P2P Yasal mıı?

mehmetasik008
28-02-2008, 19:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
100 mesaj

Arkadaşlar çoğumuz az çok P2P yazılımları ile veriler indiriyoruzdur.Bu P2P tabanlı yazılımlarla veri indirmenin bazı Avrupa ülkelerinde yasal olduğunu duydum.Peki bu durum Türkiye de nasıl?Türkiye de tutuklananlar olmuş diye kulağıma
bir takım bilgiler gelmişti.Doğruluğu hakkında bişeyler söylerseniz beni aydınlatmış olursunuz..

uGuR.uK
28-02-2008, 22:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

indirdigin veriye baglı, sen gidip lisanslı yazılım-video-mp3 vs. indirirsen yasal olmaz ve tüm sorumluluk tamamen sana aittir. ancak normal ve lisans koruması olmayan seyler indirirsen bi sorun teşkil etmez(ki bu p2p programları ile yasal olan bisi indirdigimi hatırlamıorum, ne benim nede cevremin ama:).

Tutuklananlara gelince, eger cocuk p.rnosu gibi cok goze batan ve ince elenen bi icerik indirdilerse olmuştur. veya korsan satış vs. işleri icin biton dünyalar kadar veriyi cekerlerse yakalanabilirler. yoksa ev kullanıcılarının takip edildigi falan yok, sen gozlerine gozlerine ben bunları cekiorum demediin sürece pek bisi olmaz...

mehmetasik008
28-02-2008, 22:41   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
100 mesaj

Anlıyorum ama bi de şöyle düşün.mesala elinde bi oyun var ve çok yakın bi arkadaşın senden oynamak için oyunu istiyor.Sende
doğal olarak (paylaşma özgürlüğünü kullanarak) paylaşıyorsun.oyunun hakları elbette yapımcı şirkette ama herhalde ödünç vermene karışamazlar.P2P olayı da tam olarak bu değil mi?Misal ben senin hard diskine girip,senin upload ettiğin veriyi(paylaşmak istediğin) veriyi alıyorum.Sence bu nokta da paylaştığın şeyin lisansı önemli mi?

CU_GS7
28-02-2008, 22:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

İyi de sen "paylaşmasan", adam onu para ile satacak..Gülümseme Satma hakkı var sonuçta, hatta güncel olarak da satılyorsa sen onu "paylaşıyorsan" -ki bu arkadaşına vermek gibi bir şey değil, ortaya atmak gibi- bunun yasallığı söz konusu olamaz..

uGuR.uK
28-02-2008, 22:52   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

oyunu paylaşma gibi bi hakkın yokki senin. orjinal oyun aldın die veremezsin başkalarına, onun hakları hala tamamen şirketindir. sen sadece sana verilen şifreyle kendin kullanabilirsin. ha oyunu ve senin sifreni arkadasına vermişsin, hada gidip korsan satmışsın aynı şey. o lisans ve kullanım hakkı tek kişiye yani sana verilmiştir.

mehmetasik008
29-02-2008, 16:08   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
100 mesaj

Ozaman Kütphanelerin hepsi yasa dışı.Ayrıca VCD dükkanların da cabası..Ozaman ben hakim karşısına çıkarsam(inşallah çıkamam :D) söyleyeceğim tüm kütüphaneleri kapatın sonra beni hapse atın derdim..Çünkü onlarda benim yaptığım şeyi yapıyorlar..Ama derin bi konu olduğu da açık.Karar vermek zor belki ama belli ülkelerde yasal olması da tam anlamıyla bir suç olduğunu göstermediği kanısındayım.Zaten torrent sitelerinde ortaya atılmıyor veriler..Sadece senin kendi ağındaki(O siteye üye) insanlarla paylaşıyorsun..Bu bana gayet doğal geliyor..Emek veripte yorum yapan arkadaşlara  da teşekkür ederim..

Der Rote BaroN
11-03-2008, 21:22   |  #7  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

VCD dükkanları zaten yasal değil. (: