Orijinal Windows'a Korsan Damgası

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Kal-El
17-06-2010, 13:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Arkadaşlar iki hafta kadar önce yeni bir HP dizüstü bilgisayar aldım İstanbulbilişim'den. Sistemde yüklü olarak Windows 7 Home Premium x64 geldi. Düne kadar güncellemeleri vs. sorunsuz yaptım fakat dün birden bire "Kullandığınız Windows orijinal değil" diye hata penceresi çıktı karşıma. Microsoft'un sitesine girip doğrulama yaptım. Orijinal değil dedi yine.

Şimdi sorum şu, dizüstünü aldığım yer (İstanbulbilişim) korsan Windows'la kurulum yapmış olabilir mi? Windows'a kurulumda girilen ürün anahtarını nereden görebilirim sistemde? Bilgisayarın altında yer alanla tutuyor u bakmak istiyorum. Eğer tutmuyorsa korsan yükleme yapılmıştır derim. Yok eğer tutuyorsa İstanbulbilişim dizüstümün altında etiketli olan ürün anahtarıyla başka bir yükleme yaptı demek olur sanırım.

Nasıl bir yol izlemeliyim bu sorunu aşmak için?

Son Düzenleme: Kal-El ~ 17 Haziran 2010 13:10
akmaN
17-06-2010, 13:40   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
86 mesaj

İstanbul Blişim Teknik servis bölümü ile görüşün. Size izlemeniz gereken yol ile ilgili bilgi verecekler ve Windows'unuzun orjinal olması konusunda yardımcı olacaklardır.

Aramanız gereken Telefon numarası: 0212 444 0 912

Sadece "bilgisayarımda Windowsunuz orjinal değil diye bir uyarı çıktı" bilgisini verin. Onlar size gerekli işlemleri yaptıracaklardır.

İyi günler.

Semih Özyurt
17-06-2010, 13:40   |  #3  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
2,749 mesaj

key changer programını kullanabilirsin 

programın detaylı kullanımı ve dowload 

http://www.pcloji.com/ucretsiz-p ... -programi/#more-509

geçmiş olsun 

Kal-El
17-06-2010, 14:14   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Microsoft Türkiye ile görüştüm. İstanbulbilişim'in yasal olmayan bir şekilde İngilizce satılmış paketlere Ultimate sürümler için yayınlanmış dil paketini Vistalizator diye bir uygulama ile uyguladıklarını söylediler. Bu konuyla ilgili her gün en az 10 tane telefon aldıklarını belirttiler. Birkaç ayar yaptırıp bilgisayarımı orijinal lisanı olan İngilizce çevirttiler. Ayrıca İstanbulbilişim ile görüşüp Türkçe işletim sistemi değişimi isteğimi mutlaka yerine getirmek zorunda olduklarını da belirttiler. İstanbul Bilişim'e özellikle Türkçe sistem istediğimi belirten e-posta atmama rağmen böyle yasal olmayan bir yola başvurmaları beni düşündürdü. MS yetkilisi bu konuyla ilgili uyarılarını dikkate almayan İB ile hukuki süreç başlatacaklarını belirtti.

melen
17-06-2010, 15:31   |  #5  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Güzel iş çıkarmışsınız yaw.Kahkaha

ebumelle
17-06-2010, 15:58   |  #6  
ebumelle avatarı
Taze Üye
2 mesaj

Gecmiş Olsun.

Kal-El
17-06-2010, 16:15   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Teşekkürler.

İstanbul Bilişim'le de görüştüm. Bana sorunu halletmek üzere Microsoft tarafından kendilerine bir yama yollandığını söyleyip e-posta ile bir URL yollayıp URL'dan indireceğim RAR'daki PDF'te anlatılanları yaptığımda sorunun düzeleceğini söylediler.

RAR dosyasında Vistalizator 3rd party uygulaması ve 32 bit ve 64 bit için ayrı ayrı olmak üzere iki adet .bat dosyası mevcut.

Microsoft Türkiye yetkilisi de böyle bir "yama"yı kesinlikle çıkarmadıklarını, çıkarmış olsalar bile firma bazında iletişime geçmediklerini doğrudan Güncelleme olarak MS sitesinde yayınlayacaklarını söyledi. Yani anlayacağınız İstanbul Bilişim'in sorunu düzeltiyoruz diye uygulattırdığı adımlarda verilen .bat dosyaları yasal olmayan, bir nevi "crack", yöntemi.

İstanbul Bilişim'in inatla sürdürdüğü bu yasa dışı yöntem hakkında kullanıcıları uyarmak adına bu başlığın veya yöneticilerin açacağı bir duyuru başlığının sabitlenmesini talep ediyorum.

İsteğim dışı bir ürünü bana sattığı için de İstanbul Bilişim'den Türkçe paketi nasıl alabileceğim hakkında fikri, bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum. Çünkü adamlar güncelleştirme ile düzeltiyoruz diyip kestiriyorlar.

yunus1476
17-06-2010, 21:02   |  #8  
yunus1476 avatarı
Üye
97 mesaj

korsan yazılım nihayetnde suç sende mağdursun bu sorunu i.b. ile diğilde yasal yolla cözmek istersen karlı bile cıkarsın.ozman sen onlara ulaşmak zounda kalmıcaksın onlar zaten hep peşinde olucaklardır çünkü bi firmanın en büyük teminatı güvenlirliğidir bunu yitirdimi sektörde artk zaten tutunamaz.büyük ihtmal aldıın pc fiyatına bi OEM win 7 fiyatıda eklendi yerinde olsam bunu yanlarına bırakmazdım.kusura bakma ama bi anlamda salak yerine koyuyo yanlarına kalmamalı.umarım sorunun en kısa zamanda cözülür

Kal-El
18-06-2010, 00:16   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Yazılım korsan değil ama bana isteğim dışında bir ürünü hileli bir yolla satmış oluyorlar. Ultimate sürümü için  olan dil paketini Home Premium'a uyguluyorlar ki bu yasal değil. Sonra da çıkan hatayı düzeltmek için "Microsoft'tan bize düzeltme güncelleştirmesi geldi" diyip .bat dosyaları ile "crack" yaptırarak hata alınmasını engelliyorlar. Ki bu daha büyük bir suç. Microsoft hukuki süreci başlatmış zaten. Bugün yarın tekrar arayıp durumu daha da açıklayıcı olarak aktaracağım kendilerine. "Şu yolladığımız dosyayı yükleyin düzelir" ile yırtamazlar.

melen
18-06-2010, 13:17   |  #10  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Evet. Bu yamayı ben de dayımın PC'sinde kullanmak için. Vista ve 7 dahil her işletim sisteminde kullanılabiliyormuş. Vistalizator Ana Sayfası.

kbingul
19-06-2010, 01:34   |  #11  
kbingul avatarı
Yıllanmış Üye
178 mesaj

bir yerden pc alırken içinde orjinal Windowsu ile gelir ve haliyle size özel bir key bulunur yani bununda parası sizden alınır, zaten bunları biliyorsunuz.

i.b burada sahtekarlık yapıyor ve sizin lisans parasını ödediğiniz Windowsun size vermesi "zorunlu"

bence onları arayın ve Microsoft a yama dahil tüm herşeyi sorduğunuzu söyleyin MS in verdiği cevabıda söyleyin ve omları dava edeceğinizi söyleyin zaten uçarak sorunu çözeceklerdir:)

belki de çözüldü de ben boşuna yazıyorum :)

mancukya
19-06-2010, 01:50   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Pekala bu durumda Microsoft neden acmis anahtar sahteyse ?
Sanki Microsoftun Türkce dil yapisi farkli paketlemiydi ? Vistalisatorda yaptigi Microsoftun yaptigi yol.
Sirket ingilizce satmis olabilir ama neticede resmi parasini verdigi ürün burada Microsft Türkiye yada onun pazarlamasini yapanin keysler konusunda uyusmazlik yasamislar.
Aklima gelen olay istanbul bilesimin ucuz lisanslar aldigi bu lisanslarin kanuni oldugu ve dil paketi ile verdigi ama Microsoft Tèrkiye temsilcisinin isine gelmedigi gibi geliyor.
Neticede Türkce cd dvd vs vs falan hepsi ayni burada senin keys anahtarin acilmis ayrica Türkce pakette verseler 2 3 etkinlestirme sonrasi gene telofon acmak zorunda kalicaktin farkeden bir sey yok olayda büyütülecek durumda yok.
Zaten sana aktive edilmis sisteme Microsoft aktive etmis keysler ve lisans kanuni diye neyin Crackini yolliyacaklar bos is bunlar.

Kal-El
19-06-2010, 09:02   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj
Alıntı: mancukya  
Pekala bu durumda Microsoft neden acmis anahtar sahteyse ?
Sanki Microsoftun Türkce dil yapisi farkli paketlemiydi ? Vistalisatorda yaptigi Microsoftun yaptigi yol.
Sirket ingilizce satmis olabilir ama neticede resmi parasini verdigi ürün burada Microsft Türkiye yada onun pazarlamasini yapanin keysler konusunda uyusmazlik yasamislar.
Aklima gelen olay istanbul bilesimin ucuz lisanslar aldigi bu lisanslarin kanuni oldugu ve dil paketi ile verdigi ama Microsoft Tèrkiye temsilcisinin isine gelmedigi gibi geliyor.
Neticede Türkce cd dvd vs vs falan hepsi ayni burada senin keys anahtarin acilmis ayrica Türkce pakette verseler 2 3 etkinlestirme sonrasi gene telofon acmak zorunda kalicaktin farkeden bir sey yok olayda büyütülecek durumda yok.
Zaten sana aktive edilmis sisteme Microsoft aktive etmis keysler ve lisans kanuni diye neyin Crackini yolliyacaklar bos is bunlar.
Yazdığından hiçbir şey anlamadım.

Anahtar sahte demedim ki? Nasıl okudun başlığı anlamıyorum. Ben Türkçe işletim sistemi istiyorum, adamlar bana İngilizce'yi yasal olmayan yollarla Türkçeleştirerek Türkçeymiş gibi satıyor. Yani adamın stoğundan Türkçe işletim sistemi eksilmezken İngilizce eksiliyor. Ne ala memleket.

Microsoft'un sitesine girip bakarsanız anlarsınız, bir Windows'ta diller arasında geçiş yapılıp yapılmadığını. Sadece Ultimate sürümde istediğin dil paketini alıp daha sonra MS güncelleştirmesi ile "yasal" olarak sisteminin dilini değiştirirsin. Microsoft tarafından sağlanan, bu değişikliği gerçekleştiren, "güncelleştirmeyi, kurulumu vs." Ultimate sürümler dışında bir sürümde uygularsan bu "yasal olmaz". Çünkü MS bu "diller arası geçiş" hakkını sadece Ultimate kullanıcılarına sunmuş. Bu uygulama tartışılabilir, onay verdiğim falan yok ama neticede ortada bir kullanım sözleşmesi ve uyulması gereken kurallar var.

Bahsi geçen olay tabii ki MS'un işine gelmez. Diller arası geçişe imkan verilen, daha pahalı olan, Ultimate sürümü satmak varken neden bu hakkı tanımadığı daha ucuza sattığı paketlerde bu işlem "yasal olmayarak" yapılsın ve kazancı düşsün? Bu, MS'un satış politikasıdır, anlayışıdır, etiğidir bütüğüdür neyse neyidir. MS'u sabaha kadar eleştiririm size ama ortada birtakım kurallar, uyulması gereken hukuki çerçeveler var. İB de benim paramı ve ürünümü alet ederek bu kuralların dışına çıkıyorsa tabii ki şikayetçi olurum. Ne demek "büyütmeye gerek yok"?

İşin daha da komik tarafı, yasal olmayarak yarattıkları durumun ortaya çıkardığı sorunu "MS'dan bize güncelleştirme yollandı alın bu işlemleri yapın sorununuz düzelir" diyerek yine "yasal olmayan" bir şekilde çözmeleri. Adamlar bildiğin .bat dosyası çalıştırtarak bildiğiniz "crack" yaptırtarak MS'un orijinal ürün doğrulamasından geçiyorlar. MS ısrarla böyle bir uygulama için firmalarla temasa geçmediğini, yapılanın yasal olmadığını bildirip dava açtıklarını söylüyor.

Daha niye İB savunulur onu anlamıyorum. Yıllardır forumda MS sempatizanlığı yapanlar nerede? :) Bir açık kaynak destekçisi olmama rağmen MS'u ben savunuyorum. Niye? Çünkü kendisini ve politikalarını eleştirsem de MS'un yasalarla sahip olduğu haklara saygım var.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 19 Haziran 2010 09:10
mancukya
20-06-2010, 16:28   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Anlamayacak ne var sevgili arkadasim  asil ben anlamiyorum

Sen Microsoftla iletisime gecmisin bir kere kesinlikle yasal olmayan kendilerinin satmadigi bir anahtari acmazlar bu durumdada sana satilan windows orjinal ben bahsettigin sirketi bilmem tanimam zaten yurt disinda yasiyorum ama sana o sirket bir haksizlik yapmamis resmi sekilde anahtarla satmislar.

1 Microsofta tel aciyorsun ve adamlar yasal gördükleri icin senin windows 7 isletim sistemini acmislar
2 Kendinle celisiyorsun i.b sana yolladigi patclari crack diyorsunki zaten aktive edilmis sisteme crack yolliyacak kadar kimse aptal olamaz
3 Vistalisator yada diger dil dosyasi degistirme programlari Vista ile beraber Microsoft bu olaya gecti yani Türkce dil paketi yada orjinal Türkce dvd (Verme zorunluluklarida yok oem lisans ile) bir fark yok.

Yani burada anlamiyacak bir durum söz konusu degil o sirket sana crack falan yollamamis arti lisanslarida yasal Microsoft calisaninin bos konusmasi yada ortada baska durum var. 
Diller arasi gecis vs vs falan diye bir olay yok hepsinin temeli ingilizce sonrasinda bu dil paketleri ekleniyor sisteme Ultimat ve bazi pahali sürümlerde bunun yapilmasi  sadece satis pazarlamasi gibi bir olay.
Hakkini ara ne yaparsan yap o senin en dogal hakkin ama iyi anlasilmasi gereken nokta sana i.b sirketinin verdigi yasal bir anahtar madem yasal degilse neden acmislar onu düsün sana yukardada söyledim Microsoft Türkiyeden degilde o sirket ucuz lisans satan baska bir yerden o sürümleri satin aldi ve satiyor burada tek sorun bu noktada olabilir ama neticede senin icin sonuc ayni yere cikiyor. Ayrica Oem lisansda adam gibi backuplarini yapmazsaniz aktif etmek icinde onunda bir sayisi var o sayi asildigilda tel ile bile aktif ettiremezsiniz

Son Düzenleme: mancukya ~ 20 Haziran 2010 16:31
Kal-El
20-06-2010, 23:24   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

Yurtdışında yaşıyorsun, Türkçe'yi anlamakta biraz sıkıntılar baş göstermiş anlaşılan güzel arkadaşım. Başlığı bi adam akıllı oku, bana satılan Windows korsan mı demişim. Aynı şeyi defalarca yazmaktan gına geldi hala anlamadın. Bak:

1) Türkçe Windows istiyorum İB'den.
2) İB bana İngilizce orijinal Windows kurulmuş üzerine Türkçe paket eklenmiş laptopu satıyor sanki tamamen TÜRKÇE Windows'muş gibi.

Windows'un ilk dili İngilizce'dir. Ama diğer dillere çevrilerek bölgesel olarak o dillerde kurulum yapan o dildeki işletim sistemi paketi dağıtılır. Hiç Türkçe Windows kurmadın mı hayatında? Nasıl oluyor o zaman eğer senin dediğin gibi tüm Windowslar İngilizceyse de sadece üstlerine Türkçe paket ekleniyorsa?

http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows7/products/compare

Şu linke bakarsan anlarsın, sadece Ultimate sürümde diller arasında geçiş vardır. Ultimate sürüm haricinde hiçbir sürümde, istediği kadar orijinal Windows olsun, işletim sistemini YASAL OLARAK DEĞİŞTİREMEZSİN. Aç, Microsoft'a sor.

İB'nin yaptığı olay da bu. 1.'si, bana Türkçe işletim sistemi kurmuşlar gibi aslen İngilizce olan ürün satıyorlar. Üzerine Vistalizator diye bi programla Türkçe dil paketi kuruyorlar ki bu Vistalizatör, 3. parti yazılımdır ve MS ile hiçbir ilgisi yoktur, yanlış biliyorsun. Kurdukları Türkçe paket MS'nin ama Vistalizatör 3. parti. Bunu da MS'a açıp sorabilirsin.

Benim MS'u arayıp Windows'umu aktive ettirdiğim yok, nasıl okudun anlamadım. Zaten etkinleştirilmiş olarak geldi. Etkinleştirilmiş Windows Ürün Anahtarı İNGİLİZCE ürün anahtarıymış aradığımda öğrendim.

İB'nin kurduğu dil paketi, Windows'um ULTIMATE sürümü olmadığı için sistemin orijinalliğini bozuyor ve korsan uyarısı veriyor. MS bunu düşünemeyecek kadar beyinsiz değil. Ultimate sürüm dışındaki, dil paketi kurma hakkı olmayan paketlere, dil paketi kurulduğunda sistemi doğrulamadan geçirmeyerek korsan diye damgalıyor. Bu kadar basit. İB'nin yolladığı .bat dosyaları da bu korsan damgasını yememesi için doğrulamadan geçmesini sağlayan CRACK. Yolladıkları .batların MICROSOFT ile hiçbir ilgisi yok. Microsoft'un yayınladığı bir şey olsaydı www.microsoft.com'da çıkardı.

Olay çok basit neden anlamadın hayret ettim.

Son Düzenleme: Kal-El ~ 20 Haziran 2010 23:25
black_flood
21-06-2010, 08:22   |  #16  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

sadece istanbul bilişim değil penta ve boğaz içinden gelen toshibalardanda malesef çıkıyor ama istanbul bilişimdeki tüm ürünlerde arada bir nadiren çıkmıyor. makinanın altındaki ürün anahtarı ile içinde yüklü gelen windowsun ürün anahtarı birbirini tutmuyor malesef.

vistalizator' e gelince orjinalliği müdahale eden bir durum kesinlikle söz konusu değildir olay microsoft tarafından biraz abartılmış sadece microsoft .com language  kısmından windows 7 ve vista için indirdiğiniz dil paketlerini yükler.

İstanbul bilişim türkiyenin sırtında bir kamburdur çok düşük fiyata ürün satıyor vede herşeysi adamların illegal.

melen
21-06-2010, 12:35   |  #17  
melen avatarı
Yıllanmış Üye
3,638 mesaj

Bir de laptop'un altındaki keyi Windows Türkçe'nin keyiyle değiştirseniz olmaz mı?

Kal-El
21-06-2010, 21:51   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

@black_flood

Vistalizator'un kurdukları MS'in resmi dil paketleri. Ancak programın kendisi 3. parti. MS ile bir ilgisi yok. Yaptığı iş de yasal değil. Çünkü Ultimate sürümler dışındaki sürümlere dil paketi kurma hakkı yok.

@HP-Tubos Melen

Kurulu key'i nerede görebilirim sistemde, onu sormuştum ilk olarak aslında. Microsoft'u aradığımda Kontrol Paneli -Sistem penceresinde yazan ürün anahtarını verdiğimde İngilizce key bu dediler ve kayıt defterinden bir iki ayar yaptıktan sonra sistemin orijinal dili olan İngilizce'ye geri döndürttüler. Böylece orijinallik doğrulamasından geçti, çünkü orijinal haline döndü.

İstanbul Bilişim'i tekrar arayıp bu başlıkta yazdığım şekilde üstlerine gidince "Bu konuda bana verilen bilgi bu şekilde, bu konuda amirim size daha ayrıntılı bilgi verecektir ama o da şirket dışında şu an siz sonra tekrar arayın" cevabıyla karşılaştım.

Sonra da teknik servisiz biz diye dolanırlar ortada.

SVTCOBRA
12-07-2010, 00:36   |  #19  
Taze Üye
2 mesaj

Arkadaşlar merhaba
ben yeni üyeyim ve bende aynı şekilde bu konudan rahatsızım bende 2 ay once istanbul bılışımden sony dizüstü bilgisayar almıştım fakat sınavlarımdan dolayı yenı başına oturabildım 1 hafta once banada sahte kullanım sorunu ortaya cıktı ve bu konudan cok canım sıkkın ve tam olarak ne yapacagımı  bilmiyorum yanı sıfır olarak aldığım bilgısayar bana bu şekilde uyarı vermesınden bi hayli canım sıkkın

**Kal-El**
Acaba siz bana ne yapmamı onerırsınız cunku ankarada oturuyorum ve bılgısayarı istanbul a goturmem cok zor...

Kal-El
13-07-2010, 01:09   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
816 mesaj

@SVTCOBRA

İstanbul Bilişim'in yaptığı yolsuzluk (evet bu iş kelimenin tam anlamıyla yolsuzluk ve yasa dışı) yanlarına kar kalıyor. İlk önce ara kendilerini durumu izah et. Büyük ihtimalle senden bir e-posta adresi isteyip sana Amerika Microsoft'tan kendilerine ulaştırıldığını iddia ettikleri bir güncelleme (halbuki kendisi birebir crack'tir) yollamak isteyecekler. Bu durumda sakın kanma. Microsoft'u arayıp durumu bildirdiğini, Türkçe diye sattıkları ürün anahtarının İngilizce sisteme ait olduğunu belirttiklerini söyle. Hatta bunu duymak için bizzat Microsoft'u arayabilirsin de, çünkü eğer benim yaşadığım sorunun aynısını yaşıyorsan durum bundan ibaret.

İstanbul Bilişim yetkilileri olabildiğine pişkin. Yasa dışı işler yaptıkları yetmezmiş gibi bizim sattığımız Windowslar temelde İngilizce zaten diyip işin içinden çıkıyorlar. Maddi imkanın varsa makhemeye ver. Süründürürsün. Zaten Microsoft ile davalılarmış Microsoft yetkilisinin dediğine göre.

Ürününü bence geri yollama. Çok sorun çıkartırlar ve geri dönüşü çok uzun sürebilir. İngilizce sıkıntın yoksa İB'nin yaptığı terbiyesizliğin üzerine bir bardak su iç, kullanmaya devam et bilgisayarını. Ha yok ben korsan morsan fark etmez diyorsan onların yolladığı crack'i kur mutlu mesut devam et. Yok olmaz dersen seçeneklerin maalesef bu kadar. İB pişkinlikte sınır tanımıyor maalesef.

SVTCOBRA
16-07-2010, 23:51   |  #21  
Taze Üye
2 mesaj

*** kal-El***
teşekkür ederim bende  yolladıkları crakc i kurdum sorun giderildi ama tabiki yasadışı ama yapabileceğimiz başka bişi de yok muş neyse artık sana teşekkür etmekten başka yapabileceğim bişey yok tekrar sağol...

yorumcu
18-07-2010, 11:30   |  #22  
Üye
80 mesaj

evet bu hp lerde bu sorun çok çıkıyor.... geçenlerde banada oldu...