[Oyun İçin] PC vs Oyun Konsolları

LethalAngel
26-07-2013, 17:03   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
54 mesaj

Selam arkadaşlar,

Oyun oynayabilmek için günümüzde pc kullanmak mı yoksa oyun konsolu almak mı mantıklı sizce ? Yani ortalama 1000 TL gibi bi parayla pc toplayıp oyun oynamak mı yoksa o fiyata gidip bi PS3 alıp oynamak mı mantıklıdır ? Hangisinin oyun piyasasında geleceği var,pc mi konsollar mı ?

Qromodynmc
26-07-2013, 17:29   |  #2  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

Günümüzde Ps3/Xbox 360 almak mantıklı değil, Yeni jenerasyon konsollar çıkmak üzere,Onlar çıkcak,bi dünya oyun onlara gelecek vs.

Birde Pc olayı var ama,onun için bin liradan fazlasını gözden çıkarırsanız iyi bir oyun deneyimi elde edersiniz. 7 yıllık konsollar alınmaz şu aralar.

DiamondMines
26-07-2013, 19:45   |  #3  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: LethalAngel  
Selam arkadaşlar,

Oyun oynayabilmek için günümüzde pc kullanmak mı yoksa oyun konsolu almak mı mantıklı sizce ? Yani ortalama 1000 TL gibi bi parayla pc toplayıp oyun oynamak mı yoksa o fiyata gidip bi PS3 alıp oynamak mı mantıklıdır ? Hangisinin oyun piyasasında geleceği var,pc mi konsollar mı ?

PC için minimum 4 çekirdek ve GTX 650 veya HD 7770 ekran kartlı bir sistem alman gerekir iyi bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsan. Zaten bu da hemen hemen konsol performansı ile denk olacaktır. Yani PC 1.500 TL civarı patlar, 2. el alırsan daha ucuza bulursun. Konsol işi tercih meselesidir.

okinkurt
27-07-2013, 00:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

Pc her zaman daha güclüdür oyunlar konsola göre ayarlandığı için konsolda kasma derdi olmaz ancak konsollar cıktıkları zamandaki teknolojide kalırlar mesela ps3 720p maximum görüntü verir pc 1080p pc her zaman gelişir ve upgrade edilebilir o yüzden pc tercih edilmeli bence ama amacım sırf oyun başka birşey yapmam dersen konsolda alınabilir tabiki.

Qromodynmc
27-07-2013, 01:12   |  #5  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
4,184 mesaj

Bilmiyorum beyler,eskiden olsa neyse ama,Şu son zamanlarda Pc ile konsol arasındaki görüntü farkı bariz arttı,Bi far cry 3 olsun,Witcher 2 olsun,Çok kötü gözüküyor konsollarda,Biliyorum grafik kadar oynanışta önemli ama,2013tede o grafik olmaz artık. Yeni nesil konsollara lafım yok ama,Eski nesile şüpheci yaklaşıyorum.

okinkurt
27-07-2013, 01:21   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj
Alıntı: punisher123  
Bilmiyorum beyler,eskiden olsa neyse ama,Şu son zamanlarda Pc ile konsol arasındaki görüntü farkı bariz arttı,Bi far cry 3 olsun,Witcher 2 olsun,Çok kötü gözüküyor konsollarda,Biliyorum grafik kadar oynanışta önemli ama,2013tede o grafik olmaz artık. Yeni nesil konsollara lafım yok ama,Eski nesile şüpheci yaklaşıyorum.
Ps3 felan alınmaz artık tabi zaten watch dogs da felan zorlanacakmış ps3 vs zamanı doldu artık ps4 de x8 apu ve 8gb ram var özellikler fena değil tabi o teknolojide kalıcak gene ilerde görüntü kalitesi yine geliştiğinde kalacak mart buzağısı gibi :D ben şahsen hep pc yi tercih ederim yetmediği yerde de parca değiştirirsin vs konsollar pek çekici gelmiyor pc kat ve kat daha güclü gelecek pc de konsollarda değil konsol a göre oyun yapıyorlar oyunlarda sağlam gelişemiyor pek pc ye sorunlu çıkıyor vs bu arada witcher 2 şaheser grafik olarak ancak bi okadar da ağır gtx 660 ın bile belini büktü internetten grafik ayarını bulup yaptım yinede büktüde oynadım genede :D.

okinkurt bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
DiamondMines
27-07-2013, 01:38   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: okinkurt  
Ps3 felan alınmaz artık tabi zaten watch dogs da felan zorlanacakmış ps3 vs zamanı doldu artık ps4 de x8 apu ve 8gb ram var özellikler fena değil tabi o teknolojide kalıcak gene ilerde görüntü kalitesi yine geliştiğinde kalacak mart buzağısı gibi :D ben şahsen hep pc yi tercih ederim yetmediği yerde de parca değiştirirsin vs konsollar pek çekici gelmiyor pc kat ve kat daha güclü gelecek pc de konsollarda değil konsol a göre oyun yapıyorlar oyunlarda sağlam gelişemiyor pek pc ye sorunlu çıkıyor vs bu arada witcher 2 şaheser grafik olarak ancak bi okadar da ağır gtx 660 ın bile belini büktü internetten grafik ayarını bulup yaptım yinede büktüde oynadım genede :D.

Benden de PC. Bu şartlarda PS4/XBox One alabilen hemen hemen bir PC de alabilir giriş seviyeli bir ekran kartı ile. PC'nin artısı video, Internet ve diğer yazılım arşiv olayı sağlamasıdır.

cozcell
27-07-2013, 02:16   |  #8  
cozcell avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
373 mesaj
Selam arkadaşlar,

Bu sorunun cevabı çok basit.The last of us, god of war gibi oyunları seviyorsan PS3,Eğer halo, gears of war gibi xbox'a özel oyunları seviyorsan XBOX 360 al.Eğer bu oyunlarla işim olmaz diyorsan (ki ben The Last of Us'ı tavsiye ederim,bence en iyi PS3 oyunu) PC al.Ve en önemli önerim:Hiçbir zaman hem konsolda,hem bilgisayarda oynanan oyunları konsolda oynama çünkü grafik farkı oluyor.

Benim tavsiyem o bütceyle PS3 al:

Sony Playstation 12GB Super Slim Oyun Konsolu 503 TL: http://www.bimeks.com.tr/urun/12 ... -oyun-konsolu-.aspx

Kalan para ile The Last of Us al 130 TL Ki çok güzeldir.

633 TL tuttu.Kalan para ile de bir kaç oyun alırsın.

Eğer XBOX 360 alacaksan.Her ay gold üyelik parası vermelisin.Aylık 10 TL:12X10:120 TL=http://www.gold.com.tr/microsoft-xbox-live-12-ay-gold-uyelik_u

Tüm PS3 oyuncuları bu parayı çok fazla sakın xbox alma der.Ama tabi gördüğün gübi o kadar pahalı değil.Ayda 10 TL.Her gün kumbarana 1 TL atsan 4 ayda bütün 1 yılın parası çıkar.

Tabi PS4 ve XBOX ONE'da çıkıyor.Ama önemli bir not:GTA'yı seviyorsan GTA 5 in çıkacağını biliyorsundur. GTA 5 PS3 ve XBOX 360'da çıkacak.(araştırdığım kadarıyla tabi doğru olmayabilir yeni nesil PS4 ve XBOX ONE resmi olarak  Rockstar Games destekleyeceğine dair bir açıklama yapmadı.)

LethalAngel
27-07-2013, 15:36   |  #9  
OP Üye
54 mesaj

Hepinize çok teşekkürler beyler.Açıkcası xbox 360 (Veya xbox one,herhangi bi xbox)mantıksız geliyor.PlayStation tercih ediyorum.Oyun çeşidi olarak Far Cry 3 gibi daha çok FPS seviyorum.Peki sizce PS4 çıkınca PS3'ler ne olur ? PS3 oyunu yapımı bi anda kesilir mi ? PS4 çıkınca PS3 ucuzlar mı ? PS4 31 Aralık 2013'te ABD'de 400$ Avrupada 400€ olarak çıkıcak.Türkiyeye gelişi 1200'ü bulur (Vergicik'ler saolsun) Yani ps3 mü 4 mü alınmalı ne zaman alınmalı ?

cozcell
27-07-2013, 16:01   |  #10  
cozcell avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj
Hepinize çok teşekkürler beyler.Açıkcası xbox 360 (Veya xbox one,herhangi bi xbox)mantıksız geliyor.PlayStation tercih ediyorum.Oyun çeşidi olarak Far Cry 3 gibi daha çok FPS seviyorum.Peki sizce PS4 çıkınca PS3'ler ne olur ? PS3 oyunu yapımı bi anda kesilir mi ? PS4 çıkınca PS3 ucuzlar mı ? PS4 31 Aralık 2013'te ABD'de 400$ Avrupada 400€ olarak çıkıcak.Türkiyeye gelişi 1200'ü bulur (Vergicik'ler saolsun) Yani ps3 mü 4 mü alınmalı ne zaman alınmalı ?

Şimdi ben hesaplamıştım.Tahmini olarak işcilik yapmazlarsa PS4:996 TL,XBOXONE 1120 TL olacak.(KDV  dahil.)Şimdi benim fikrimi sorarsan ps4'ün oyunlarını fazla beğenmedim ben.Ben PS4 almam.Ama xboxone oyunları güzel mesela ryse son of rome gibi.Playstation alacaksan PS3 oyunları güzel bence (mesela The Last of Us gibi).GTA V de PS3 ve Xbox 360'a geliyor.Playstation alacaksan PS3 al bence.(tabi bu benim fikrim)

LethalAngel
27-07-2013, 16:47   |  #11  
OP Üye
54 mesaj
Alıntı: cozcell  

Şimdi ben hesaplamıştım.Tahmini olarak işcilik yapmazlarsa PS4:996 TL,XBOXONE 1120 TL olacak.(KDV  dahil.)Şimdi benim fikrimi sorarsan ps4'ün oyunlarını fazla beğenmedim ben.Ben PS4 almam.Ama xboxone oyunları güzel mesela ryse son of rome gibi.Playstation alacaksan PS3 oyunları güzel bence (mesela The Last of Us gibi).GTA V de PS3 ve Xbox 360'a geliyor.Playstation alacaksan PS3 al bence.(tabi bu benim fikrim)

Görüşlerin için teşekkürler.Ama PS4 fiyatı maalesef düşündüğünden pahalı olacak.ABD'de 400$ Avrupada 400€ oluyo.Türkiyede Avrupa fiyatı geçerli olacak (1 Haftadır iyice araştırıyorum bu konuları,güvenilir kaynaklar).Euro kurundan hesapladım bugünün kuruyla 1021 tl oluyo,üstelik yiyeceği vergiler hariç.Bimeks'te PS3 gördüm,KDV'li fiyatından KDV'siz fiyatını çıkararak hesaplasım.533 tl'lik ürün 96 tl KDV yemiş.1000tl civarındaki bi ürün yaklaşık 200tl kdv alır yani.1200'den ucuz beklemeyelim bence PS4'ü.

Ama bide şöyle bi durum var PS4 Yılbaşında çıkıcak.Teknoloji marketleri bi güzellik yapar bence.

Peki PC'de oynanan oyunlar (CoD,Crysis,Far Cry gibi FirstPersonShooter tipi oyunlardan hoşlandığımdan bahsetmiştim) PlayStation veya XBOX'da grafik farkı olur mu ? PC de mi daha iyi oynanır oyun konsollarındamı ?

cozcell
27-07-2013, 17:18   |  #12  
cozcell avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj
 Görüşlerin için teşekkürler.Ama PS4 fiyatı maalesef düşündüğünden pahalı olacak.ABD'de 400$ Avrupada 400€ oluyo.Türkiyede Avrupa fiyatı geçerli olacak (1 Haftadır iyice araştırıyorum bu konuları,güvenilir kaynaklar).Euro kurundan hesapladım bugünün kuruyla 1021 tl oluyo,üstelik yiyeceği vergiler hariç.Bimeks'te PS3 gördüm,KDV'li fiyatından KDV'siz fiyatını çıkararak hesaplasım.533 tl'lik ürün 96 tl KDV yemiş.1000tl civarındaki bi ürün yaklaşık 200tl kdv alır yani.1200'den ucuz beklemeyelim bence PS4'ü.

Ama bide şöyle bi durum var PS4 Yılbaşında çıkıcak.Teknoloji marketleri bi güzellik yapar bence.

Peki PC'de oynanan oyunlar (CoD,Crysis,Far Cry gibi FirstPersonShooter tipi oyunlardan hoşlandığımdan bahsetmiştim) PlayStation veya XBOX'da grafik farkı olur mu ? PC de mi daha iyi oynanır oyun konsollarındamı ?

Sana söyle anlatayım:

Eğer grafiğe bakıyorsan konsol alma.Bilgisayar topla ama 2000 TL bulur ultrada rahat oynamak için.

Konsolda grafiğe bakarsak (hiçbiri bilgisayardaki kadar iyi grafiği olmaz);

XBOX 360'ın daha iyi grafikleri var PS3 den.Eğer konsol alacaksan ve grafiğe bakıyorsan xbox al.Ama dünya üzerindeki hiçbir konsol bundan 1000 yıl geçse bile bilgisayardaki grafikleri geçemez.Bu yüzden grafiğe bakıyorsan PC topla.

cozcell
27-07-2013, 17:22   |  #13  
cozcell avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj

Söyle bir sıralama yapayım=

PC>XBOX360>PS3

Son bir not:Crysis,CoD,Far Cry en iyi PC'de oynanır grafik olarak.

LethalAngel
27-07-2013, 17:29   |  #14  
OP Üye
54 mesaj
 Sana söyle anlatayım:

Eğer grafiğe bakıyorsan konsol alma.Bilgisayar topla ama 2000 TL bulur ultrada rahat oynamak için.

Konsolda grafiğe bakarsak (hiçbiri bilgisayardaki kadar iyi grafiği olmaz);

XBOX 360'ın daha iyi grafikleri var PS3 den.Eğer konsol alacaksan ve grafiğe bakıyorsan xbox al.Ama dünya üzerindeki hiçbir konsol bundan 1000 yıl geçse bile bilgisayardaki grafikleri geçemez.Bu yüzden grafiğe bakıyorsan PC topla.

Hadi ya,ciddimisin okadar kütümü konsol grafikleri.Hayal kırıklığı oldu yav.Halbuki Ps3'ün özelliklerde bakıyorum 1080p,720p ,480p seçenekleri var.720p bana yeter öyle illa 1080p Full HD oynıycam gibi bi takıntım yok (Televizyon HD değil oda ayrı bi konu,HDTV olmadan PS3  HD olarak kullanılıyomu bilmiyorum).Adam gibi bi Max Setting PS3 Gameplay videosu da yokki bakıyım.Daha önce iki konsoluda (XBOX-PS3) kullandınız mı yoksa tahmini yorumunuz mu grafiklerin kötülüğü ?

LethalAngel
27-07-2013, 17:30   |  #15  
OP Üye
54 mesaj

Başka birileri daha gelsede yorum yapsa görüş zenginliği olsa :D

okinkurt
27-07-2013, 17:51   |  #16  
Yıllanmış Üye
4,897 mesaj

1080p yok ps3 de 720p maximum benim bildiğim başka birileri gelip yorum yapsada pc nin daha güclü olduğu gerçeği değişmez kendi kişisel zevklerin doğrultusunda seçimini yapıcaksın artık :)

okinkurt bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Qromodynmc
27-07-2013, 18:49   |  #17  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
4,184 mesaj

Hacım konsolları çokta kötülemek istemem ama,evinde 1080p koca tvye bağlayınca alacağın düşük çözünürlüklü,tırtıklı grafik hiç hoş olmuyor.

Qromodynmc bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
cozcell
27-07-2013, 19:16   |  #18  
cozcell avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj
Hadi ya,ciddimisin okadar kütümü konsol grafikleri.Hayal kırıklığı oldu yav.Halbuki Ps3'ün özelliklerde bakıyorum 1080p,720p ,480p seçenekleri var.720p bana yeter öyle illa 1080p Full HD oynıycam gibi bi takıntım yok (Televizyon HD değil oda ayrı bi konu,HDTV olmadan PS3  HD olarak kullanılıyomu bilmiyorum).Adam gibi bi Max Setting PS3 Gameplay videosu da yokki bakıyım.Daha önce iki konsoluda (XBOX-PS3) kullandınız mı yoksa tahmini yorumunuz mu grafiklerin kötülüğü ?

Hepsini kullandım.Evimde yeni topladığım bir bilgisayar ve PS3 var.İleride XBOX 360 da alacağım.Benim tavsiyem eğer The Last of Us gibi PS3 özel oyunlara ilgin yoksa XBOX 360 al.XBOX grafik olarak biraz daha iyi.Ama bu bağladığın monitör,tv ilede alakalı.

LethalAngel
27-07-2013, 20:11   |  #19  
OP Üye
54 mesaj

Hepsini kullandım.Evimde yeni topladığım bir bilgisayar ve PS3 var.İleride XBOX 360 da alacağım.Benim tavsiyem eğer The Last of Us gibi PS3 özel oyunlara ilgin yoksa XBOX 360 al.XBOX grafik olarak biraz daha iyi.Ama bu bağladığın monitör,tv ilede alakalı.

Bağlayacağım TV HD değil ama çözünürlüğü gayet iyi :D 3D LG Smart LED TV'ye bağlıycam.PS3 özel oyunlarına İlgim kesinlikle yok.Ama genel olarak baktım herkes PS3 tavsiye ediyo XBOX360  PS3'ün yanında tırt diyolar.

LethalAngel
27-07-2013, 20:13   |  #20  
OP Üye
54 mesaj
Alıntı: okinkurt  
1080p yok ps3 de 720p maximum benim bildiğim başka birileri gelip yorum yapsada pc nin daha güclü olduğu gerçeği değişmez kendi kişisel zevklerin doğrultusunda seçimini yapıcaksın artık :)

1080p var kanımca :) http://www.istanbulbilisim.com.t ... u-fiyati,38129.html Çözünürlük bölümünde 1080p'den geri sayım yapmış resmen.

Teşekkürler

LethalAngel
27-07-2013, 20:17   |  #21  
OP Üye
54 mesaj
Hacım konsolları çokta kötülemek istemem ama,evinde 1080p koca tvye bağlayınca alacağın düşük çözünürlüklü,tırtıklı grafik hiç hoş olmuyor.

Şimdiye kadar hiç PS3 kullanmadım.Bi ara fırsat bulursam bi PS3 salonuna gidip deneyeyim makinayı.Oynamasınıda PS2'den bildiğim kadar biliyorum,PSP de kullanıyorum ama bambaşkalar kendimi rezil etmeden çözünürlüğünü test ediyim bari.PS3-PS3 arası çözünürlük farkı olur mu acep ? Yani "pileysıteyşın" var playstation var gibi bi durum olur mu ?

Qromodynmc
27-07-2013, 20:47   |  #22  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
4,184 mesaj

1080p destekliyor Ps3. ancak çoğu oyun 720p hatta daha aşağı çözünürlükte render yapıyor,Sebebi grafiklerin ağır,gpunun zayıf olması. Ha bazı oyunlar 1080pde oynanabilir,grafikleri ağır olmadığı sürece sorun yok.

LethalAngel
27-07-2013, 20:51   |  #23  
OP Üye
54 mesaj
1080p destekliyor Ps3. ancak çoğu oyun 720p hatta daha aşağı çözünürlükte render yapıyor,Sebebi grafiklerin ağır,gpunun zayıf olması. Ha bazı oyunlar 1080pde oynanabilir,grafikleri ağır olmadığı sürece sorun yok.

Ağır'dan kastın ne mesela Crysis 2 gibi bişiy 720p oynatır mı ? Bide bağlıycağım TV HDTV değil.Dediğim gibi LG Smart 3D LED TV.

Qromodynmc
27-07-2013, 21:33   |  #24  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
4,184 mesaj

Uncharted 3,Last of Us,Far cry 3 vs. bunlar ağır oyunlar,Crysis 2/3te dahil,Crysis ve far cry 3'ün Ps3te kastığından şikayet eden insanlar var. ama diğer yandan zaten sen Crysis,far Cry gibi Fps oynayacaksan konsola hiç bulaşma bence,Fps Fare ve klavye olmadan rahat olmaz.

cozcell
27-07-2013, 22:14   |  #25  
cozcell avatarı
Yıllanmış Üye
373 mesaj
 Bağlayacağım TV HD değil ama çözünürlüğü gayet iyi :D 3D LG Smart LED TV'ye bağlıycam.PS3 özel oyunlarına İlgim kesinlikle yok.Ama genel olarak baktım herkes PS3 tavsiye ediyo XBOX360  PS3'ün yanında tırt diyolar.

Bak benim Chıp Onlıne'da açtığım ilk konuya bir bak:https://www.chip.com.tr/forum/ps3 ... 48.html?ynt=1336395

Buradaki çoğunluk xbox diyor.