Oracle verilerini çaldırdı mı?

OBA
29-05-2007, 15:46   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,757 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2005

mikisoft dan sonra en büyük yazılım firması olan oracle son günlerde güvenlik ihlali konusunda çalkalanıyor. mevzu şöyle gelişiyor. oracle daha önce peoplesoft ve j.d.edwards ı satın aldıktan sonra bakımları için sap ın alyşirketi tomorrownow ile anlaşıyor. ( sap, tomorrownow ı 2005 te satın almıştı ) bu süre zarfında oracle ın 44 sayfalık şikayetine göre tomorrownow binlerce kullanıcı şifresini ve patentli kodlarını çaldığını belirtiyor. işte firmanın açıklaması

SAP binlerce telif hakkına tabi yazılım ve diğer gizli bilgiler çaldı. Oracle bunları kendi müşterilerine destek vermek için yaratmıştı.

"Sonuç olarak, SAP, Oracle'ın telif haklı yazılım kod ve diğer malzemelerinden kanunsuz bir kütüphane oluşturdu. Oracle'ın bu çalınan fikri hakları SAP'nin Oracle yazılım kullanan müşterilere daha ucuz teknik destek vermesine, Onları Oracle platformalarını bırakarak SAP'ye geçmeleri için ikna etmelerine yardımcı olabilir."


Oracle nekadar bilginin çalınmış olabilceğini açıklamıyor ama şayet bu dava ile kanıtlanırsa sap a şimdiden geçmiş olsun dilemek düşüyor.