Overclock yaparken voltaj otomatik artıyor?

AgitoFreeman
13-07-2012, 23:11   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba, Aşırı acemi bir overclock denemesi yapıyorum. Voltajsız sınırına dayamak istiyorum işlemcimi. Biosum okuduğum anlatımlardakinden bir hayli farklı geldiğinden biraz kafa karıştı.

Normalde Core Voltage CPU-Z isimli programda overclocksuz 1,264V görünüyor. Ama overclock yaptığımda 1,36 falan oldu sanırım. Pek dikkat etmedim çünkü gördüğüm gibi korkup herşeyi otomatiğe geri çevirdim. Geri çevirmeden o anki halinin resmini aldım. Hedefimde 3.4 var ama o değerleri voltajsız görebilmem zor olacak gibi.

Bios ayarlarım resimlerdeki gibiydi. Benim voltajı hiç artmadan standart halinde kalması için burdan neyi ne yapmam lazım? Ve sınırını bulma denemem doğru mu?

PCI-E Hızı 100 sabit tutuyorum, DRAM Frequency işlemci sınırını denerken düşük değerlerde tutuyorum resimde görüldüğü üzere, FSB Frequency 10'ar  - 15'er arttırıp her seferinde pc'nin açılıp açılmadığını,hızın etki edip etmediğini,sıcaklık değerlerini kontrol ediyorum. Voltaj vermedikçe işlemciyi yakmazsın dedikleri için ve overclocktan bir hayli tırstığım için voltajı sabit tutmak istiyorum ama nasıl olucak bu? :(

İşlemcim: Q9550 E0

Anakartım: P5QC

Ram: Vengeance 2x4gb DDR3 1600mhz (Anakartım 1333 destekliyor biliyorum :( ) CL9

Son Düzenleme: AgitoFreeman ~ 13 Temmuz 2012 23:14
AgitoFreeman
14-07-2012, 02:42   |  #2  
OP Taze Üye
3 mesaj

Cevap bekle bekle çatladım şu oranları uyguladım. Birazdan Prime95 ile 1 saat tam yükte çalıştırıp test yapıcam. Stabilliği başka hangi programla test edebilirim? Sizce biraz oransız mı olmuş? :( Bir cahilin overclock savaşı :(

Ram zamanlamaları normali 9-9-9-24 şuan ise 8-8-8-20

Son Düzenleme: AgitoFreeman ~ 14 Temmuz 2012 02:42
AgitoFreeman
14-07-2012, 03:38   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

CPU Kullanımı system.exe %50 olunca uğraşamadım ayrıca bilgisayara zarar vericem diye korktum. Her ne kadar overclock yapabilirsin 3.4 - 3.5'e rahat dese bile millet ben overclock yapmamayı tercih ediyorum. Bir parçaya zarar vericem diye ödüm kopuyor. Tırsacağıma biraz daha idare eder 1-2 seneye yeni bir anakart,işlemci alırım napayım :(

nacker
14-07-2012, 10:52   |  #4  
nacker avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
285 mesaj

voltajı otomatikte bırakıp denersen sorun olcağını sanmıyorum.

ben e2160 işlemcimi 1.8'den 3.0'a oc'li kullanıyorum. hiç sorunu yok. ama voltaj otomatikte değil tabi yoksa oyunlarda vs. voltaj yetmediği için mavi ekran veriyor. benim anakartımda voltajı 1.5 belirlediysem sadecde yük altında iken o voltaja çıkıyor. boşta 1.3 oluyor.[belki her anakart öyledir bilemiyorum.]bir tanıdığım benim işlemciyle 3.6'ya sorunsuz çıkardı ama ısı sorunu çıktı o yüzden şu an 3.0

bence istiyorsan dene zaten o işlemciyi değiştirirsin bence. oc ile işlemcinin ömrü günlere düşecek değil. sadece 2-3 yada en fazla 4 sene azalır. ama zaten bir işlemci genelde 10-15 sene oc'siz çalışır. ömrünü doldursa bile çalışmaya devam eder aslında ama piyasadaki değeri düşer belki. Kazanan

CasLoW
14-07-2012, 20:13   |  #5  
CasLoW avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
161 mesaj

Voltajı otomatikte bırak ve aynen devam et.Korkmana gerek yok ve aşırı acemi değilsin.Ben overclock'un o'sundan anlamazken yapmayı denedim,yanmaktan kılpayı kurtarmış olsamda yapmıştım...