Pardus 2008 Hoşgeldiniz

ANADOLU
27-06-2008, 20:49   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
249 mesaj

Pardus 2008 artık indirelebilir durumdadır. Güzel bir işletim sistemi bizi bekliyor umudu ile bu haberi vermek istiyorum.

Pardus projesinin en yeni teknolojiler ve en güncel yazılımlarla güçlendirilmiş yeni sürümü Pardus 2008 yayımlandı. Daha önceki tüm sürümleri gibi bir özgür yazılım olan Pardus 2008, GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) ile özgürce dağıtılıp çoğaltılabiliyor. Pardus projesinin temel hedefleri olan kolay kurulum ve kullanım yönünde, gerek altyapı ve gerekse kullanıcı arayüzü düzeyinde önemli yeniliklere sahip olan Pardus 2008 aynı zamanda geniş donanım desteği, kararlı ve güvenilir Linux altyapısı ve tek bir CD ile gelen çok çeşitli uygulamaları ile masaüstü kullanıcılarına yepyeni bir özgürlük deneyimi yaşatmayı vaat ediyor.

Pardus 2008 ile gelen yenilikleri öğrenmek için Sürüm Notları sayfasını inceleyebilir ya da CD görüntüsünü indirmek için İndir sayfasına gidebilirsiniz.

Pardus 2008 ile daha özgür günler diliyoruz...

Ayrıntılı bilgi Kendi sitesinde ve açıklamasındadır Hepimize Hayırlı uğurlu olsun.

Der Rote BaroN
01-07-2008, 22:04   |  #2  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Hafta sonu denemeyi düşünüyorum. 'Denemek' dedim çünkü sadece test edip kaldıracağım. Lakin Slackware üzerine bir eğilimim var. (:

TuncaBozkurt
01-07-2008, 22:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Pardus 2007'yi pek başarılı bulmamıştım. Ama ben de kickshaw gibi denemeyi düşünüyorum.

flox13n
03-07-2008, 13:56   |  #4  
Yıllanmış Üye
102 mesaj

pardus kullanmayı düşünüyorum.virüs derdi yok hacker derdiyok......hem destek olmuş olurum.

Optimum
03-07-2008, 15:07   |  #5  
Üye
73 mesaj

Gelecek açık kaynak kodda bizi bekliyor bizse iş güç sıkıntıya girmesin personelle boğuşmayalım diye hep öteliyoruz. Geçebilenlerse ilk bir kaç ay sıkıntı çekiyor sonra şirketi bedava kullanımın keyfini yaşıyor.

kingcobra33
03-07-2008, 22:25   |  #6  
Üye
67 mesaj

Devlet kurumları vede okullarda Pardus (daha doğrusu Linux dağıtımları) kullanımı yaygınlaştırılmalı ve buna göre program yapılarak öğretilmesi gerekir diye düşünüyorum.

mustifanci50
07-07-2008, 00:36   |  #7  
Yeni Üye
32 mesaj

pardusu kullandım ilk günler iyi ama sonra çabuk bıkdım nedeni exe dosyalarını çalıştırmıyor çalıştırsa harika olacak wine bir yere kadar 3 exe programı çalıştırayım dedim wine ile ikisinde bilgisayar kitlendi kullanışlı olmayışının bir başka nedeni linux çok yaygın değil bizde korsan toplumu olduğumuz içimn linuxse korsan pek yok ücretsiz yazılımlar bir çok şeyi hallediyor office mesala ama gimp photoshopun yerini alır mı alamaz linuxe korsan photoshop varmı aramadım ama çok zor bulunur tahminim yoktur da zaten utorrrent yerini ktorrent alırmı alamıyor o yüzden de yaygınlaşmıyor ama herkes kullansa yaygınlaşsa microsoftu siler buna eminim

Son Düzenleme: mustifanci50 ~ 07 Temmuz 2008 00:38
kacikkurasi
07-07-2008, 10:47   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

merhaba ben pardusu ve windows xp yi aynı anda kullanmayı istiyorum ancak tekrardan xp yüklemesi yapmayı istemiyorum ayrıca pardusu c'nin içine mi yükleyeceğim yoksa d'nin veya e'nin içinemi yükleyeceğim ve naıl yükleyeceğim bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

ersinbakar
07-07-2008, 11:01   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,253 mesaj

ben deneyeni olarak :) çok uğraşmayı seviyorsanızsa tavsiye ederim ekran kartını bile internetten indiriyorsunuz açılmayan dosyalara winer mi ne öyle bir şey indiriyorsunuz daha nelerneler :) ama genede geleceğe iyi bir yol kaç ettiğimizi gösteriri aslında linux yerine windows formatında olsa daha bi ilgi çekici olurdu da neyse

okanunal
17-07-2008, 19:30   |  #10  
Yeni Üye
44 mesaj
mustifanci50
pardusu kullandım ilk günler iyi ama sonra çabuk bıkdım nedeni exe dosyalarını çalıştırmıyor çalıştırsa harika olacak wine bir yere kadar 3 exe programı çalıştırayım dedim wine ile ikisinde bilgisayar kitlendi kullanışlı olmayışının bir başka nedeni linux çok yaygın değil bizde korsan toplumu olduğumuz içimn linuxse korsan pek yok ücretsiz yazılımlar bir çok şeyi hallediyor office mesala ama gimp photoshopun yerini alır mı alamaz linuxe korsan photoshop varmı aramadım ama çok zor bulunur tahminim yoktur da zaten utorrrent yerini ktorrent alırmı alamıyor o yüzden de yaygınlaşmıyor ama herkes kullansa yaygınlaşsa microsoftu siler buna
Pardus size tamamen başka bir dünya vaat ediyor. Eğer siz Microsoft'tan alıştığım dünyanın aynısını görmek istiyorum diyorsanız zaten hiç Pardus'a bulaşmayın. XP ve Vista'ya geçinir gidersiniz. Ancak açık kaynak kodlu özgürlükler dünyasına gitmek istiyorsanız bir daha geri dönemeyeceğinizi belirteyim. Nitekim ben hem Vista hem Pardus'a sahip olmamla birlikte MEB'nın bazı sitelerine erişmek için zorunlu olarak Micorsoft'u barındırıyorum. Uzun zamandır da Pardus kullanıyorum.

Pardus'un amacı özgür bir dünya sunmak. Bunun çok değişik nedenleri var. Herkes kendine uygun bir neden elbette buluyor. Ancak genel anlamda amaç Microsoft'u ortadan kaldırmak değildir. Pardus hiç bir işletim sisteminin düşmanı ya da dostu değildir. Bu nedenle Microsoft'unuz varsa bırakın kalsın. İster onu kullanın ister bunu. Ama bir süre sonra - özellikle de Microsoft'ta profesyonel olarak bir programı kullanmıyorsanız- Vista'ya gülüp geçeceksiniz.

Pardus'un keyfine Compiz Fusion kurduktan sonra varmaya başladım. Eğer Pardus'unuz varsa hemen kurun bu programı Vista'nın övünerek anlattığı görselliğin solda sıfır kaldığını görüp şaşıracaksınız.

okanunal
17-07-2008, 19:37   |  #11  
Yeni Üye
44 mesaj
ersinbakar
ben deneyeni olarak :) çok uğraşmayı seviyorsanızsa tavsiye ederim ekran kartını bile internetten indiriyorsunuz açılmayan dosyalara winer mi ne öyle bir şey indiriyorsunuz daha nelerneler :) ama genede geleceğe iyi bir yol kaç ettiğimizi gösteriri aslında linux yerine windows formatında olsa daha bi ilgi çekici olurdu da
Ne zaman denediğinizi merak ettim. Pardus 2008'le birlikte donanımlar desteği tam olarak sağlandı. Sadece yazıcılarınızın ve ekran kartınızı İnternet'ten indirmek zorunda kalabilirsiniz. Bunu da 3B desteğini sağlamak için yaparsınız. Eğer buna ihtiyacınız yoksa hiç bir donanımı indirmekle uğraşmazsınız.

Pardus'un en övgüye değer noktalarından birisi İnternet'ten indirmelerdir. Çünkü Pardus'ta ihtiyacınız olan her yüklemeyi Pardus'la birlikte gelen PİSİ programıyla halledersiniz. Site site dolaşıp program aramak zorunda kalmazsınız.

Linux olmasının da  haklı nedenleri var. Çünkü Windows bir şirkete aittir ve yüklüce bir miktar ödeme yapmadan üzerinde değişiklik yapamaz satamazsınız. Yaparsanız hapis ve ağır maddi cezalara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Linux ve açık kaynak kod dünyası bizlere serbest değişiklik yapma ve istediğin gibi dağıtma özgürlüğünü sağlıyor.

_Neo_
17-07-2008, 20:26   |  #12  
_Neo_ avatarı
Yıllanmış Üye
806 mesaj

Benim sormak istediğim  bir şey var şu  an win xp var ayrıca pardusu 15 gb Sahip olduğum D ye kurabilir miyim  kısacası aslında  istediğim   win'e dokunmadan pardus kurmak:)

Son Düzenleme: _Neo_ ~ 17 Temmuz 2008 20:26
minnoş_97
17-07-2008, 20:35   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,115 mesaj

pardus ha?aslında ubuntu kuracaktım ama yerli malı herkez onu kullanmalı vistanın yanında bunu kullanacam işaallah chip bunu verir benim internetim kotalı :(