P4 2,4 OVERCLOCK

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
my_28
17-12-2004, 13:11   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Arkadaşlar foruma baktığımda bir OverClock konusu almış başını gidiyor. Ben nasıl overclock yapabilirim. Hangi soğutma sistemini nereden bulabilirim. Ayrıntılarıyla yazmanızı bekliyorum...

jaina
17-12-2004, 19:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

valla kardesim sana burada sayısız insan sayısız cevap verebilir.
ilk önce googledan türkce adreslere bak. www.hardwarelife.com da anlatldı. hatta bir cok forumda milyonlarca defa konusuldu

kısaca eger islemci hizini anakarttaki basta girebilecegin bios dan ayarlarsin. (del+enter tusuyla giriyor)
eger fazla oc yapmayacaksan ör: 2.4@2.8 stock fan la yani suan üstünde olan fanla cok rahat yaparsin.
eger bir cok kisinin 2.4 c yani l2 belleginin 512 olan sistemlrini 2.4@3.4 e oc ederler.
bunun icin ise zalman yada aerocooler yada thermaltake slp ve fan lardan birini almalisin.

tabii gercekten overclock a ihtiyacin varmi? eger zevk icin yapcam diyorsan fazla kastırmadan az az yaparsin.
ancak kasan dandik, kasanin güc ünitesi psu su dandik ise kesinlikle yapma. islemciyi yakabilirsin.

eger ben bu tehlikeleri göze aliyorum ( eger kasan saglam ve psu un iyiyse stock fan sorun degil basta ) ilk önce bios a giriceksin. ordan jumperfree ye yada ordan bir kac seyi karistirip islemcinin otomatik olan ayarını kaldırıp sana bir FSB sayısı cıkar karsina. ordan yavas yavas fsb ni arttiriyorsun, ve biraz arttirdiktan sonra

ör: benim pc imde. 2800 mhz= 21*133FSB dir. ben burdan 133 ü 143 yaptim ve sonuc. 143*21=3003 mhz
böylece kücük bir oc yapmis oluyorsun. bir diger sorunda ramlerin markali ram en azından kingston olmalı.

Simdi ben bunlardan anladıgım ?? diyorsan google dan arat ve dedigim adrese egir. eger anakart ismini verirsende daha kolay yardim edebiliriz.

eger benim para sorunum yok kasa alırım psu alırım islemci sogutucu alırım diyorsan
dogru www.dijitalcenter.com yada dijitaltrend.com istanbuldaysan dijitalcenter ve www.vatanbilgisayar.com
alınabilcek ideal yerler.
ben genellikle dijitalcenter dan alisveris yaparim ve cok memunun.

eger bir sorun olursa sorabilirsin ancak önce bir arastirma yapman senin icin cok daha faydalı olur.

Banned
17-12-2004, 19:52   |  #3  
Banlandı
1,157 mesaj

Intele OC yapacaksan iyi bit soğutcu almalısın...(Engine sor sana anlatsın...)
Eğer alamam diyorsan veya Orjinal fan diyorsan 20dk.önceden 110'u ara...

enginilhan
18-12-2004, 22:37   |  #4  
Yeni Üye
29 mesaj

Diablo haklı benim işlemci P4 2.4 Prescott ben orjinal fanla hiç bişey yapamıyorum...OC yapınca tam verim alabilmen için voltaj artırman gerekiyo...o zaman da işlemci çok fazla ısınıyo...örneğin ben 2.4ten 2.6 yaptım voltajı 1.365ten 1.387ye çıkardım ki bu çok az işlemci 65C oldu.ağız tadıyla bi oyun oynatmadı(ısınca anakarttan uyarı sesleri geliyo ya o bakımdan)...yani orjinal fanla bişeyler yapmanı hiç tavsiye etmem...hatta o fanı değiştirmekle iş bitmiyo sırada mosfet-bobin ikilisi var...bunlar daha çok ısınıyo...ben bunlar için ram soğutucuları almayı düşünüyorum...şunuda belirteyim kasamın soğutması çok iyi değil ama o kadar ısınmaması gerekiyor...
sen yinede yapmak istersen benim gibi 2.4ü 2.6 yap ve voltaj artırma...iyi bir soğutucu alıncada 2.4ü 3.0 yap ama yinede dikkatli ol...ben intele oc yapmaya korkuyorum...ok?Dikkatli ol...kolay gelsin....

jaina
19-12-2004, 15:54   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

kardes 2.4c ise islemcin yani l2 bellegin 512 ise o islemcilerin cogu canavar gibi.
iyi bir zalman ile bir cok kisi 2.4@3.4 kullaniyor. tabii voltaj 1.7 :( ama iyi sogutucu ve kasa ile pek sorun degil.

enginilhan
19-12-2004, 19:31   |  #6  
Yeni Üye
29 mesaj

yanlış bilgi verdiğim için özür diliyorum ve düzeltiyorum...bu arda yanlış bilgi vermemin sebebi sıcaklıkları gösteren program...ben geçenlerde yaptığım ocden bahsettim...ben ondan sonra bıos güncelledim.ve bugün tekrar oc yaptım.orjinal fan ile p4 2.4ü 2.7 yaptım...voltajı yine az artırdım yani 1.3875...neredeyse 3 saattir ısıtıcı diye bi program var (duymuşsunuzdur hani işlemciyi %100 kullanıp ısıtan programlar varya ondan) o açık duruyo ve hala açık işlemcim 59c fan 2880 devir...mosfetler ise 63-64C...şu an iyi...ben yinede yaparken dikkatli ol ve az az artır sonra bahsettiğim programlarla dene eğer çok ısınırsa(işlemci 70,mosfetler 66C yi geçmesin) hemen resetle ve yaptığın oc ayarını biraz düşür...dedimya fazlasını soğutucu alınca yaparsın...

enginilhan
19-12-2004, 19:34   |  #7  
Yeni Üye
29 mesaj
alıntı:
Gönderen : jaina

kardes 2.4c ise islemcin yani l2 bellegin 512 ise o islemcilerin cogu canavar gibi.
iyi bir zalman ile bir cok kisi 2.4@3.4 kullaniyor. tabii voltaj 1.7 :( ama iyi sogutucu ve kasa ile pek sorun degil.

benim işlemcim 2.4a  l2 1024 yani....bunlar çok ısınıyo eğer onunkide benim işlemcidense diye  fazlasını tavsiye etmedim...

enginilhan
19-12-2004, 19:43   |  #8  
Yeni Üye
29 mesaj

walla senin anakartın biosta o kısmın adı ne bilmiyorum ama benimkinde softmenü setup die bi kısım var orda işlemcinin ghz'ini gösteren bi bölüm var oradan işlemcimi istediğim ghz'e kadar artı eksi tuşlarıyla artırıyorum...sonra alt tarafında voltaj ayarını gösteren bi kısım var oradan da voltajı yine aynı şekilde artırıyorum...sonra kaydedip çıkıyorum ve oc'yi yapmış oluyorum...
dikkat et ilk seferde verdiğim değerleri çok geçmemeye çalış...kolay gelsin...

jaina
19-12-2004, 22:00   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,406 mesaj

biliyorum engin kardes ben zaten sorunu yazan arkadasa hitaben konustum sana degil :D
yani ona 2.4 c ise rahat oc yaparsin cünkü isinma olayi daha az.

birde engin kardes sen islemcini tam oturtugundan eminmisn? cünkü bende ayni islemci 2.8 prescott 533FSB ve 3.2 oc ediyorum. ancak kasanin yan panel acik yoksa cok ses cikariyor fan. yeni kasa alana böyle olacak.