Opera'nın son sürümüne ilk ayda büyük ilgi!

CHIP Online
30-10-2009, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Tarayıcı rekabeti sadece Internet Explorer ve Firefox arasında yaşanmıyor.İşte Opera'nın büyük atağı

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/oper ... yuk-ilgi_16053.html

Resimlerle: Opera 10: Diğerlerinden ne farkı var?

Her ne kadar en büyük iki tarayıcı Internet Explorer ve Firefox olarak göze çarpsa da, onlara göre daha düşük kullanım oranlarına sahip rakipleri boş durmuyorlar. Sizlere daha önce Opera 10'u tanıtmıştık. Norveç kökenli Opera Software'in tarayıcısı bu yeni sürümü ile büyük bir atılma geçti. Piyasaya çıktıktan sadece 1 ay sonra sonra Opera 10'un kullanıcı sayısı 3 milyona ulaştı.

Opera'nın bu önemli başarısının ardında ise tarayıcının yeni sürümü ile birlikte sunduğu Opera Turbo adlı bir özellik yatıyor. Opera Turbo, tarayıcının görüntülediği web sitelerini özel bir teknik ile sıkıştırarak 3 ya da 4 kat daha hızlı yüklenmesini sağlıyor. Bu yöntem ile transfer süresinin %80'e varan oranlarda düşebiliyor olması kullanıcıların gözünden kaçmadı.

Opera Turbo özellikle iki nedenleatağa kalkmış olarak kabul edilebilir. Bunlardan ilki yavaş internet bağlantısına sahip kullanıcıların, artık internet sitelerini daha hızlı görüntüleyebiliyor olması. İkincisi ise, veri transferini başına ücret ödeyen, 3G ve mobil internet kullanıcılarının faturalarının Opera Turbo sayesinde hafiflemesi.

Tüm konu: Opera'nın son sürümüne ilk ayda büyük ilgi!

İzleyin: Opera Unite

Resimlerle: Opera 10: Diğerlerinden ne farkı var?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Siz Opera 10'u nasıl buldunuz?

mustafa2526
30-10-2009, 19:42   |  #2  
mustafa2526 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
709 mesaj

bir yükledim firefox daha iyi bana göre

AtoX
30-10-2009, 21:11   |  #3  
AtoX avatarı
Yıllanmış Üye
517 mesaj

Diğer tüm tarayıcılardan daha ayrıntılı ve kullanışlı.

Semih Özyurt
30-10-2009, 21:47   |  #4  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

daha yeni sürümünü yüklemedim zaten pc de opera kurulu degil mozilla kullanıyorum :)

480pix
30-10-2009, 21:51   |  #5  
Taze Üye
5 mesaj

Arkadaşlar firefox'da, opera'da olduğu gibi açılan sayfaların bir intertnet penceresi gibi gösterildiği bir eklenti var mı ? Yani şu alttaki resimde olduğu gibi

[URL=http://img504.imageshack.us/i/3010.png/][/URL]

SR71BlackBird
31-10-2009, 01:06   |  #6  
SR71BlackBird avatarı
Yıllanmış Üye
175 mesaj

anlamadığım konu sunucuda veri sıkıştırılmıyorsa opera sunucudaki veriyi nasıl sıkıştırılmış biçimde indirebiliyor şıkıştırmak içinde verinin tamamı lazım değilmi anlamadım bilen varmı anlatabilecek :D