Oyunlarda tam ekran modda yaşadığım sorun

erayl1
23-10-2011, 11:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Merhaba tam ekran modda herhangi bir oyun oynarken sol ve sağda geniş büyük siyah çubuklar oluyor ve oyunu küçültüyor.W7 kullanıyorum bütün oyunlarda bu böyle sadece bazı oyunlarda 1366 x 768 yaptığımda siyah boşluklar kalkıp ekranı kaplıyor.Ama bazı oyunlarda ayarlanabilen maximum ekran genişliği 1024 x 600 gibi o yüzden o maximum genişliği ayarladığımda bilgisayar aradaki boşlukları siyah çubukla dolduruyor.
 Bu sorunu google da aratmıştım  çözenler masaüstüne sağ tıklamış catalyst gibi bişi çıkıyormuş ona basıcakmışım ama ben masaüstüme sağ tık yapınca öyle birşey çıkmıyor.Ekran kartım ATI HD 4500 müş.
Napmalıyım lütfen yardım?

DK0941
23-10-2011, 11:48   |  #2  
Üye
95 mesaj

ekran cözünürlügü bu senin pc icin hangsi win 7 öneriyorsa oyunlarida o görüntüde oynamaya bak. bendede 2048x1536 dayken öyle yapiyor

erayl1
24-10-2011, 16:23   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

ya benim bu sorunu çözmem için ne yapmam gerekiyor lütfen yardım hangi çözünürlüğü ayarlarsam ayarlayayım o siyah çubuk duruyor.Çözürlüğü arttırdığımda daha büyüyor azaltıımda da siyah çubuk küçülüyor.Ama maximum arttırabileceğim çözünürlük 1366 x 768 bunu ayarlasam dahi sağda ve solda cubuklar gitmiyor

erayl1
24-10-2011, 16:47   |  #4  
OP Taze Üye
14 mesaj

Milllet google da sağ tık yapın catalyst contor center cıkıcak ordan ayarların falan diyor. Ama masaüstüne geliorm öyle birşey yok çıldırıcam heryere baktım bilgisayarımda sövücem artık Nedir ÇÖZÜMÜ HERKES ÇÖZMÜŞ Bİ BEN ÇÖZEMEDİM ARAMA KISMINA CATALSYT YAZINCADA CIKMIYOR YETER CILDIRICAMMM

TalhaDizdar
24-10-2011, 18:57   |  #5  
Taze Üye
3 mesaj

Oyunlarda tam ekran modda yaşadığın sorun için yapman gerekenleri sırayla yazıyorum:
1. Masaüstünde sağa tıkla.
2. Ekran çözünürlülüğü'nü seç.
3. Çözünürlülüğe tıkladığın zaman çözünürlülük ayarlama yeri gelecektir.
4. Oradan önerilen olanı seç.
5. Uygula de.
6. Tamam diyerek çık.

Olmazsa her çözünürlülüğü dene. O da olmazsa oyundaki çözünürlülüğü ayarla (bunun işe yarayacağını pek sanmam).

Eğer bunlar sorunu gidermezse bunun için progam yüklemeni önermem. Çünkü progam yüklense bile Windows 7'ndeki problem geçmeyecektir (oyundaki sorunu düzeltebilir fakat Windows 7 o oyunları progamsız senin dediğin o çubuklarla çalıştırır) . Herhalde hatalı bir Windows istemezsiniz. Uzun süredir format atmadıysan ve bilgisayar hantallaşmışsa sorun bundan olabilir. Eskiden bu problemi yaşamamışsan ve şimdi bu sorun olmuşsa sana format atmanı öneririm. Ama atmayı bilmiyorsan KESİNLİKLE atma. Format atmakla yani CD'den Windows'u kurmakla iş bitmiyor. Sürücüleri (driverlerı), yedekleme yapmayı v.b. gibi birçok şeyi yapman gerekiyor. Eğer 3-4 kere format attıysan ve hiçbir sorun yaşamadıysan atabilirsin.

Catalyst Control Center'ıda sana açıklıyorum. Catalyst Control Center ATI adlı ekran kartı markasının progamıdır. Eğer ekran kartı sürücünüz (driverınız) yüklü ise o progamda olmalıdır. Eğer CD'den olan oyunları oynayabiliyorsanız (GTA, Max Payne, FIFA) ekran kartı sürücünüz (driverınız) yüklüdür demektir. Eğer ATI'nin ekran kartı sürücüsü (driverı) yüklü olduğu halde (yüklü çünkü CD'den olan oyunları oynayabiliyorsunuz) Catalyst Control Center yoksa büyük ihtimalle ekran kartı sürücünüz (driverınız) güncel değildir. Güncellemek için ATI'nin sitesinden oradaki talimatları takip ederek dosyayı indirebilir ve daha sonra yükleyebilirsiniz. Bu sayede Catalyst Control Center progamı da yüklenecektir. Bu arada size küçük bir hatırlatma yapayım. Eğer ekran kartı sürücünüz (driverınız) güncel değilse oyunları pek hızlı oynayamassınız.

Son Düzenleme: TalhaDizdar ~ 24 Ekim 2011 19:01
erayl1
24-10-2011, 21:43   |  #6  
OP Taze Üye
14 mesaj

Öncelikle yardım isteğime cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Ekran çözünürlüğüm windows 7 nin önerdiği çözünürlükte.Yani ekran çözünürlüğüm uygun (1366 x 768).Ama bazı oynadığım oyunlar eski olduğu için oyunlara ait ayarlar kısmından ayarladığım maximum genişlik 1066 x 700 gibi birşey.O oyuna ait ayarlar kısmından ekran çözünürlüğünü ne kadar arttırırsam siyah çubuk o kadar azalıyor ve oyun ekranım daha çok genişliyor.Ama bana 1066x 700 yetmiyor.Bana en uygun oyun ekran çözünürlüğü 1366 x 768 .Bu çözünürlükte siyah çubuklar ortadan kalkıyor ve oyun ekranım tamamen monitörü sarıyor.Ama dediğim gibi,bazı oyunlarımda 1366 x 768 ekran çözünürlüğü seçeneği yok.Format atmayı hiç bilmiyorum,önceden hep akrabam atmıştı.ATI'nın catalyst programını bi inceleyim,indirmeyi deneyim.Ona göre tekrar cevabımı yazarım teşekkürler...

OMERMEHMET
25-10-2011, 08:52   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Ekran Çözünürlüğünü Ayarla.
Oyuna Uygun Olarak...
Oyunu Bitirdikten Sonra Tekrar Düzelt..
Ya Da Oyun Ayarlarından En Fazla (GENİŞ-BÜYÜk) Çözünürlüğü Seç..

Yardımcı Olduysam Bir Teşekkür Yeter... :)

By Computer Birliği

DK0941
04-11-2011, 18:38   |  #8  
Üye
95 mesaj

farkli sürücü yükle ekran kartina baska setup yani benimkide ole yapiyodu simdi 1920x1200 de düzeldi.