Oyunlarda çeşitli grafik sorunları

Mordorfields
14-03-2008, 21:07   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

Önce sistem:
ANAKART : Asus M3A32-VMP DeluxeWi-fi edition
İŞLEMCİ : Amd Phenom (tm) (tmymiş..kenarı :D) 9600 quadcore
RAM : 4 X 1024 DDR2 800 mhz ram
EKRAN KARTI : Palit ati 2900xt HD
Monitör : Datron bilmem kaç inç lcd ekranımsı (fena deil aslında ya neyse)
SES = tümleşik 5.1 soundmax
Hd : 2 adet 500 gb samsung sata + 1 adet 250 gb sata
İşletim sistemi : windows xp pro pirated version (MUHAHAH!)
KASA : Chakra (yanda büyük eşşek gibi fanı var. saç kurutmak içinde kullanıyorum :P)

PSU : tAGAN Z - FORCE II 700 watt

NOT= Birde usb tv kartı(kartmı??) takılı. marka avermedia

SORUNLAR (AHA!)
A- ÖZEL SORUNLAR
1-) Simpsons ı izlemiyorum uzun zamandır
2-) Kitap okumuyorum
3-) Tv ile alakam yok
4-) Evliyim. (kafamı seveyim)
5-) Kelim.

B- HEPIMIZI ILGLENDIREBILECEK PC SORUNLARI:
1-) Dün yeni xp pro yükledim. Ayrıca service pack 3 yaptım. ati driverdan sonra da Fifa 08 + neverwinter nights 2 + lost vay domuz + assassins creed ve her zmanki gibi wow (o zaten yüklüydü. drag and drop yaptım)

2-) ati catalyst suite 8.3 ü yükledim tabii önceden. ccc çalışmadı. host application errror verdi. sonra drive cleaner ile sildim. ve 8.2 ye geçtim. ccc çalıştı (atiden uzak durabilirsiniz)

3-) fifa 08 in en başında video var ve her tarafı piksel. neyse oyuna giriyorum. kale fileleri dansediyor resmen. onun dışında sahayı güzel çizmis. hareket ettiğimde (toplu topsuz) ekran bulanıyor. yani grafikler. Neden olabilir?

4-) neverwinter 2 assassins creed gibi oyunlarda gölgeler pikselleşiyor. odun + ev gölgesi + ağaçlar sonradan çiziliyor. Lost oyununda agacndan otuna, ottan dala, daldan tarağa(:D) kadar herşey sonradan beliriyor. Neden olabilir?

5-) CCC ayarlarım da şu :

anti alising + antisopric filtering ==== use application settings
adaptive anti alising ise enabled ve ivme qualityde
method super-sampling

NOT : Bilgisayarı satıp commodore 64 alsam bu kadar sorunum olurmu

NOT2: 4gb ram olmasına rağmen bilgisayarım özelliklerinde 3.25 gb gözüküyor

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER BU SORUNLARIN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM.

Son Düzenleme: Mordorfields ~ 14 Mart 2008 21:32
swordmaster_65
14-03-2008, 21:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Ekran kartınızda aşırı ısı sorunu olabilir.
kontrol edin.

Mordorfields
14-03-2008, 21:30   |  #3  
OP Yeni Üye
38 mesaj

en fazla 78-82 arası oynuyor. aklıma birşey geldi bu dediğim usb tv station bağlantısı hakkında. monitör kablosu direk buna bağlı. harici bir kablo ile tv kartından ekran kartı girişine dvi ile bağlamıştım. sorun olurmu acaba

Banned
14-03-2008, 21:57   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

öncelikle söyleyeyim siz yanmışsınız,yukadaki sorunlarda dolayı

sorununuzun kaynağı muhtemelen tv kartınız ile ekran kartınız çakışma yapıyor tv kartını çıkartarak tekrar deneyin.

+ gb rami  vista ultimate haricindeki işleim sistemleri 3.2 okur normaldir fakat yinede 4 olarak kullanırlar sorun etmeyin

Mordorfields
14-03-2008, 22:14   |  #5  
OP Yeni Üye
38 mesaj

yok bu pci tarzı tv kartı deil. usb diye geçiyor ama deil. usb bile yok. yalnızca monitörden gelen kablo buna, bundanda ayrıca başka bir kablo ekran kartına bağlı o kadar. az evvel iptal ettim. monitör kablosunu direk taktım ekran kartına. nafile oyunların hepsinde (aklınıza ne geliyorsa hepsi işte) bir bulanıklık (nasıl anlatıyım) hareket ettikçe görüntü bulanıyor. hareketsizken herşey iyi. ayrıca anti alising ne yaparsam yapayım olmuyor. yani driver sorunu da olabilir

swordmaster_65
14-03-2008, 23:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Eger 4 gb olarak görmesini istiyorsanız 64 bitlik işletim sistemleri kullanmalısınız.
sorun ısıdan kaynaklanmıyor büyük bir ihtimal kartta bir sorun var gibi başka bir pc ile deneme imkanı varsa deneyiniz en azından kartta mı sorun var onu anlarız varsa garantisi devam ediyorsa yaralanırsınız.

Mordorfields
14-03-2008, 23:53   |  #7  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Az evvel fifa 08 de güvenlik duvarını kapattığımda o milisaniye duraklamalar çok çok azaldı. aa yine aynıydı. Windows pirate version. acaba bu olabilirmi. birde sp3 yükledim internetten toplu halde. belki de windowsdur nanik yapan? ne dersiniz? Pirate sonuçta. belki griplidir.sp3 yüklemeden mi denesem?

Mordorfields
15-03-2008, 18:48   |  #8  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Yeniden install yaptım. xp pro sp2 yükledim. ses driverından sonra framework 2.0 ı sonrada atiyi yükledim. ardından fifa 08 ve lost via domus. Hala aynı anti alising sorunları var. framework 3.0 ile ati 8.3 yaptım olmadı yine. 2900xt bu kadar kötü bir kart olabilirmi?
Yoksa ati ile windowsa küfür dolu mailler mi atmam lazım. ki yararı olmayacak.

Gerçekten bu kadar salak bir alet olamaz. Öküze en basidinden yeni windows xp atıyorum. üstüne normal olması gereken neyse yapıyorum nafile. Google da yaptım yok yok yok. Son aklıma gelen 2 şey var :
1-) Ekran kartı tamire gidecek
2-) BIOS ta ayar lazım olabilir ki gördüğüm şeylerde multi pci ex ayarları başka bi ..k yok.

bunun dışında ne varsa denedim.
aynı sorunlara sahip arkadaşlara : ALLAH SABIR VERSIN
Ağlıyor

Mordorfields
19-03-2008, 03:02   |  #9  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Arkadaşlar. Amd'nin sitesinde compatibility page diye bi yer var. Orda bana minimum 580 verdi halbuki 2 sata hd daha var onları hesaplamadı. Benim psu ise 600w. Anti aliasing gibi sorunlara yol açarmı? Aldığım yereki teknisyen aa ile ilgisi yok dedi ama yine de soruyum dedim.

Son Düzenleme: Mordorfields ~ 19 Mart 2008 03:13