pc açıılışı 60sn sürüyor.açılış çok yavaş

orenbas
24-02-2011, 21:00   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Pc açılışının 60sn sürmesi nedendir.Format attım yine düzelmedi.Windovs7 yüklü.Soluto Installer programı ile hızlandırma bakımı yaptım,banamısın demedi.Acaba bios ayarlarındanmı oluyor .Daha önce bios ayarlarını değiştirmiştim,şimdi değiştirmeye cesaretim yok.Bios şemasında resimli bir anlatım olsa rahat yaparım.Bu sorunumu nasıl halledebilirim..selamlar,iyi günler

SİSTEMİMİN ÖZELLİKLERİ:
windovs 7
intel(r)core (TM)2DUOCPU E700  @2.80 GHZ
RAM:2,00
32BİT işletim sistemi

Jubei76
24-02-2011, 21:08   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

daha önce kaç saniyede açılıyorduda şimdi 60 saniyede açılıyor ?

orenbas
24-02-2011, 21:09   |  #3  
OP Yeni Üye
22 mesaj

35 veya 40 sanıyede açılıyordu kardeş

orenbas
24-02-2011, 21:10   |  #4  
OP Yeni Üye
22 mesaj

bios ayarlarındanmıdır acaba

Yunus Kiper
24-02-2011, 21:18   |  #5  
Yunus Kiper avatarı
Yıllanmış Üye
321 mesaj

60 sn. normal bence :)

firaristt
24-02-2011, 21:23   |  #6  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

HDD'niz ne?? sistemi çok kurcalamayın.. win7 kullandıkça hızlanan bir işletim sistemi ve açılış süresi olarak 60sn çok değil.. benim sistemde 33saniyede oturum seçme ekranı geliyor 45.-55. saniyede kullanıma tamamen hazır oluyor o ayrı mesele de :D  önemli olan siz açma tuşuna basıp tamamen kullanılabilir hale gelene kadar geçen süre :)) 1dk normal ancak 1.5dk ve üzeri olunca bir sorun var demektir..(laptop değilse)

Disk Defrag yap birde disk bad sector test yap :)) ve Tune Up 2011 ile tam bakım yap, öyle çok program yükleme win7 ile genelde uyumlu olmuyorlar sistemi düzelticeğine iyicene bozuyor haberiniz olsun o yüzden Tune Up 2011'i tavsiye ederim win7 ile uyumlu :))

XxKadersizXx
24-02-2011, 21:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
135 mesaj

Benim PC TAM 60 SN YEDE HAZIR OLUYOR

orenbas
24-02-2011, 21:52   |  #8  
OP Yeni Üye
22 mesaj

firaristt, kardeş çok teşekkür ederim sağolasın

Son Düzenleme: orenbas ~ 24 Şubat 2011 21:54
Coskun.Abi
24-02-2011, 22:05   |  #9  
Coskun.Abi avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

60 sn çok da anormal bir değer değil. Yinede biraz açılışı hızlandırmak istiyorsan Başlangıçda ki gereksiz programların açılışda yüklenmesini engelle. Bios dan sana gerekmeyen özellikleri kapat. Eğer Quick Boot aktif değilse aktive et.

orenbas
24-02-2011, 22:15   |  #10  
OP Yeni Üye
22 mesaj

coşkun.Abi cevabın için teşekkür ederim.Ancak biostan gerekmeyen özellikleri kapatmayı bilmiyorum.Daha önce kurcaladım biosu ama şimdi cesaretim yok,resimli anlatım olsa yaparım.
ANAKARTIM:asustek P5QL-E

Coskun.Abi
24-02-2011, 22:33   |  #11  
Coskun.Abi avatarı
Yıllanmış Üye
425 mesaj

Dostum anakartın marka modeline göre bios sürümleri değişiklik gösteriyor. Ama içinde geçen ingilizce ifadeler yüzde 80-90 aynıdır. Kapatılması gereken genel özellikler şunlar: Paralel ve seri portlar, Disket denetleyici, dahili modem, ayrı bir ekran kartın varda onboard ekran kartı. Açılışta Hardiski 1. sıraya almak. Quick boot açık değilse açmak gibi şeyler işte. Nette bios optimize etmek diye bir arama yaparsan çok kaynak var. Hangi özellikleri kapatman gerektiği orda yazar. Ben bunlardan anlamam çuvallarım diye çekiniyorsan çoğu anakartın biosunda "Top veya Best Performans" diye bir seçenek vardır. Onu seç te tıkda işi hallet. Tabi senin bios da varsa eğer bios ana menusunde görürsün zaten.

ezimuse
24-02-2011, 23:49   |  #12  
Yıllanmış Üye
296 mesaj

benm laptopta 45 sn ye ayrıca o soluto da ayrı bi 10sn ye fln uzatıyor haberin olsun ;) O&O defrag 14 le disk defrag yap ayrıca boot dosyalarınıda defrag yapar daha hızlı açılıyo sistem bi 10snye fark atar yani

Jubei76
25-02-2011, 07:28   |  #13  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj

Bilgisayarın arızalı demekki bir an önce bilgilerini yedekle ve bilgisayarını servis,e gönder veya bir bilgisayarcıya tamir ettir çünkü bilgisayarın ölmek üzere !'EXDR+T%FY&UGJYIH(IJO()JO)OJ

arkadaşım sen dalgamı geçiyorsun bilgisayarım 60 saniyede açılıyor diye birde konu açmışsın bu kadar pimpirikli olmayın yaa , burda ne arızası olanlar var bilgisayarı hiç açılmayanlar var sen haline şükretmek yerine panik halinde eyvah bilgisayarım 60 saniyede açılıyor yardım edin diyorsun , bi yürüyün gidin ya hastamısnız nesiniz 60 saniyede açılsa ne olacak 35 saniyede açılsa ne olacak ? 35 saniyede açılsa aferin bravo büyük adamsın tebrikler deyip madalyamı takacaklar egonu tatminmi etmek istiyorsun havamı atıyorsun ?

şimdiye kadar bu forumda hiç kimseye bu kadar sert bir yazı yazmamıştım ama sana bunu yazmak gereklilikti maalesef.lütfen konu açmadan önce beyin denen şeyi kullanın.

özkan_oktay
25-02-2011, 13:13   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,356 mesaj

Windows kullanıldıkça hantallaşan, yavaşlayan bir işletim sistemidir. Windows önyüklemesi ile birlikte açılan programları kontrol et, sadece açılış sorun ise yapıcağın işlem kolay. Bilgisayar açılışı ile otomatik açılan programları devre dışı bırakırsan açılışın daha hızlı olur işlemi gerçekleştirmek için:
Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Sorun Giderme\Sistem ve Güvenlik oradan "Sistem Bakımı"na tıklayın ve ileri diyin işte bu kadar, oradan açılışta ki programları görebilirsiniz, kolay gelsin.

kaan26
25-02-2011, 16:23   |  #15  
Üye
70 mesaj

usb diskini readyboost olarak kullan çok farkediyor

ifteri
25-02-2011, 16:34   |  #16  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
498 mesaj

55-60-65 saniyede açıyor ve hiç bir şikayetim yok.hemde kaspersky 2011 kis.yüklü olduğu halde.

Son Düzenleme: ifteri ~ 25 Şubat 2011 22:14
Ezl_07
25-02-2011, 16:49   |  #17  
Üye
70 mesaj

Yazmayayım yazmayayım dedim ama Sabahlara kadar oyun oynarlar pc nin açılması için 20 saniye çok gelir...XD

orenbas
25-02-2011, 17:31   |  #18  
OP Yeni Üye
22 mesaj

coşkunabi sana çok teşekkür ederim,cevapların için.önerilerini mutlaka yapacağım..

orenbas
25-02-2011, 17:38   |  #19  
OP Yeni Üye
22 mesaj

Jubei76   ben profosyenel bir kullanıcı değilim.Evde ara sıra internete giren bir pc kullanıcısıyım,forumlarda gezr ilgi alanlarıma göre araştırma yaparım.Bu konuda onlardan biriydi.Hiç başka bir bilgisayar kullanmadımki aralarındaki açılış hızını,saniyesini bileyim.Gerçekten uslubunuz beni üzdü.O kadar ağır kelimeler kullanmanızı gerektirececek ne vardıki.Eğer bu şekilde düşünüleceğini bilseydim,konu açmazdım.Selamlar .

Son Düzenleme: orenbas ~ 25 Şubat 2011 17:41
wd1001fals
25-02-2011, 22:19   |  #20  
Yıllanmış Üye
198 mesaj

Benim pc de tam 60 saniyede hazır hale geliyor

senin pc nasılo 45 saniyede hazır hale geliyordu anlamadım

Jubei76
26-02-2011, 05:10   |  #21  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj
Alıntı: orenbas  
    Jubei76   ben profosyenel bir kullanıcı değilim.Evde ara sıra internete giren bir pc kullanıcısıyım,forumlarda gezr ilgi alanlarıma göre araştırma yaparım.Bu konuda onlardan biriydi.Hiç başka bir bilgisayar kullanmadımki aralarındaki açılış hızını,saniyesini bileyim.Gerçekten uslubunuz beni üzdü.O kadar ağır kelimeler kullanmanızı gerektirececek ne vardıki.Eğer bu şekilde düşünüleceğini bilseydim,konu açmazdım.Selamlar .
Sevgili orenbas,amacım asla kalp kırmak değildir eğer bu laflarıma üzüldüysen ve kırıldıysan ilk önce bunun için özür dilerim.

Bende senin gibi sıradan bir bilgisayar ev kullanıcısıyım ama inan ilk sistemimden beri şu bilgisayar denen lanet şeyi söküp takmak-yazılım kurmak-kaldırmaktan sıkkınlık geldi ama işte ne yaparsınki çokta zevkli bir tekonolojik meret sağını solunu kurcalamadan duramıyorsan ve evet bir ara bende senin gibi ulan bu kaç saniyede açılıp kapanıyor takıntısına girmiştim ama sonradan öğrendimki çok çok ultra extrem bir bilgisayar bileşenlerin olmadıktan sonra 5 saniye gibi bir açılış hızı windows işletim sistemi ile sadece hayalden öteye gidemez ve birde şu var insanoğlu doyumsuzdur bu yüzden o mesajımda şükretmek ile ilgili çıkıştım aslında bir bakımada iyi oldu nedenmi ? senin nezninde diğer 10-20 yaş arasındakilerire bir nevi örnek oldu yani aslında çıkışım sana değildi bu tarz konularaydı,gördüğüm kadarı ile 2008 yılından beri foruma üyesin ve forumun ne kadar kan kaybettiğinin farkındasındır (forumun maddi geliri ve bilinirlik olarak söylemiyorum) bir çok gerçekten deneyimli kullanıcı artık burada değiller ve bu yüzdende forum genelinde bir başı boşluk var çok tuhaf tuhaf konular açılıyor ve bu konular silinmiyor(burada forum yönetimine ve denetmenlere bir şey demiyorum yanlış anlaşılmasın) işte bende bu durumda rahatsızım bu yüzden belki çıkışım sanaydı ama aslında değildi umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir ki mutlaka anlayacaksındır çünkü 47 yaşında ve hayat deneyimi olan ve memur hayatı olan ve belkide bir aile babası olan bir insansın sırf bu yüzden bile her şeyden önce sana saygım var uslubum için senden tekrardan özürdilerim eğer kalbin kırılmışsada affetmeni isterim,sert çıkışıma rağmen cevabındaki ağır başlılığın içinde ayrıca teşekkür ederim. Barıştıkmı ? Utanma

Kapalı Hesap (172709)
26-02-2011, 11:53   |  #22  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj
Alıntı: orenbas  
jubei76 iyidir sen arada bir takılıyorsan farkında deyilsindir her forumda olduğu bu forumdada bir kaç çakal vardır işin doğrusu ne ben jubei76 tanırım nede jubei76 beni sadece forumdan dediğim gibi arada bir takılıyorsun gibi devamlı takılsan bilirsin bu çakaları.