Pardus ve Ubuntu Kuramıyorum

falconer
20-10-2009, 02:16   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
704 mesaj

Herkese selamlar, saygılar;
Pardus 2009 kurulumu için gereken iso kalıbını indirip CDBurnXp yardımıyla 4x hızında Philips Dvd ye yaktım. Öncelikle deneme amaçlı virtualbox yardımıyla oluşturduğum sanal makineye Pardus 2009' u kurdum. Kurulum aşamasında herhangi bir problemle karşılaşmadım fakat deneme aşamasında oldukça yavaş kaldı.Nedeni sanal makineye kurulu olması diyerek ikinci işletim sistemiolarak kurmaya karar verdim. Aynı Cd'yi kullanarak gerekli BİOS ayarlarını yaptıktan sonra kurulum için yeniden başlattım. Pc açıldığında kedimiz beni karşıladı, sonrasında kurulum için Pardus2009'u seçtim. Bundan sonra karşıma gelen ekranda bulunan bar bir türlü dolmadı. Yaklaşık yarım saatlik bir bekleyişten sonra herhangi bir hareket göremeyince yeniden windows'u açtım. Buradan sorunla ilgili araştırma yaptım, çözünürlük ayarları ve güvenli modda başlatmak gibi tavsiylerle karşılaştım, hepsini denedim fakat bir sonuç alamadım. Yenibir cd oluşturmaya karar verdim, yeniden iso kalıbını download ettim veCDBurnXp yardımıyla 4x hızında Philips Dvd ye yaktım. Yeniden kurulumiçin gerekli yolları izledim fakat bir sonuca varamadım. Kurulum Dvd lerinin ikisinide kuruluma geçmeden önce kontrol ettim herhangi sorunyoktu. Netekim ben aşağıda özelliklerini belirttiğim notebook uma Pardus 2009'u kuramıyorum. Aklıma gelen yegane neden ekran kartındankaynaklı bir sorun olma ihtimalidir. Özgürlükiçin ve diğer ilgili sitelerde geçen tüm çözüm yollarını denedim. Hiç bir şekilde sonuca varamadım. Ayrıca Ubuntu kurmayı da denedim sonuç aynı. Biri aşağıda özellikleri sıralanmış bu sisteme Pardus 2009 işletim sisteminin kurulup kurulamayacağı hususunda beni bilgilendirirse çok sevinirim. Göstermiş olduğunuz ilgiye şimdiden çok teşekkür ederim.

Bilgisayar:
Bilgisayar Türü                                   ACPI x86 tabanlı bilgisayar  (Mobile)
İşletim Sistemi                                   Microsoft Windows Vista Home Basic
OS Servis Paketi                                  Service Pack 2
Internet Explorer                                 8.0.6001.18813
DirectX                                           DirectX 10.1
Bilgisayar Adı                                    ÖMER-PC
Kullanıcı Adı                                     Ömer
Oturum Etki Alanı                                 Ömer-PC
Tarih / Saat                                      2009-08-29 / 01:38

Anakart:
CPU Türü                                          Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T5750, 2000 MHz (12 x 167)
Anakart Adı                                       BenQ JoyBook A53
Anakart Çipseti                                   SiS 672(FX)
Sistem Belleği                                    2812 MB  (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
DIMM1: ASint Tech. B19J5S73DNQ                    1 GB DDR2-667 DDR2SDRAM  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
DIMM2:                                            2 GB DDR2-667 DDR2SDRAM  (5-5-5-15 @ 333 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
BIOS Türü                                         Phoenix (03/30/08)

Görüntü Birimi:
Görüntü Bağdaştırıcısı                            SiS Mirage 3 Graphics  (256 MB)
Görüntü Bağdaştırıcısı                            SiS Mirage 3 Graphics  (256 MB)
3D-Hızlandırıcı                                   SiS 351 Mirage 3 IGP
Monitör                                           Genel PnP Monitör

Çokluortam:
Ses Bağdaştırıcı                                  Realtek ALC268 @ SiS High Definition Audio Controller

Depolama :
IDE denetleyici                                   SiS PCI IDE Denetleyicisi
IDE denetleyici                                   Standart Çift Kanallı PCI IDE Denetleyici
Depolama denetleyici                              Microsoft iSCSI Başlatıcısı
Disk Sürücüsü                                     FUJITSU MHY2160BH ATA Device  (160 GB, 5400 RPM, SATA)
Optik Sürücü                                      Optiarc DVD RWAD-7560A ATA Device  (DVD+R9:6x, DVD-R9:6x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x,DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
C: (NTFS)                          49999 MB (21467 MB boş)
D: (NTFS)                          87618 MB (75340 MB boş)
F: (NTFS)                          14998 MB (14908 MB boş) ( Pardus kurulumu için ayrılmış alan)
Toplam Boyut                   149.0 GB (109.1 GB boş)

Son Düzenleme: falconer ~ 20 Ekim 2009 02:20
Banned
20-10-2009, 02:39   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Cevabım biraz karışık labilr ancak sununuzu çözebiliriz diye düşünüyorum.

Öncelikle tahminim sorun vistanın mbr ye disklere erişime izin vermemesi ve bu sebeble kurulumun ilerlememesi. Bunu aşmak için öncelikle silinmiş ama biçimlenmemiş bir alan olması (kuracağınız diski silin ve biçimlendirmeyin. Sonrasında kuulum için mbr yi kaldırmanız. Netten easy bcd yazılımını indirip kurun, yazılımdan menage bot lodere girip uninstall vista boot loder restore to xp yi seçip write ı tıklayın. Bu işlemden sonra bilsayarınızı kapattığınızda vista birdaha açılmayacaktır. Şimdi kmay deneyeblsnz. Eğer kuulum başarılı olursa  vistayı boot listesine eklemek için linkteki yazılımı kullanın. https://www.chip.com.tr/forum/boo ... -cozum_t118547.html Eğer yine kuramazsanız vistanın eski haline dönü açılması için vsta dvd sini boot edip şimdi kur ekranında bilgisayarımı onar seçeneğinden başlangıç onarmayı çalıştırın.

2. olarak bazı dizüstü sistemlerde harddisk yapılandırması sata olarak ayarlandığı durumda bu tür xp pardus gibi sistemlerde kurulum olmadığı dosyalar yüklenirken işlemin ilerlemediği şikayetleri ile karşılaştım. Sizinkiside öyle olabilir. Biostan ilgili ayarları yapıp deneyebilirsiniz.

falconer
23-10-2009, 17:45   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
704 mesaj

Teşekkür ederim, bu notebooktan kurtuldum. Yenisine de pardus kurmayı düşünmüyorum. Masaüstü toplamak niyetindeyim. Artık o na kısmetse..;)