Oyunlarda Tam Ekran sorunu ( Masaüstü )

Redfield
05-04-2013, 20:37   |  #1  
Redfield avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Merhabalar ; 

Öncellikle sorunum ekran kartından kaynaklanıyor , fakat sorun oyunlarda olduğundan bu bölüme açtım , Yanlış olduysa özür dilerim

Sorunum şu ;

Oyunlarda çözünürlüğü düşürdüğümde , Çözünürlük düşmesi gerekirken , Oyun ekranı küçülüyor. Kenarlara Silah Bloklar çekiliyor , daha da düşürünce kare oluyor

İnternet de bununla ilgili çok şikayet var ve bazı çözümler var , Fakat hiç biri işe yaramadı , Anlatılanların çoğu Dizüstüler için yada eski Catalyst sürümleri için , ek olarak benim bilgisayarım masaüstü

Catalyst Control Center ' ın her yerini kurcaladım , Sorunuma çözüm bulamadım ,

Sistem Özellikleri ;

ATİ Radeon HD 5700 Serisi 2 GB , Paylaşımlı 4 GB

İntel Core İ7 920 

8 GB Ram ( 2 GB x 4 Adet )

Windows 7 Home Premium 64 Bit , ( Sistemim OEM üzerinden aktifleştirilmiştir , Orjinal Windows Sürümüdür )

Catalyst Control Center sürümü : 13.3 Beta

Arkadaşlar bu sorunu çözmem gerekiyor , 5700 O kadar iyi bir kart değil ve Ekranım 24 İnch , Hali ile 1680 * 1050 Çözünürlükte oyun oynuyorum , Eski oyunlarda çok sıkıntı olmasa da yeni çıkan oyunlarda oyun kasıyor 

Örnek vermek gerekirse Mass Effect 3 ' de Düzgün gelişmiş grafik seçenekleri yok , Bu yüzden de Çözünürlüğü düşürmediğim sürece hafif kasma devam edecek

Ek olarak ; Oynadığım oyunlar , Origin ve Steam üzerinden alınmış , Orjinal oyunlardır , Her hangi bir şekilde korsan ile alakası yoktur ( Farklı forumlarda buna kullandığım şeyin ( no cd - dvd fix ) sorun olduğunu yazanlar oldu , Bunu da bu yüzden not olarak düşmek istedim)

Sistem Bilgilerim
  • Casper
  • Windows 7 Home Premium 64-bit
  • Intel İ7 Core 920
  • MSİ
  • AMD (ATI) Radeon HD 5700
  • Onboard
  • Google Chrome
  • MSE (Microsoft Security Essentials)
  • 8192 MB
  • Windows Phone
  • - Bilmiyorum -
DiamondMines
06-04-2013, 10:17   |  #2  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: Redfield  
Merhabalar ; 

Öncellikle sorunum ekran kartından kaynaklanıyor , fakat sorun oyunlarda olduğundan bu bölüme açtım , Yanlış olduysa özür dilerim

Sorunum şu ;

Oyunlarda çözünürlüğü düşürdüğümde , Çözünürlük düşmesi gerekirken , Oyun ekranı küçülüyor. Kenarlara Silah Bloklar çekiliyor , daha da düşürünce kare oluyor

İnternet de bununla ilgili çok şikayet var ve bazı çözümler var , Fakat hiç biri işe yaramadı , Anlatılanların çoğu Dizüstüler için yada eski Catalyst sürümleri için , ek olarak benim bilgisayarım masaüstü

Catalyst Control Center ' ın her yerini kurcaladım , Sorunuma çözüm bulamadım ,

Sistem Özellikleri ;

ATİ Radeon HD 5700 Serisi 2 GB , Paylaşımlı 4 GB

İntel Core İ7 920 

8 GB Ram ( 2 GB x 4 Adet )

Windows 7 Home Premium 64 Bit , ( Sistemim OEM üzerinden aktifleştirilmiştir , Orjinal Windows Sürümüdür )

Catalyst Control Center sürümü : 13.3 Beta

Arkadaşlar bu sorunu çözmem gerekiyor , 5700 O kadar iyi bir kart değil ve Ekranım 24 İnch , Hali ile 1680 * 1050 Çözünürlükte oyun oynuyorum , Eski oyunlarda çok sıkıntı olmasa da yeni çıkan oyunlarda oyun kasıyor 

Örnek vermek gerekirse Mass Effect 3 ' de Düzgün gelişmiş grafik seçenekleri yok , Bu yüzden de Çözünürlüğü düşürmediğim sürece hafif kasma devam edecek

Ek olarak ; Oynadığım oyunlar , Origin ve Steam üzerinden alınmış , Orjinal oyunlardır , Her hangi bir şekilde korsan ile alakası yoktur ( Farklı forumlarda buna kullandığım şeyin ( no cd - dvd fix ) sorun olduğunu yazanlar oldu , Bunu da bu yüzden not olarak düşmek istedim)

Ekran kartın desteklemiyor 24 inç. O kadar. Bende HD7750 var, 22inç desteklemiyor. VGA çıkışı kullanmalısın full görüntü almak istiyorsan.

Redfield
06-04-2013, 11:39   |  #3  
Redfield avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

Format atmadan önce de böyle bir sorun olsa idi , Bu konuyu açma gereği duymazdım

Harddisk ' im ömrünü doldurduğu için , Harddisk değiştirmek zorunda kaldım ve Dolayısı ile format attım

Diğer bir kaç sorun da vardı , Fakat onları kendim halletim

Tam ekran sorunu Windows 7 sürümlerinde çoğunlukla yaşanan bir olay , Wide Screen desteği olmayan oyunlar bu şekilde küçülüyor maalesef

Bu sorunu düzeltmem lazım ve Çözümü olmayan sorun yoktur

lterlemez
06-04-2013, 12:05   |  #4  
lterlemez avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
191 mesaj

Ekranınızın ayarlarına bakmanızı öneririm. Benim HD 6670 bir ekran kartım (ek) -eksi kartlarım HD 4200 NVidia 9400GT ve hepsinde aynı durum ortaya çıktı- ve LG M22620 LCD Ekranım var. Durum şu, ek'nız ile lcd'niz veya CRT ekranınızın gösterebildiği boyutlar uyuşmayabilir. Bunun için hem ek kontrol programında (genelde ekrandan ayarlamak daha iyi ve daha kolay) hem de ekranınızda ayarlar mevcut. Bunlarla oynayarak düzeltebilirsiniz. Benim durumumda şöyle oluyor, ekran 1080'e göre ayarlı, ek'mda 1080'ne ayarlı ama oyunları başlatınca, sizinkinin aksine kenarlar ekranın kenarlarından taşıyor (oyunun ayarlarıda 1080'ne göre yapılmasına rağmen). Bu yüzden lcd'min ayarlarına girip 1080'i boyutlarını sadece taraya değiştirince tam oturuyor.

Son Düzenleme: lterlemez ~ 06 Nisan 2013 12:05
lterlemez bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
AndcrewTR
06-04-2013, 12:08   |  #5  
AndcrewTR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 102
1,268 mesaj

Bende de 15.6" Laptopta aynı sorun var. HD7670m kart ile.
Driver sorunlu olabilir aynı driverı kullanıyoruz.

Son Düzenleme: AndcrewTR ~ 06 Nisan 2013 12:12
Redfield
06-04-2013, 22:00   |  #6  
Redfield avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj

Yardımınız için teşekkür ederim , Ancak ayar kısmını biraz daha açarsanız sevinirim 

Bu ayarları tam olarak nereden yapacağım ? Açıkçası bazı oyunlarda Vnysc özelliği olduğundan tam ekran oluyor , Çözünürlüğü kaç yaparsam yapayım sorun olmuyor ( Örneğin ; Dead Space 2 , Most Wanted 2012 ) 

Diğer oyunlarımda ; NFS Hot Pursuit 2010 , Dead Space 3 , Battlefield 3 tam ekran olmuyor

Çözünürlüğü düşürdüğümde , Çözünürlük düşmesi gerekirken , ekran küçülüyor ve kare oluyor

Bu da hiç hoş bir durum değil

Son Düzenleme: Redfield ~ 06 Nisan 2013 22:01
lterlemez
07-04-2013, 02:14   |  #7  
lterlemez avatarı
Yıllanmış Üye
191 mesaj

AMD CCC'da My Digital Flat-Panel sekmesinde properties (My Digital Flat-Panel), ekranda ise genelde resim (sanırım picture) -en azından benim LG'de öyle- ayarları altından yapılıyor.

lterlemez bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Redfield
07-04-2013, 03:24   |  #8  
Redfield avatarı
OP Taze Üye
10 mesaj
Alıntı: lterlemez  
AMD CCC'da My Digital Flat-Panel sekmesinde properties (My Digital Flat-Panel), ekranda ise genelde resim (sanırım picture) -en azından benim LG'de öyle- ayarları altından yapılıyor.

İşin kötü tarafı bende ki Catalyst Control Center ' da Digital Flat Paneli olmaması , 

Olsa zaten hiç bir sorun olmayacak ; Sizin sunduğunuz çözümü İnternet ' de ki aramalarımda bende rastladım

AMD ' nin kendi sitesinde yazıyor du , Fakat bende öyle bir alan yok , Kaldı ki o olay Dizüstülere özgü , Benim ki Masaüstü

Açıkçası kafayı yememe az kaldı , Yeni Harddisk aldık , Format attık , Bir bu sorunu çözemedik gitti

Bu Catalyst Centerdan bir görünüm , Belirttiğiniz gibi bir alan menülerde yer almıyor maalesef ;

lterlemez
07-04-2013, 20:36   |  #9  
lterlemez avatarı
Yıllanmış Üye
191 mesaj

Açıkçası garip bir durum, kesin çözülecek ama çok absürt bir yerden çözüleceği kesin. Bende tıkandım şimdi, yakından bakmak lazım. Bence AMD'ye ve/veya AMD Türkiye Distribütörüne bir danışın.

Kül Tigin
07-04-2013, 21:28   |  #10  
Üye
Teşekkür Sayısı: 12
86 mesaj

Ya bu sorunu bende yaşadım. Çözümünü biliyorum. Benim laptobum var çözünürlüğü düşürünce ekranın boyutu küçülüyor arkadaşın dediği gibi. Yani piksel sıklığını azaltmamak için ekranı küçültüyor. Öteki türlü olsa ekranı lastik gibi sağdan ve soldan uzatıyor iğrenç oluyor. Laptobun onboard (intel hd graphics) ayarlarından ölçeklendirmeyi koru gibisinden bir seçenek var ordaki tiki kaldırınca tam ekran oluyor oyundayken ama iğrenç oluyor.