Oyun oynarken duraksayan sistem.

HPQ-User
01-05-2008, 00:19   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

seader sormuş:
Bilgisayar sistemimin genel olarak iyi olmasına rağmen rahatlıkla kaldırabileceği oyunlarda ekran duraklaması sorunu yaşıyorum. Bu bazen çokta büyük çaplı olmayan oyunlarda bile gerçekleşebiliyor. Örneğin: c4 robot oyununu dahi oynarken bu duraklamaları yaşıyorum. Gta san andreas tata aynı sorunu yaşıyorum ama c4 robot ta yaşamam daha da hayret verici. Directx 9.0 da yüklü bilgisayarımda. Değerli bilgilerinizi bekliyorum. Hizmetiniz içinde kutlarım.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Pentium d cpu 3.00 ghz 3.00

504 mb ram

notepal marka masaüstü bilgisayar

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; .NET CLR 2.0.50727)

Alibaba
01-05-2008, 10:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
427 mesaj

bu tür sorunların doğrudan nedenleri, dolaylı nedenlerin yanında solda sıfır kalır. bilgisayarının yetkili bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekir. ama senin sorunun RAM.
sistemin bellek darboğazına düşüp sanal bellek için disk kullanımına geçiyor ve diski bütün programlar ve sistem kullandığı halde aslında disk gibi mekanik cihazlar paylaşıma çok uygun değildir, sistemin de en hantal parçasıdır. bilgisayarına DUAL(aynı kapasite 2li) olacak şekilde RAM taktır. gereksiz programları sil. abur-cuburla beslenmek nasıl insanı obez ve yavaş yapıyorsa bilgisayarları da yapıyor.

Borga-x
01-05-2008, 10:35   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Ram konusunda Alibaba'ya katılıyorum. Buun yanında başlangıcta cok fazla program varsa bu programlarda bellekten yer. başlat-çalıştır kısmına msconfig yaz ve başlangıc sekmesıne gıderek gereksiz programları kaldır. Ram bu sekilde bıraz olsun rahatlar ama Ram alıp takman şart

Alibaba
01-05-2008, 11:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

yok, onun sorunu başka. aslında bize yanlış bilgi veriyor.
bilgisayarının güçlü bir donanımı olduğunu söylüyor ama
504MB ram var diyor. yani aslında sisteminde 8MB tanımlı bir onboard ekran kartı var. şşh duymasın.. ;)

Borga-x
Ram konusunda Alibaba'ya katılıyorum. Buun yanında başlangıcta cok fazla program varsa bu programlarda bellekten yer. başlat-çalıştır kısmına msconfig yaz ve başlangıc sekmesıne gıderek gereksiz programları kaldır. Ram bu sekilde bıraz olsun rahatlar ama Ram alıp takman ş
eolos
01-05-2008, 11:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

ısınma sorunu ve diğer arkadaşların söylediği fazla programlar bu soruna neden olabilir bencede sen once bi msconfiggle başlangıcta acılan programların cogunu kapat daha sonra ısı yı bi kontrol et bilgisayarın fanı calısmıyo olabilir buda bilgisayarın performanısna etki eder

Borga-x
01-05-2008, 11:34   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
Alibaba
yok, onun sorunu başka. aslında bize yanlış bilgi veriyor.
bilgisayarının güçlü bir donanımı olduğunu söylüyor ama
504MB ram var diyor. yani aslında sisteminde 8MB tanımlı bir onboard ekran kartı var. şşh duymasın.. ;)
Borga-x
Ram konusunda Alibaba'ya katılıyorum. Buun yanında başlangıcta cok fazla program varsa bu programlarda bellekten yer. başlat-çalıştır kısmına msconfig yaz ve başlangıc sekmesıne gıderek gereksiz programları kaldır. Ram bu sekilde bıraz olsun rahatlar ama Ram alıp takman ş
Göz kırpmaKahkahaKahkahaKahkahaKahkaha