Organik Bilgisayar

barisaydiner
26-02-2007, 20:35   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
486 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2004

Japonlar "organik bilgisayar" peşinde
       
Araştırmacıların çabaları insanoğlunu yeni bir tür bilgisayarla tanıştırabilir

Japon araştırmacılar, küçük bir canlı organizmanın genlerine dijital veri yükleyebilen bir yöntem geliştirdi.

Keio Üniversitesi Hayat Bilimleri Enstitüsü uzmanlarının geliştirdiği yöntem, "organik bilgisayar" yolunda önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Yöntemin mucitleri, bir bakterinin genlerine yüzlerce yıl muhafaza edilebilecek önemli miktarda sayısal bilgi yüklemeyi başardı.

Araştırmaya göre, "bakteriler ve belli bir genetik şifreye göre çoğalan diğer mini organizmalar, veri depolamak için önemli potansiyel" sunuyor.

Japon araştırmacılara göre, mini organizmalar, hard disk ve hafıza kartlarıyla kıyaslandığında çok küçük kalsalar da, genlerinde çok uzun süre önemli miktarda bilgiyi saklayabilecek.

Araştırmacılar, bilgileri genlerin değişik noktalarında depolayan teknoloji geliştirdiklerini, bunun da zaman içinde oluşacak genetik mutasyon sonucu bilgilerin yok olma ihtimalini azalttığını belirtti.

Uzmanlar, çalışmalarında "bacillus subtilis" adlı bakterinin genlerine dijital bilgiyi kimyasal elementlere "tercüme eden" bir yöntem kullanarak şifreli kısa mesaj "yazdı."

Verilere ulaşmak için, bakterinin normal gen haritasını mesaj yüklenerek değiştirilmiş gen haritasıyla kıyaslamak yetiyor.

cnnturk.com

Son Düzenleme: barisaydiner ~ 26 Şubat 2007 20:40
barisaydiner
26-02-2007, 20:39   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
486 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2004

diğer canlılar sağlık adına ve diğer alanlarda hep denek oldular belki insana da yedek hafıza sunabilirler direk beyinin okuduğu ve bilgisayarınla kontrol edebildiğin içine mp3 ler vs atabildiğin... (: