oyun oynarken yavaşlıyor, bir daha düzelmiyor

iizzett
22-05-2006, 11:21   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba, böyle bir problem daha önce yaşadınız mı bilmiyorum, ben bir türlü altından kalkamadım.

Windows XP (AMD 3200+, MSI Ati x200 o/b, 512 DDR, Asus TA250) yeni kuruluyor, sorunsuz çalışıyor. hiçbir problem yok, bir tane oyun var, "Chicken Invaders" çok basit ve güçlü sistem gereksinimi gerektirmeyen bir oyun, directX 7 çalışan bir bilgisayarda çalışabiliryor.

Bu oyun 3-4 saat oynandığında bilgisayar kilitleniyor ve resetlenmesi gerekiyorr, yeniden açıldığında bilgisayar, çok yavaş şekilde çalışıyor, windowsuun sesleri bile çalarken kesinti yapıyor, winamp mp3 çalmaktan aciz, sorun sadece yeni bir windows kurularak çözülebiliyor.

3 aydır uğraşıyorum, bir çözüm bulamadım..

bu konuda bir fikri olan var mı?

Sistem = AMD Athlon 64 3200+ · MSI Ati x200 o/b · 512 DDR Kingston · 80 GB Samsung SATA · Asus TA250 ATX Kasa

Teşekkür ederim..

TT06
22-05-2006, 12:11   |  #2  
TT06 avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

sorunun ram dan çok büyük bir ihtimalle,ısınma problemide olabilir...

CU_GS7
22-05-2006, 19:29   |  #3  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Chicken Invaders oynamazsın olur biter..
Başka oyunlarda durum ne??Bunu yazmamışsın..

Başka bir oyunda, yani daha güncel direct-x 9c gerektiren bir oyun dene..Eğer sorun yoksa
1 tane emektar oyun için sistemi harcamanın anlamı yok..

iizzett
23-05-2006, 08:54   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

aslında haklısın, chicken invaders için sisteme yazık oluyor..

underground 2 - fifa 20005 hatta mostwanted aslanlar gibi oynuyor, taa ki chikcen invaders ile 2-3 saat aralıksız oynayana kadar, sonra onlarda oynamaz oluyor, sistem ciddi bir biçimde yavaşlıyor.

birebir aynı özellikte olan makinalardan çok var, hiçbirinde böyle bi sorun olmuyor, zaten bu bilgisayarın sahibinin de derdi, niye benim bilgisayarım bu basit oyunu oynamıyor!

ilginç olan sistemi bu oyunun çökertiyor olması ve yeni windows kurana sorunun gitmemesi.. yani bu oyun bi şekilde bu bilgisayarda windowsu bozuyor..

mesela bozulan windowsu ghost ile yedekliyorum yeni windows kuruyorum sorun kalkıyor
yedeklediğim eski windowsu çağırdığımda sorun devam ediyor, donanım gibi de gözükmüyor :(

teşekkürler

Recep Baltaş
23-05-2006, 12:40   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

İşketim sistemni yazarsan memnun olurum (SP 2 varmı Driverlar yüklümü)Bir de bu olayı Chicken Invaders ın yapımcılarına bildir ya da varsa güncel sürümün indir.