OYUNLARA GİRERKEN PC DONUYOR

HPQ-User
23-08-2008, 19:52   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

comengineer sormuş:
MERHABA
  BİLGİSAYARIMDA 1GB DDR RAM VARDI .SORUNSUZ OLARAK ÇALIŞIYORDU.ANAKARTIM COMBO ÖZELLİKLİ OLDUĞU İÇİN 2 ADETTE DDR2 SLOTU VARDI.BENDE BİLGİSAYARIM HIZLANSIN DİYE 1 GB DDR RAMİ ÇIKARTIP DDR2 SLOTLARINA 2 ADET 1 GB DDR2 533 MHZ KİNSTON RAM  KOYDUM.BAŞLANGIÇTA WİNDOWSA GİRMEDİ.BENDE PC YE FORMAT ATTIM.FAKAT ŞİMDİ DE OYUNLARA GİREMİYORUM.AUTOCAD VE SOLİDWORKS GİBİ PROGRAMLARI ÇALIŞTIRABİLİYORUM FAKAT EN BASİT EN ESKİ (ÖRNEK MORTAL COMBAT ) OYUNLARA BİLE GİRSEM BİLGİSAYAR DONUYOR.OYSA ÖNCEDEN BU OYUNLARI ÇALIŞTIRABİLİYORDUM.SİZCE SORUN NEDİR? RAMLERDE SORUN OLMA İHTİMALİNE KARŞI GİDİP RAMLERİ DEĞİŞTİRDİM FAKAT YİNE SORUN DEVAM EDİYOR...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İŞLEMCİ : 2.8 - 533 MHZ- 512 KB - P4

RAM : 2 ADET 1 GB 533 MHZ CL4 DDR2 RAM

EKRAN KARTI : 256 GB ATİ RADEON 9250

ANAKART: P4M800PRO-M478 (V1.0)  

HARDDİSK : 250 GB SATA HARDDİSK

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

İtacHi_
23-08-2008, 20:07   |  #2  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,894 mesaj

Anakartının DDR2 ramı destekleyip desteklemediğini biliyormusun yada anakartının en fazla ne kdr MHZ desteklediği öğrenmeslisin.Eğer anakartının değerlerini aşarsan(mesela oyunlara girerken) bu tür sorunlarla karşılaşabilirisn.BEnim bildiğim bu.

DaRWeLL
23-08-2008, 20:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

değiştirdiginiz ramlarda ddr2 ise ddr2 portu bozulmuş olabilir.ddr yada ddr-sdram  bulabilirseniz bi deneyin.
anakartınızın destekledikleri:DDR400/333 DDR SDRAM veya DDR2 533/400 DDR2 SDRAM

AcuNeTiX
23-08-2008, 20:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
354 mesaj
DaRWeLL
değiştirdiginiz ramlarda ddr2 ise ddr2 portu bozulmuş olabilir.ddr yada ddr-sdram  bulabilirseniz bi deneyin.
anakartınızın destekledikleri:DDR400/333 DDR SDRAM veya DDR2 533/400 DDR2
Başka ram'le de denediğinize göre arkadaşında dediği gibi ddr2 slotları bozulmuş olabilir.

Ahmet_79
23-08-2008, 20:56   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
AcuNeTiX
Başka ram'le de denediğinize göre arkadaşında dediği gibi ddr2 slotları bozulmuş olabilir.
evet anakartınızın ddr2 slotları bozulmuş gibi görünüyor siz en iyisi eski raminizin aynısından alıp 2*1 gb yapın zaten başka bi seçenekte pek gözükmüyor

inNteAcoME
23-08-2008, 21:13   |  #6  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

remlerinin frekansı birbirini tutumuyor olabilir mi?

Ahmet_79
23-08-2008, 21:24   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
inNteAcoME
remlerinin frekansı birbirini tutumuyor olabilir mi?
bu zor bi ihtimal zaten yeni almış

Fatih_ARMAĞAN
23-08-2008, 21:34   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

anakart 533 destekliyorsa ve siz gidip 667 yada 800 mhz almanız kesinlikle bir problem çıkartmaz. anakart ddr2 533 desteklediği için ram oto olarak kendisini mecburen 533 modunda çalıştıracaktır.

önce buna bir açıklık getirmek istedim.

ve arkadaşarın dediği gibi ram slotunda sorun olma ihtimali kanaatindeyim. fakat
söyle bir ihtimalide göz önünde bulundur anakartın belki kingston ram modülleri ile uygun olmayabilir. ve farklı marka bir ram ile denemende fayda var.
bunu göz ardı etmeyin ve imkanınız vara farklı marka bir ram modülü ile deneyin

Ek Bilgi;
Kimseye Asus anakart ile kingston ram kullanımını tavsiye etmiyorum.
çoğu zaman sorun çıkmıyor ama ben tavsiye etmiyorum. bir çok asus anakart kingston ramlerde sorun yaşıyor.

SOn bir iki yıl öncesine kadar Asus un bazı modellerinde kinsgton ram modül desteği yoktu. (bizzat bir çok modelin kitapcığını inceledim ve bir çok kingston ram modüllerini desteklemediğini gördüm  ve şahsen bir çokda asus-kingston uyumsuzluğu yaşadım)
anakartın kitapcığında genelde bu uyumluluk tablosu yazar en iyi desteklediği ram modülleri gibilerinden.
hepsi sırasıyla yazar bir çok anakartın kitapcığında.
.

comengineer
24-08-2008, 01:00   |  #9  
Taze Üye
2 mesaj

sizce ram slotu bozuk olsa bilgisayar açılır mı...bilgisayar ramleri görüyor.zaten ramleri aynı yerden aynı mhz de ve sıfır olarak aldım.bios ekranında ramleri görüyor.sonra bilgisayar açılıyor.bilgisayar özelliklerinde de ramleri görüyor.bu ramlerle autocad ve solidworks programlarını açabiliyorum.fakat oyunları açamıyorum.

ramleri değiştirdim aynı yerden , yine aynı sorunu verdi..

Fatih_ARMAĞAN
24-08-2008, 14:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj
comengineer
sizce ram slotu bozuk olsa bilgisayar açılır mı...bilgisayar ramleri görüyor.zaten ramleri aynı yerden aynı mhz de ve sıfır olarak aldım.bios ekranında ramleri görüyor.sonra bilgisayar açılıyor.bilgisayar özelliklerinde de ramleri görüyor.bu ramlerle autocad ve solidworks programlarını açabiliyorum.fakat oyunları açamıyorum.

ramleri değiştirdim aynı yerden , yine aynı sorunu verdi..

ram slotunda sorun olması görüntü gelmiceği anlamına gelmeyebilir. ram slotunda sorun olması halinde görüntü gelebilir fakat sistem açlışır posizyonda ike bir takım hatalar verebilir.

ayrıca benim söytlemek istediğimi sanırım anlamadınız aldıgınız kingston rramleri yine aynı özellikte kingstonla değiştirdiniz bende size diyorumki aldığınız kingston ramleri farklı bir marka modelle değiştirin mesela Twinmoss yada a-data ram yada başka bir ram deneyin Kingston olmasın. birde öyle deneyin.

comengineer
26-08-2008, 12:30   |  #11  
Taze Üye
2 mesaj

arkadaşlar çok saolun...

bios ayarlarından ramin frekansını 400 mhz e düşürdüm ve problem çözüldü.işlemcinin frekansı da 533 dü ve sanırım ram ile işlemci uyumlu çalışamadığı için böle bir hata verdi.ramin frekansının 400 e düşürünce hiçbir problem kalmadı..

önerileriniz için çok saolun.

( ayrıca anakartım hem 184 pin  de hem 240 pin de çalışıyor.ben anakartımı 184 pinde çalıştırıyorum.onu 240 pine geçirirsem ramleri 533 mhz de de kullanabilirim sanırım. )