Pardusu kaldırıp Vista kurma...

HPQ-User
02-07-2008, 00:07   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

karachay sormuş:
Merhabalar, ben Sony Vaio dizüstü bilgisayarıma, internette Vaio'larla Pardus'un çok uyumlu olduğunu okuyarak Pardus kurdum. Fakat kurduktan sonra Linux tabanlı sistemleri kullanmak için epey bir bilgisayar bilgisine sahip olmak gerektiğini anladım.Pardus'ta ses, bütünleşik kamera, TPM adındaki güvenlik yazılımı, parmak izi okuyucusu vb. birçok araç çalışmıyor. Bilgisayar Vista için üretilmiş olduğundan bazı uygulamalarda XP'de de sorunlar çıkartıyordu.
Şimdi, ben -mecburen- Pardus'u silip yeniden Vista kurmak istiyorum. Fakat ne Vista DVDsi ne de XP CDsi -boot ayarı optik okuyucudan olduğu halde- açılmıyor ve normal olarak Pardus açılıyor. Ne yapmam lazımdır acaba?

NOT: Bu arada, bilgisayarda orijinal Vista yüklüydü ama ben XP kurmak için onu sildim. Sonra netten bir çoklu Vista kurulumu indirdim. Ama bunun uzantısı exe değil, daa diye bir şey. Bu neyin nesidir anlamadım. Bilen varsa söyleyiversin. Kafayı çizmek üzereyim. Bilgisayarı doğru dürüst kullanmıyorum kaç gündür...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Pardus
Sistem Özellikleri:
Sony Vaio VGN SZ640n
Core2 Duo 2.2 Mhz
2 GB Ram
120 MB HDD
Nvidia 8400 GM Graphic Card

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; tr-TR; rv:1.9) Gecko/2008061819 Pardus/2008 Firefox/3.0

Koray Kocaman
02-07-2008, 00:12   |  #2  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Merhaba

Pardus işletim sistemini kaldırmanız için XP veya Vista kurulum Cd'sini takıp HD özellikleri gelene kadar işleme devam edin ve bu pencere geldiği zaman HD üzerinde tüm bölümleri silin ve tekrardan oluşturun.Xp veya Vista Cd'si ile tekrar kurulum yaparmış gibi başlatın ve Hd bölümlerinin değiştiğini gözlemleyin

Ayrıca;

Partition Magic, Acronis Partition Manager gibi program bulunan bir boot CD ile bilgisayarınızı başlatarak; sözkonusu Partition'ı silip Windows formatı ile (NTFS veya FAT32) formatlayabilirsiniz.

karachay
02-07-2008, 00:23   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Cevap için teşekkürler. Fakat tam okumadınız sanırım.Ya da ben sizin yazdığınız anlayamadım.Kurulum Cdsini takıp HD işlemine gelince... demişsiniz. Zaten sorun da burda.XP veya Vista CDsini taktığımda CDden açılmıyor.Direkt Pardus açılıyor.

Tuğsan
02-07-2008, 00:26   |  #4  
Tuğsan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
879 mesaj

Biosdan hdd'i kapatıp sadece cd-rom driver var gibi configure edip deneme sansınız varmı? Yoksa Hirans bootcd çözüm olabilir.

Banned
02-07-2008, 00:34   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Boot olup olmaması yüklü işletim sistemiyle değil, donanım ve biosla alakalıdır. Söylediğiniz tüm bilgilere rağmen eğer boot sorunu yaşıyorsanız ya bios ayarlarınızda proplem vardır, ya cd/ dvd lerinizde, yada okuyucunuzda.
Pardus cd nizinde boot olmuyor olması bunu destekleyecektir. Denedinizmi Pardus cd Boot oluyor mu?
Elinizde kalmış tek sistemdende olmanıza sebeb olabilirim ancak pardus yalı yazılımından boot yöneticisini açıp parus bootu kaldrırabilirisiniz, pardusun boot olmama sebebi olduğunu düşünüyorsanız tabi.

karachay
02-07-2008, 01:02   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

DVD-Rom'da bir problem yok, BIOS ayarlarında da olduğunu sanmıyorum. Kontrol ettim, ilk sırada DVD-Rom var.Kurulum CD/DVD'lerine gelince... XP CDsini daha evvel kullandım. Çalışıyordu.Onda da bir problem yok sanırım. Fakat Vista'yı tam anlamadım. Nette bir forumdan indirdim sonra DVD'ye yazdırdım. Çoklu kurulum falan diyordu. Tüm Vista sürümleri bir arada imiş galiba.2.2 GBlık bir dosya. Uzantısında .daa yazıyor. İlk defa görüyorum. exe değil.Tıklayınca birlikte aç çıkıyor direkt. Vistanın bir özelliği mi acaba?

Koray Kocaman
02-07-2008, 01:06   |  #7  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj
karachay
Cevap için teşekkürler. Fakat tam okumadınız sanırım.Ya da ben sizin yazdığınız anlayamadım.Kurulum Cdsini takıp HD işlemine gelince... demişsiniz. Zaten sorun da burda.XP veya Vista CDsini taktığımda CDden açılmıyor.Direkt Pardus açılıyor.
Arkadaşların da belirttiği gibi BIOS'dan Boot seçeneği altında Boot Device seçeneğini CD-Rom yaparsanız CD ile kuruluma başlıyacaktır.