmeye söz vermiştim ve yapmak zorunda kaldım. En azından bu sene kimse benden öyle bir söz istemedi" diye konuştu.

Tüm konu: Opera, finish çizgisinde tilkiyi bekliyor

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Opera 9.5 sizce önceki Opera'lara göre nasıl?

titi_boss_14
17-06-2008, 22:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
892 mesaj

YA ARKADASLAR BU OPERA FİREFOX 3 TEN DAHAMI HIZ ŞAŞIRDIM FORUM ABİLERİ BU KONUDA GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYOM

piratesgs
17-06-2008, 22:32   |  #3  
Taze Üye
15 mesaj

zevk almak için nete giriyorsam operayı işim varsa mozilla yı kullanıyorum :)

SaGoPa KaJMeR.
17-06-2008, 23:39   |  #4  
SaGoPa KaJMeR. avatarı
Yıllanmış Üye
2,547 mesaj
titi_boss_14
YA ARKADASLAR BU OPERA FİREFOX 3 TEN DAHAMI HIZ ŞAŞIRDIM FORUM ABİLERİ BU KONUDA GÖRÜŞLERİNİZİ
Hayır Degil. İE Ve Opera'dan Görülür Hız Degişikligi   
Var Firefox 3 de !  

Operayı Hic denemedim Ama Firefox 3 Den Fırsatım Kalırsa Operayı Denemek İsterim !

:)

AnchryA
18-06-2008, 01:08   |  #5  
AnchryA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
734 mesaj

Vista Ultimate   ile   Opera 9.5   i   firefox 3 ile  teste tabii tuttum.

Hız                -    Firefox 3   1-2  saniye  daha hızlı sayfaların görüntülenmesinde.

Bellek kullanımı   -    Firefox 3 , opera 9.5' den     daha az bellek kullanmakta.

test yaparken görüntülenen sayfa  ChipOnline  anasayfasıdır.

Ayrıca Opera 9.0     yeni sürüme göre daha az bellek kullanıyor ,

Settler
18-06-2008, 01:40   |  #6  
Taze Üye
10 mesaj
CHIP Online
Bir günde indirme rekoru kırmaya hazırlanan Firefox henüz download sitelerini açamamıştı ki, Opera'dan yanıt çok hızlı geldi.
Ya kusura bakmayın ama sanki firefox operadan darbe yemiş gibi bir cümle kurmuşsunuz. İddia ediyorum firefox 5 günde enaz 10milyon kez indirilecek. İE kaçkez indiriliyormuş birde onun istatistiğini görebilseydik. İndirilemez çünkü zaten entegre bir şekilde geliyor. Tek nemalandığı yerde orası zaten. Bazı arkadaşlar ram e takmışlar. 2gb ram kullanan arkadaşlarda ram konusunu açmasınlar artık. Sanki 256Mb ram kullanıyorlar. Birde üstelik ram kullanmak çok kötü birşey sanki. O ram sana hız özellik olarak geri dönecek. Buda çoğu kişinin istediği birşeydir sanırım. İnsanların tercihlerine saygı duyarım ama İE savunan birisinede yazmam bile. Nedeni İE kullananların çoğu diğerlerinin enfazla lafını duymuş olanlardır. Savunanlar ise zaten neyi savunduklarını bile bilmezler. Yada ben karacahilim ben anlamıyorum. Geek Ha diyeceksinizki bazı sitelerde problem yapıyor. Ozaman bende kullanıyorum ama sadece ozaman. Ve o siteye kesinlikle bize ulaşın linkinden derdimi anlatıyorum.

Son Düzenleme: Settler ~ 18 Haziran 2008 01:52
Tırtıl
18-06-2008, 05:02   |  #7  
Denetmen
1,579 mesaj
Settler
Nedeni İE kullananların çoğu diğerlerinin enfazla lafını duymuş olanlardır. Savunanlar ise zaten neyi savunduklarını bile bilmezler.
Bence sen de aynı kategoriye giriyorsun. Neyi savunduğunu bilmeyenler kategorisine başka browser kullansan da IE'den.. Sırf bu cümle bile yetiyor.

Browserlar eklentiler demek değildir. Motorları kıyaslamak gerekir bunu da senin gibi ev kullanıcılarının yapabileceği bir test değil.

Örneğin Firefox'un hızlı görülmesinin nedenleri açıktır. Tamamen cache'de okuması özellikle JS ve CSS'leri... CTRL+F5 yap bakalım her sayfayı aynı hızda mı? Eğer CSS'de ve JS'de bir değişiklik yapılmışsa. Gidip siteden yenisi var mı diye kontrol etmez. Bu da web tasarımcılarının baş belası bir durumdur. Sonra neden site yamuk çıktı, neden öyle neden böyle. Eh tabi hızlı "görüneceğim" diye böyle şeyleri yüklemeden es geçerse olacağı budur. Bu sadece bir örnek. Daha diğer tricklerini söylerim az uykumun olduğu bir zaman.

Son Düzenleme: Tırtıl ~ 18 Haziran 2008 05:07
Tuğsan
18-06-2008, 06:15   |  #8  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
879 mesaj

Opera yada Firefox kullanıyorum,fakat opera bazı sayfalarda sorun yarattığı için öncelikle tercihimi Firefox'dan kullanıyorum.Eklentileriye sayfa içindeki flasları filan engellemiş durumdayım.Hatta bazen resimleri bile göstertmiyorum.

Ama benim anlamadığım şu hız konusu 1 yada 2 sn nin ne önemi var ki? En fazla 6 yada 7 sekme açıp işimi hayli hayli görüyorum 20 sekme açıpta süper hızlı açsa olsa ne olur. Ben o kadar hızlı okuyabilicekmiyim ki ?

tek dikkat ettiğim konu firefox'un acaip işlemci yediği özellikle tab sayısı arttıça bu rakam uçuyor.

Kapalı Hesap (53751)
18-06-2008, 09:06   |  #9  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Opera 9.50 diğer Opera sürümlerine göre görsel açıdan daha güzel ama daha doğru düzgün gezinemedim Opera'yla ondan pek birşey de yazamıyorum.

selimsa
18-06-2008, 10:28   |  #10  
Taze Üye
2 mesaj

operayı 2 yıl gibi bir zamandır kullanıyorum. diğerlerinin hepsini denedim belli aralıklarla. netscape,firefox,explorer. opera aralarında en pratik kullanışlı ve en iyi olanı. bu kanaate nasıl vardım.hiçbir extra indirmeye detaylı kuruluma gerek olmadan pop3 destekli e mailinizi entegre ediyorsunuz. ayrıca bu e maili operaya entegre ettikten sonra hızlı cevap kısımlarından maili çok pratik bir şekilde yönlendiriyorsunuz. binlerce değişik temayla renklendirebiliyorsunuz. yanyana 10 site açtığınıza bile kasmıyor. rahatça gezinti yapabiliyorsunuz. rss okuyucusu çok hızlı ve kullanışlı. outlok ta aradığınız herşey burada hemde daha pratik bir şekilde. kesinlikle tavsiye ediyorum. opera dan başka browser tanımam.

Aras Yurtman
18-06-2008, 10:42   |  #11  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Bence Firefox daha çok indirilecek ama Opera 9.5 daha iyi bir tarayıcı. Firefox'un eklentilerle zenginleştirilmesi, onu çok yavaşlatıyor. Zaten eklentisiz hâliyle bile internet sayfalarını yorumlarken IE'den ve Opera'dan çok daha fazla CPU kullanan Firefox, eklentiler yüklenince iyice yavaşlıyor ve çok yavaş (neredeyse 0.5 saniyede) tepki vermeye başlıyor. Core Duo'lu laptopumda Firefox kullanınca fan bir üst kademede çalışıyor. Opera ise en az CPU kullanan tarayıcı.

Bir de Firefox'un yeni sürümünde bile web sayfalarını ölçekleme (büyültüp küçültme) özelliği yok. Bence ekranların yüksek çözünürlüklere ulaştığı şu günlerde küçücük kalan web sayfalarını büyültebilmesi gerekirdi. Bu özellik IE'de çok kullanışsız çalışıyor ve aşırı CPU kullanıyor çünkü sayfa yorumlandıktan sonra ölçekleme yapılıyor. Opera'da ise internet sayfaları yazıların netliği ve sayfanın düzeni bozulmadan, IE'deki gibi aşırı CPU kullanmadan ölçeklenebiliyor çünkü sayfalar doğrudan büyütme-küçültme yüzdesine göre yorumlanıyor.

Opera'nın bir artısı da görünümünün hem düğmelerle hem de temalarla performansı düşürmeden kişiselleştirilebilmesi.

Sonuçta Opera hem daha hızlı ve az CPU kullanıyor, hem de daha kararlı çalışıyor. Şu anda Opera'nın düzgün görüntüleyemediği internet sitesi sayısı çok az.

Son Düzenleme: Aras Yurtman ~ 18 Haziran 2008 10:43
Lykan19
18-06-2008, 10:57   |  #12  
Yeni Üye
27 mesaj

Opera Forever Number One!!!!!!!!!!

turust
18-06-2008, 11:32   |  #13  
Yıllanmış Üye
168 mesaj

opera nın bir çok özelliğine alıştığım için firefox 3 ü deneyemiyorum:

url yi seçip sağ tıklayıp web sayfasına anında ulaşıyorum.
opera yı kapatmadan arka planda çalışmasını isteğimde gizli simgelere saklıyorum.özellikle download yaparken çok işime yarıyor.
opera hızlı erişimi yapmış yapmasına bana 9 tane yetmiyor sağ üst çubukta günlük 15 tane ziyaret ettiğim sayfaları tek tıklamayla hızlı bir şekilde açıyorum.( bu arada bu sitelerin küçük simgelerini düzeltebileceğim bir program var mı?)
bütün üye olduğum sitelere şifre ve kullanıcı adını tekrar tekrar yazmadan parola sihirbazı ile iki tıklamayla giriyorum.

daha neler neler vardır da ben kadar yazayım.

firefoxz 3 ü indirme gününde indirdim kurdum bu özellikleri aradım bulamadım.bulan varsa söylesin.sonra firefox u keşfederim.
çünkü hangi browser bana ne kadar yararlı olursa onu kullanırım

ikehood
19-06-2008, 11:32   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

Ben Opera'yı ücretli olduğu dönemden beri sürekli kullanıyorum. Açıkcası Firefox çıktıktan sonra bile Opera'ya devam ettim. Çünkü "sekmeli tarayıcı" gibi özellikleri diğerleri operadan gördü ve uyguladı. Düşümceme göre ne kadar yaklaşsalar da Opera'ya hala yetişemediler. Şu an 9.50 sürümünü kullanıyor ve çok beğeniyorum. Bazı standatdışı sitelerde yaşanan göüntüleme sorumlarına artık rastlamıyorum. Firefox 3.0'ı indirdim ve denedim. Şüphesiz bu açıkkaynak projesine destek vermemek olmaz. Eklentileriyle de kuvvetlenecektir. Ama Opera'ya birşey ekleme ihtiyacı hiç hissetmedim. Çünkü bir kullanıcı olarak benim hep önümdeydi. Her geliştirilen bir sürümde benim kullanım biçimimi geliştirdi. Denemeyenlere Opera'ya da bir şans vermelerini tavsiye ediyorum.

Kapalı Hesap (76724)
19-06-2008, 16:42   |  #15  
Kapalı Hesap
8 mesaj

Bence de Opera 9.5 süper
Bunca zaman Firefox kullanmakla hata etmişim. Firefox 3 de baktım 2 gün boyunca ama elim illa ki Opera ya gidiyor

mustifanci50
20-06-2008, 14:43   |  #16  
Yeni Üye
32 mesaj

mozilla firefox hikayeymiş bikgisayar acayip kastı opera kullanmaya başladım şimdilik iyi hızlıda bakalım nolacak

sakin_insan
21-06-2008, 19:02   |  #17  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

başlık süper olmuş... :))))

Opera, finish çizgisinde tilkiyi bekliyor.. :)

paintingster
22-06-2008, 18:00   |  #18  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

1 yıl önceydi mozilla firefoxtan bıktığım zamanlarda opera browser ile tanıştım o zamanlar 9.24 sürümündeydi indirip denedim çok hoşuma gitti o günden beri bırakamadım operayı.
bu sürüm de mozilla firefox 3 ten kat kat güzel ve hızlı.

paintingster
23-06-2008, 12:29   |  #19  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

GAYET İYİ GAYET HOŞ...
ESKİSİNDEN DAHA HOŞ...
BEN MOZİLLA FİREFOX 3'te KULLANDIM MOZİLLA FİREFOX 2'DEN FARKI YOK EKLENTİ VE TEMA UYUMSUZLUĞU VARDI BİR DE ÇOK KRİTİK BİR AÇIK VAR TAM ANLAMIYLA HAYAL KIRIKLIĞI OLDU.

paintingster
23-06-2008, 12:31   |  #20  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

10 MİLYON KİŞİ İNDİRSE NE YAZAR? O KRİTİK AÇIK KAPATILMADAN MOZİLLA FİREFOXU KULLANMAYACAĞIM...

paintingster
23-06-2008, 18:13   |  #21  
Yıllanmış Üye
123 mesaj

mozilla firefox 3 ü korkuyla kullanan varsa operaya geçsin opera daha lezizi

OnnuuR
23-06-2008, 20:01   |  #22  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,675 mesaj
byburak2008
Hayır Degil. İE Ve Opera'dan Görülür Hız Degişikligi   
Var Firefox 3 de !  

Operayı Hic denemedim Ama Firefox 3 Den Fırsatım Kalırsa Operayı Denemek İsterim !

:)

Bende dün Opera'ya geçtim mükemmel çok hızlı ve kullanıcı dostu...