Overclock kurbanıyım!

Cold_fear
01-08-2007, 22:34   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Merhba arkadaslar.Sağolsun bi arkadasım sayesinde sanırım bilgisayarımın işlemcisinden oldum.Çift çekirdekli intel core işlemci kullanıyorum.Hızı 1.86 olandan.E4300 veya 6300 falandı herhalde.Bir arkadasıma odunc verdim kendi başına overclock yapmaya uğraşmış.İşlemci ssat hızını normal olan 266 dan 285 e çıkarmışki 1.995 e tekabul ediyor.Şimdi bilgisayarı açtığım zaman kasa çalışıyor ama başka ekranda hiçbir hareket yok.Sizce işlemcim yandımı yoksa düzeltilebilirmi?Yardımcı olursanız çok minnettar kalırım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Quad-Core
01-08-2007, 23:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
844 mesaj

---arkadaşım işlemcini mi ödünç verdinnn---
sistemin açılmamasının nedeni hatalı over olabilir eyer arkadaşın işlemciye hatalı bir over yaptıysa sistem kendini açmıyor olabilir.
işlemcinin yanıp yanmaığını bilemem..
şimdi su çözüm yollarını dene
1-bazı anakartlarda çesitli özellikler vardırr klavyedeki ınsert tusuna basılı tut eyer bios geri yüklenmesse yöntem 2yi dene
2-bu yöntem eyer işlemcin bozulmadıysa seni kesin çözüme ulastıracak yöntem anakartın üstünde biosu besleyen bir pil yardır bu pili çıkartınca bios yapılan overi unutur vede eski ayarlar otomatik yüklenirr DİKKAT:bios pilini çokartırken pili tutan mandala dikkat et sakın mandalı kırma  yoksa anakartını sevise vermek zorunda kalırsınn dediğim gibi bios pilini çıkardığın zaman hala sistem açılmassa işlemcinde bir sorun olabilir.
vede bios pilini çıkardıktan sonra (tabikide bilgisayar kapalıyken) power tusuna bir kaç kere bas kii bilgisayar içndiki statik elektirik gitsin sana kolay gelsin umarım işlemcinde bir sorun yokturrr..
İYİ GÜNLER DİLERİM

mdavsar
01-08-2007, 23:12   |  #3  
Üye
71 mesaj

işlemci öyle kolay kolay yanan bi parça değildir 100 derecelerde bile çalışır.Anakartında ki jumperi config tarafına getrimen ve bios reset jumperini de yerleştirmen lazım.Bu jumperler bu haldeyken sadece sadece AC kablosunu kasaya takıp power düğmesine bas sonra jumperleri eski haline getirirsen bilgisayar açılması lazım (Tabi işlemcinin oturduğu yuvaya bak 775 tane pin göreceksin bunların hiç birinin eğri olmamasına dikkat et bir tane pinin temas etmemesi durumda kasa fanları çalışır fakat ekran gelmez)

Cold_fear
01-08-2007, 23:15   |  #4  
OP Taze Üye
19 mesaj

Yardımlarınız için ve bu saate oturup bu kadar zahmete girerek yardım ettiğiniz çok teşekkür ederim şimdi cafedeyim bu dediklerinizi eve gidince deneyeceğim umarım yanmamıştır.Tekrar Teşekkürler

Quad-Core
01-08-2007, 23:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
844 mesaj
Cold_fear
Yardımlarınız için ve bu saate oturup bu kadar zahmete girerek yardım ettiğiniz çok teşekkür ederim şimdi cafedeyim bu dediklerinizi eve gidince deneyeceğim umarım yanmamıştır.Tekrar Teşekkü

ne demek kardeş her zaman Sana Kolay Gelsin

Cold_fear
02-08-2007, 16:22   |  #6  
OP Taze Üye
19 mesaj

Quad-core çok teşekkür ederim önerdiğin yöntem işe yaradı gerçi pili çıkarmak epey zamanımı aldı :) Çok Teşekkürleeeeeeeeeeerrrr

Quad-Core
02-08-2007, 18:34   |  #7  
Yıllanmış Üye
844 mesaj
Cold_fear
Quad-core çok teşekkür ederim önerdiğin yöntem işe yaradı gerçi pili çıkarmak epey zamanımı aldı :) Çok Teşekkü

rica edrimmm