pazarlama kavramları

jeomania
02-06-2007, 21:53   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,251 mesaj

1. Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz ve yanına giderek "Çok zenginim. Evlen benimle!" dediniz. Bu, doğrudan pazarlamadır.

2. Bir grup arkadaşınızla katıldığınız partide büyüleyici bir kız gördünüz. Arkadaşlarınızdan biri kızın yanına gitti ve sizi işaret ederek kıza "O çok zengin. Evlen onunla!" dedi. Bu, reklamdır.

3. Katıldığınız partide büyüleyici bir kız gördünüz ve yanına gidip telefon numarasını aldınız. Ertesi gün arayıp "Çok zenginim. Evlen benimle!" dediniz. Bu, telepazarlamadır.

4. Katıldığınız partide büyüleyici bir kız gördünüz. Kalkıp kravatınızı düzelttiniz, ona doğru yürüyüp içkisini tazelediniz, arabanın kapısını açtınız, çantasını düşürünce eğilip aldınız, küçük bir gezinti teklif ettiniz ve sonra "Bu arada ben çok zenginim. Benimle evlenir misin?" dediniz. Bu, halkla ilişkilerdir.

5. Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanınıza geldi ve "Duyduğuma göre çok zenginmişsiniz. Benimle evlenir misiniz?" dedi. Bu, marka bilinirliğidir.

6. Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaşıp "Ben çok zenginim. Evlen benimle!" dediniz. Suratınıza okkalı bir tokat yapıştırdı. Bu, "müşteri geribildirimi" dir.

7. Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaşıp "Ben çok zenginim. Evlen benimle!" dediniz. O da sizi kocasıyla tanıştırdı. Bu, "arz-talep uyuşmazlığı"dır.

8. Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaştınız, ama siz birşeyler söyleyemeden önce biri gelip ona "Ben çok zenginim. Benimle evlenir misin?" dedi ve kız onunla gitti. Bu, sizin "pazar payınıza göz koyan rakip"tir.

9. Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaşıp "Ben çok zenginim, evlen benimle!" diyecekken karınız geldi. Bu, "yeni pazarlara girememek"tir.

webcam arkadaşın konusundan alıntıdır ;)
saygılar..

saymex
02-06-2007, 23:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

heyt sanada bu yakışır dostum hiç yoktan kimden aldığını açıkca belirtmişsin Alkış
paylaşım için teşekkürlerBeğendim

Son Düzenleme: saymex ~ 02 Haziran 2007 23:18
theironman
03-06-2007, 12:32   |  #3  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

dahiyane :) teşekkürler jeo...

samet1986
03-06-2007, 12:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

Çok güzel, sağol :)

ufuks
03-06-2007, 13:44   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

İyiymiş valla umarım önceki gibi kapanmaz.

saymex
03-06-2007, 13:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
298 mesaj

önceki pompei yüzünden kapanmıştı galiba

TuncaBozkurt
03-06-2007, 15:57   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Güzel konuydu orjinali-kapanmadan önce-.Teşekkürler jeomania

jeomania
03-06-2007, 17:44   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
1,251 mesaj

bana değil webcam arkadaşa teşekkür edin..

paylaşım için sağol webcam okuması en zevkli konuları sen buluyorsun çok teşekkürler ve extradan sevgiler saygılar sana

theironman
03-06-2007, 22:01   |  #9  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
jeomania
bana değil webcam arkadaşa teşekkür edin..

paylaşım için sağol webcam okuması en zevkli konuları sen buluyorsun çok teşekkürler ve extradan sevgiler saygılar

evet, webcame de teşekkürler ayrıca o zaman.

Zülfikar
03-06-2007, 22:40   |  #10  
Yıllanmış Üye
135 mesaj
jeomania
7. Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaşıp "Ben çok zenginim. Evlen benimle!" dediniz. O da sizi kocasıyla tanıştırdı. Bu, "arz-talep uyuşmazlığı"dır.

8. Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaştınız, ama siz birşeyler söyleyemeden önce biri gelip ona "Ben çok zenginim. Benimle evlenir misin?" dedi ve kız onunla gitti. Bu, sizin "pazar payınıza göz koyan rakip"tir.

9. Katıldığınız bir partide büyüleyici bir kız gördünüz. Yanına yaklaşıp "Ben çok zenginim, evlen benimle!" diyecekken karınız geldi. Bu, "yeni pazarlara girememek"tir.

yani bu teknikleri daha önce yazsa idiniz bugünkü işletme sınavında 3 soru daha fazla çözmüş olacaktım...şansa bak...Ağlıyor

Son Düzenleme: Zülfikar ~ 03 Haziran 2007 22:41
BOOMFUNKMCS
03-06-2007, 22:51   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

Zülfikar ın yanıtından sonra bir düşünce belirdi kafamda.bu makaleyi hepiniz okumuşsunuzdur "13 yaşında CEO"(( )

"eğitime eğlence aşılamak istediklerini belirterek, çocukların, geliştirilen bu iskâmbil oyunuyla, kimyada bilinen bütün elementler ve özelliklerini içinde barındıran "Periyodik Cetvel"i rahatlıkla öğrenebileceğini ifade etti."

bu açılan konuda aslında ders verici bir eğitim,eğlenceli yönünden.

webcam
03-06-2007, 22:57   |  #12  
Yıllanmış Üye
165 mesaj
Zülfikar
yani bu teknikleri daha önce yazsa idiniz bugünkü işletme sınavında 3 soru daha fazla çözmüş olacaktım...şansa bak...Ağlıyor
daha önceden vardı aslında ama konuyu olduğu yerden başka yere taşımayı çok iyi bilen arkadaşlar yüzünden dikkat edilmedi sanırım..

öcüü
04-06-2007, 09:16   |  #13  
Yıllanmış Üye
259 mesaj

teşekkürler jeo ahmet :)
sanada bu yakışır dedikleri kadar var heralde..
kimin aklına gelir bu.. gerçekten güzel düşünmüşsün ;)