pc açılış bios ayarları

HPQ-User
21-04-2008, 20:24   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

aspuzu21 sormuş:
bilgisayar ilk açılışta REBOOT AND SELECT PROPER BOOT DEVİCE OR İNSERT BOOT MEDİA İN SELECTED BOOT DEVİCE AND PRESS A KEY uyarısı veriyor ben ctrl+alt+del ile restart yapıyorum pc normal açılıyor 1-2 daha açılıp kapanıyor.sebebi ne olabilir ki acaba?
ben orjinal yükleme cd sini yanlışlıkla sürücüde unutmuştum.tam okurken fark ettim çıkarttım yarım kaldı cd yi okuması
bu sorun nasıl çözülür acaba?

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
dualcore2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.1)

frkn_ua
21-04-2008, 22:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
893 mesaj

bios ayarlarından first boot device ı cd rom olarak seçin...

Kapalı Hesap (34907)
22-04-2008, 09:14   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Bir CD veya DVD'den Windows'u başlatma
format atacaksınız bot'lu(XP,Vista) kurulum bios'a giriş ayarları
Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Advanced Bios features menüsü ne giriyoruz

(Boot sequence)
Sistemin açılışta arayacağı sürücülerin sıralamasını belirtir
CD,DVD 1.
HDD 2.Sıraya alıyoruz
Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

1.  Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Windows yükleme CD'sini veya DVD'sini yerleştirin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2.  İstendiğinde herhangi bir tuşa basın ve yönerge görüntülenirse bunları izleyin.

3.  Windows'u Yükle sayfası göründüğünde, yükleme işlemini başlatmak için Şimdi yükle'yi tıklatın veya sistem kurtarma seçeneklerine erişmek için Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.

4.  Yönergeleri izleyin.

kurulum bittikten sonra biostaki işlemi HDD 1.sıraya CD,DVD2.sıraya alıp Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

not:
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.Adımları izlemeniz gerekiyor.

daha ayrıntılı BİOS ve donanım güncellemeleri hakkında bilgi istiyorsanız.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (41714) ~ 22 Nisan 2008 09:27
Code
26-04-2008, 16:02   |  #4  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
97 mesaj

bıos ayarlarından boot olarak hardıskı yapın eger olmassa jumper ayarlarınızı kontrol ediniz.