orijinal xp home vs..

bjk_1903
04-10-2008, 16:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

arkadaşım bir zaman önce masaüstüne orijinal xp home almıştı hani şu korsan yazılımlar çalışmayacak söylentisinden sonra, lakin daha sonra bir dizüstü aldı ve yanında da tabii ki orjinal vistası da oldu ve bana almış olduğu ve kurmadığı xp home CD ile birlikte anahtarınıda makul fiyata verdi...şimdi sorum şu;

1) ben bu yazılımı masaüstüme kurarsam herhangi bir sıkıntı olur mu? yani önceden kurulmadığı için benim de bir orijinal yazılımım mı olmuş olur?

2) şayet masaüstü bilgisayarımı yenilemeye kalkarsam -ki niyetim var- o zaman aynı yazılımı yeni bilgisayarıma da kurabilir miyim? yani onda da orijinal olarak değeri aynı mı olur yoksa başka bir bilgisayar olarak algılanıp yeni bilgisayarımda korsan kullanmış durumuna mı düşerim?

lütfen detaylı bir bilgi sahibi olmak istiyorum... şimdiden okuyan ve yorum yazacak olan arkadaşlara teşekkürler...

Sagolera
04-10-2008, 16:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
806 mesaj

1)masaüstüne kurabilrsin sıkıntı olmaz ve cd orjinal ise yazılımın orjinal olur.
2)onda da kurabilirsin orjinal olarak
ama bence home yerine windows xp professional kursan daha iyi olur.Sahtesini bulup yükledikten sonra onu legal yapabilirsin ve orjinalden farkı kalmaz tercih senin ama home kullanmak istiosan 2 seçenekte olabilir.

Kapalı Hesap (87147)
04-10-2008, 16:54   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 1
154 mesaj

öncelikle anlamadığım, neden orjinal yazılıma merakınız?hani korsan ile orjinal arasındaki tek fark cd markası iken.
birde şunu söylemek isterim microsoft dikkat ederseniz korsana kasıtlı olarak izin veriyor yani reklamın iyisi kötüsü olmaz manasında.
eğer iş için falansa bilemem ama sorunuza gelirsek hiç bir şey anlamadım ;) şaka şaka.
anladığım kadaarıyla Xp home hiç kurulmamış öyle değilmi? o zaman senin herhangibir bilgisayara kurman xp'nin orjinalliğini yitirmez. ancak bilgisayarını değiştirdikten sonra Xp home CD'ni başka bilgisayara kurarsan elbetteki orjinallik diye bir şey kalmamış olacaktır ve kurulumun sonunda "Micosoft XP home ürününüz Orjinal Değildir" diye bir şey çıkacak.ok
yani lafın kısas bir bilgisayara kurulan orjinal sistem başka bir bilgisayarda orjinal olarak çalişmaz
e zaten masa üstü alacan o zmanda orjinal iste canım sende toplama alacaksanda yine bişey diyemem

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (91009) ~ 04 Ekim 2008 16:59
escape
04-10-2008, 16:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
183 mesaj

arkadaşım yazılımın sahtesi olmaz'ki hepsi orjinal'dir bura'da soru şu legal'mi illegal'mi. Peki nedir bu legal veya illegal durumu,arada tek fark var eğer sam amcaya 109+kdv verirsen legal yok bunu vermeyip beleş kullanırsan illegal oluyor. orjinal yada kopya farkı yoktur olmaz hatta olamaz'da çünkü parayı cd'ye değil kutusunda'ki cd key'e veriyorsun o cd kırılabilirde kaybolabilir'de sen cd key'e sahip çıkacaksın. Onu'da ancak bir tek şekilde legal yapabiliyorsun hangi cd ile kurarsan kur microsoft'un sitesine girip register yaparken onlar key'e bakıyorlar sendeki key'i kullanarak kurduysan o key senin adına register yapılıyor ve o keyi bir başkası kullanamıyor ama sen aynı key'i sayısızca kullanabilirsin

bjk_1903
04-10-2008, 19:43   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

Herkese teşekkürler...