Panasonic'ten Blu-ray müjdesi

CHIP Online
21-06-2008, 18:54   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Blu-ray'deki yazma hızı savaşı, Panasonic'in açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Pana ... y-mujdesi_7413.html

Panasonic, bir ilke imza atarak 6x yazma hızını destekleyen blu-ray diski üretmeyi başardı. Bu sayede Blu-ray disklere veri aktarım hızı da saniyede 216 MB'a ulaşmış oldu.

Blu-ray'de 6x, 16x DVD yazmaya göre %30, 48x CD yazmaya göreyse 4 kat daha fazla hız anlamını taşıyor. Buna karşılık Blu-ray disklerin depolama kapasitesinde bir değişiklik söz konusu değil. Panasonic, 6x hızında yazılabilir blu-ray disklerin 25 GB ve 50 GB kapasitelerle piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Tüm konu: Panasonic'ten Blu-ray müjdesi

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Blu-ray'e geçmek için daha çok erken, çünkü...

gokhan_gogo09
21-06-2008, 23:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
137 mesaj

Blu-ray e geçmek gerçekten çok erken çünkü hem fiyatı hemde sistemden istediği disk performansına göre baya bekliyeceğiz birde şimdi yazma hızı 6x BD medyalar çıkmış düşünsenize şu an kullandığım SATA 2 diskin max okuma hızı 70 MB civarı birde yeni model dikey kayıt teknolojili SATA 2 disk kullanıyorum oda 105 MB civarı okuyor yani şimdi biz BD medya yazmaya çalışsak saniyede 6x le 216 MB gerekiyormuş bizim şu an için kullandığımız en hızlı SATA 2 disk bile bu medyayı yazmak için 2 saniyede okumaya çalışacak yani o arada bir müziğe tıklamamız bir internet tarayıcısına tıklamamız veya herhangi bir programla uğraşmamız bilgisayarı zor duruma sokacaktır bir kaç sefer bu disklerle DVD yazarken başıma geldi 16x yaklaşık saniyede 22 MB hızla yazılan iki medyam çöpe gimişti nedenide şu DVD yazılırken bir diğer program çalıştırıp diski zora sokmak yani ancak şimdi RAID li sistemlerde belki kullanılabilir.

Son Düzenleme: gokhan_gogo09 ~ 21 Haziran 2008 23:37
DeePBluESeA
22-06-2008, 11:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
281 mesaj

Aslında bu iyi bir haber çünkü hız arttıkça üreticiler de u hıza ayak uydurabilen donanımlar üretmek zorunda kalacaklar ve eninde sonunda da  daha hızlı ürünler çıkartacaklar ama asıl mesele şu bu hıza dayanabilecek donanımlar alınabilir seviyeye ne zaman inecekler

Geçen çift katmanlı blu-ray medyasının satıldığı bir site görmüştüm ve bir tane si yaklaşık 50 YTL ye gliyordu

ben 50 YTL ye 100 tane DVD alabilirim asla da gidip o parayı vermem blu-ray

artık ucuzlamasını (yazıcılarında yazılabilir medyalarında) bekliyourm hatta 100 dolar seviyesine düşünce alırım bu yazıcıları

Kapalı Hesap (53751)
22-06-2008, 11:45   |  #4  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Blu-ray'e geçmek için daha çok erken, çünkü...

Hala pahalı ve daha gelişimini tamamlamadı diye düşünüyorum.Bugün 6X çıkarmışlar alırız,yarın 10X çıkar bence hala tam oturmadı.