Optik mi yoksa dijital zoom mu?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
MerovingiaN
19-03-2004, 13:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
286 mesaj

dijital fotograf makinelerinin olamzsa olmazlarindan birisi olan zoom kendi icerisinde optik ve dijital(belki daha baska zoom sekilleri vardir ama ben bunlari biliyorum) olmak uzere ikiye ayrilmis durumda.optik ve dijital zoom arasindaki karsilastirmayi tam olarak yapacak bilgiye sahip olmadigimdan sidzden yardim istiyorum.
bilgisi olan arkadaslardan optik ve dijital zoom arasinda farkliliklari ve hangisinin hangi durumlarda secilmesi gerektigi hakkinda bilgi istiyorum...
simdiden tesekkurler

OnlyHuman

Micy
21-03-2004, 12:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
171 mesaj

Hemen açıklayayım Optik Zoom Kaliteli bir şekilde yakınlaştırır. Amaa digital zoom resmi büyütür kaliteyi düşürür. Digital zoomu zaten bilgisayardan yapabilirsiniz. Herzaman için Optik zoomu kullanmanız önemle tavsiye edilir. Digital Zoomdan kaçının.Saygılarımla.

MerovingiaN
23-03-2004, 09:40   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

verdign bilgiler icin sagol Micy.aklima takilan baska bir konu daha var.yine dijital makinelerde rastladigimiz(ozellikle sony marka urunlerde) "smart zoom" ne oluyor acaba?

Micy
23-03-2004, 20:39   |  #4  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

İlk önce birşey değil ne demek her zaman soruna gelirsem. sony markalı fotoğraf makinesi kullanmadım ama kamerasını kullanıyorum ondada öyle birşey yok ama sorabilirim bir arkadaşımda var isterseniz.

Son Düzenleme: Micy ~ 01 Nisan 2004 18:37
MerovingiaN
30-03-2004, 11:52   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

iyi olur...

Micy
01-04-2004, 18:41   |  #6  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

Tekrar Merhaba Arkadaşa sordum alın konuşma aşağıda.

smart zoom diye birşey varmı biliyormusun

war sanırım

Ne işe yarıyor kısaca açıklarmısın

daha da zoomluyo

yani digital olarakmı optik olarakmı

çekerken zoomluyo
onun ustune bide digital zoom yapabiliosun.

Soruyu soran benim cevaplayan arkadaşım aldığım bilgi bu kadar. Araştırırsanız daha iyisini bulursunuz.

BwT
02-04-2004, 17:30   |  #7  
Yıllanmış Üye
720 mesaj

pek tatmin edici bir cevap değil.sanırım optik zoom gibi bişey.bu arada makinelerdeki zoom oranı optik x digital olarak ölçülüyor.bu durumda digitali pek dikkate almamamız gerek sanırım.kolay gelsin..

MerovingiaN
03-04-2004, 15:27   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
286 mesaj

tesekkurler vedigin bilgiler icin.ama "BwT"ye katiliyorum pek doyurucu olmamis...

neyse yine is basa dustu...

Micy
03-04-2004, 21:13   |  #9  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

100% katılıyorum doyurucu bir cevap değil.

kheider
08-05-2004, 22:56   |  #10  
Taze Üye
9 mesaj

dijital zoom çerçevenin ortasından seçilen alanı alır ve bütün çerçeveye uyacak şekilde büyütür. bu sırada resim kalitesinde kayıplar olur, baskıda parazitler görülür. smart zoom bir şekilde bu kayıpları azaltıyor. yakınlaştırmayı önceden belirlenen çerçeve boyutuna göre belirli sınırlar içinde tutuyor. sonuç: resim kalitesinde artış.

(sony'nin olayı da bu zaten. pahalı mahalı ama kaliteyi hedefliyor. kendi teknolojilerini geliştiriyor. başkaları gibi sağdan soldan toplayıp üzerine logosunu basmıyor. benim hp photosmart 635 iki tane sd kart bozdu...)

Scareble
23-05-2004, 13:53   |  #11  
Üye
95 mesaj

arkadaşların da dediği gibi digital zoom sadece resmi büyütür yakınlaştırmaz bu yüzden resimi dağıtır kısacası kaliteden ödün vermek isyemiyorsan digital zoom kullanma... bi de optik zoom kullanırken zoomlar zoomlamaz deklanşöre basma çünkü şu anda piyasada olan çoğu makinede hızlı focuslanma yoktur 2-3 saniye bekle makine görünteye focuslansın sonra resmi çek...iyi resim çekmek istiyorsan deklanşörün ilk kademesinde bekle görüntüyü netleşsin son çek yararını göreceksin...

Kapalı Hesap (3187)
23-05-2004, 14:12   |  #12  
Kapalı Hesap
14 mesaj

Ya bu digital zoomu laf olsun diye çıkarmışlar.bi işe yaradığı yok maksat laf kalabalığı. işte adı zoom.. neyse yeter bu kadar eleştiri .. bye...

gunaysay
25-05-2004, 11:49   |  #13  
Yıllanmış Üye
716 mesaj

aynen öyle

Addams
02-06-2004, 12:24   |  #14  
Taze Üye
6 mesaj

arkadaşlar bu konuda ben de birşeyler yazayım. optik zoom bir fotograf makinası alırken aranması gereken en büyük özelliklerden biridir.gerçekçi yakınlaştırma yapar.gözümüzün gördüğünü bozmadan ve dağıtmadan yaklaştırır.digital zoom ise görüntüyü dağıtarak yaklaştırır yani fotograftaki piksel aralıklarını büyüttüğü için görüntü bozulup dağılır. bir de smart zoom bazı pahalı modellerde bulunan misal sony gibi çok gerekli değil fakat özelliği şu: fotografı çekerken deklanşörü yarı basılı konuma getirip beklerseniz makine kendi kendine netlik ayarı yapacaktır netlik yaparken de en iyi görüntüyü nasıl yakalrsa o şekilde kendi kendine zoom yapar(yakınlaştırır veya uzaklaştırır) bunun adı smart zoom dur. GOLD BİLGİSAYAR MÜŞTERİ TEMSİLCİSİ ERDEM