Operating system not found sorunu

Cecex8
14-04-2013, 16:19   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhaba arkadaşlar ben durduk yerde başıma iş açtım windows xp kullanıyordum 8 yükledim baktım olmadı zarzor 7 ye geçtim aslında 7 iyiydi ama video açınca takılma yaptı xpye dönüyüm dedim orjinal kurulum cdsi yok tab birinden windows xp cdsi buldum taktım denedm olmadı f12 ile boota girip cdrom sectm olmadı  fabrikasyon ayarlarıda olmadı heryolu denedm olmadı sonra kalktım low level format attım direk yaptı bitirdi ha oldu derken operating system not found diyor şimdide. Sistemi silmiş atmışım :D burdaki diğer konular baska siteler heryerden kaç konuya baktım yok çözemedim bios menüsü bir değişik garip main advanced yazan yerde boot yok bikere bootla bikaç ayar var advanced giriyorum orayada ama sözedilen hiçbi ayar yok yapabilceğim birşey var mı bilgisayarcıyamı götürmem gerek yoksa başka bir windows cdsi alıp onlamı denesem ?

LvvNt
15-04-2013, 14:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 22
387 mesaj
Alıntı: Cecex8  
Merhaba arkadaşlar ben durduk yerde başıma iş açtım windows xp kullanıyordum 8 yükledim baktım olmadı zarzor 7 ye geçtim aslında 7 iyiydi ama video açınca takılma yaptı xpye dönüyüm dedim orjinal kurulum cdsi yok tab birinden windows xp cdsi buldum taktım denedm olmadı f12 ile boota girip cdrom sectm olmadı  fabrikasyon ayarlarıda olmadı heryolu denedm olmadı sonra kalktım low level format attım direk yaptı bitirdi ha oldu derken operating system not found diyor şimdide. Sistemi silmiş atmışım :D burdaki diğer konular baska siteler heryerden kaç konuya baktım yok çözemedim bios menüsü bir değişik garip main advanced yazan yerde boot yok bikere bootla bikaç ayar var advanced giriyorum orayada ama sözedilen hiçbi ayar yok yapabilceğim birşey var mı bilgisayarcıyamı götürmem gerek yoksa başka bir windows cdsi alıp onlamı denesem ?

Başka bir Windows cd'si ile deneyin (mümkünse orijinal).

excel_mustafa
15-04-2013, 16:36   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

biosu iyicene karıştır.boot seçenekleri bütün bioslarda olur.sonra ilk sıraya windowsu kuracağın aygıtı al(flaş bellek,cd felan..).2.sıraya hdd yi al.sonrasını boş bırak.sonrada bootlu olduğundan emin olduğun bi cd den format at.

murat5038
15-04-2013, 21:54   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

1.Malesef bazı bioslarda boot Seçenekleri bulunmaz.onun yerine Boot menüsü bulunur bunlarında anakartın sitesine bakıp öğrenebilir.

2.XPde format sıkıntısının nedeni AHCI açık değildir sata hdd lerde açmadığın zmaan hatalar alırsınız.

3.Win7 de donmasının sebebi ekran kartı driverini yüklememendir ve tabiki diğer driverleride.

4.Anakart modelini ver ekran kartı modelini yaz hangi sistem uygunsa ona göre format atarsın.

5.operation system not found:İşletim sistemi bulunamadı diyor.

LLF yapmakdaki amacı anlamış değilim iyice bilgisayarı bilmeden karıştırmışsınız.Bilmiyorsanız ellemeyeceksiniz.

Cecex8
16-04-2013, 22:04   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

Aslinda haklisiniz bilmiyorsam bukadar karistirmicaktim ama bozmadan ogrenemiyorsun iste birsuru sey ogrendim simdiye kadar sorunuda hallettim bugun bir bilgisayarciya gittim windows xp cdsi satilmiyormus tabi artik win 7 icinde 80 euro fiyat verdi bende sadece bos dvd alip internetten indirdigim win 7 yi dvdye aktarip calistirdim oldu. bosuna silmisim yani okadar :D driverlari internetten mi bulup yuklucem emin misiniz driverdan olduguna bilgisayarin rami 1GB, ram alip taksam cozulmez mi ?

Son Düzenleme: Cecex8 ~ 16 Nisan 2013 22:13
murat5038
16-04-2013, 22:18   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

3 ve 4. dediklerimi ver o zaman Sonra HDtune ile error scan yap.Sonuç resmini göster.

Dediğin gibi bazı şeyleri boza boza öğrenmek çok iyi bişeydir ancak buna maliyetini düşünüp ilk olarak kalkışman gerekli :)

Driverleri Netten indirceksin ancak modelleri %100 doğru verir isen herşey doğru olur.Modelleri Programlara bakıp değil kasanın içine bakıp söylemen lazım.

Cecex8
16-04-2013, 23:11   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

bilgisayar eski olunca oyuzden birazda dusunmeden hareket ettim :) azonce calistira dxdiag yazdim orda intel 82945G express chipset family yaziyordu arattirip bulup birtane indirdim kurdum ama ise yaradimi yaramadimi anlamadim videolarda takilma var yine isim yine hala ayni. kasanin icini acicam yani illaki. intelin sayfasindan indirmisim halbuki. Ram ile bi alakasi olamaz mi takilmanin  ? 1gb ram az geliyor olabilir mi ?

Son Düzenleme: Cecex8 ~ 16 Nisan 2013 23:13
murat5038
17-04-2013, 11:04   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Harici bir ekran kartınız yokmu,o söylediğiniz tek varsa donması normal Eğer verdiğiniz ekran kartı modelide doğru ise ve indiridğiniz yer ve sürümde doğru ise güncellemişsiniz demekdir.

Siz yinede anakart ve Harici ekran kartı var ise modelleri söyleyin.

Cecex8
17-04-2013, 12:48   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj

Bilgileri bunlar. Buna gore driver olarak ne arattirmam gerekiyor.
Motherboard:
      CPU Type                        DualCore Intel Pentium E2200, 2200 MHz (11 x 200)
      Motherboard Name               FUJITSU SIEMENS D2151-A2
      Motherboard Chipset                Intel Lakeport-G i945G
      System Memory                       [ TRIAL VERSION ]
      DIMM1: Nanya M2Y1G64TU8HB5B-25C        1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (5-5-5-18 @ 400 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
      BIOS Type                    Phoenix (10/25/07)
      Communication Port            Communications Port (COM1)
      Communication Port             ECP Printer Port (LPT1)

Display:
      Video Adapter                  Intel(R) 82945G Express Chipset Family  (256 MB)
      3D Accelerator                  Intel GMA 950
      Monitor                          HP w19q (Analog)  [19" LCD]  (CNC651PRVD)

Graphics Processor Properties:
      Video Adapter                      Intel 82945G Graphics Controller 0 [A-2]
      GPU Code Name                     Lakeport-G  (Integrated 8086 / 2772, Rev 02)
      GPU Clock                          400 MHz

[ Intel(R) 82945G Express Chipset Family ]

Video Adapter Properties:
      Device Description                                Intel(R) 82945G Express Chipset Family
      Adapter String                                    Intel(R) 82945G Express Chipset Family
      BIOS String                                       Intel Video BIOS
      Chip Type                                         Intel(R) 82945G Express Chipset Family
      DAC Type                                          Internal
      Driver Date                                       9/22/2009
      Driver Version                                    8.15.10.1930
      Driver Provider                                   Intel Corporation
      Memory Size                                       256 MB

murat5038
17-04-2013, 16:12   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

1.biosun güncel değil

2.Harici Ekran kartın yok bundan pek performans beklenmez En fazla Vista desteği mevcut En stabili Windows XP.

Ekran kartı driverini zaten bulduğunu söylemişsin doğru ve doğru yükledi isen sorun yok.

Biosunu güncellemek istersen;

Bios Dosyan

Bios Güncelleme Programın(Not:XP Uyumluluğunda Yönetici Çalıştırın)

Eğer bios güncellemesini bilmiyorsan Sen yapma bilgisayarcıya yaptır.

Not:Bios güncellediğinde Ekrna kartı ile ve diğer birsürü Donanımda yükseltme Ve onarım Geliştirme işlemi gerçekleşmiş Yükseltmeniz Büyük önem taşıyor