pc arada bir donuyor!!

jerar24
27-07-2009, 02:17   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
47 mesaj

arkadaşlar arada bir pc nin içinden sert bir tık sesi gelip pc yaklaşık 30 saniyeliğine donuyor ve kendiliğinden düzeliyor.acaba sorun ramlardenmi kaynaklanıyor yada sıcaklardanmı anlayamadım.bu sorun sadece yaz aylarında oluyor kasa içinde 3 tane fan var ama sorunu çözemedim.hatta en son donmadan sonra birde mavi ekran hatası verdi.lütfen yardımlarınızı esirgemeyin.

Erhan Tiryakioğlu
27-07-2009, 02:45   |  #2  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

RAmdan Kaynaklandığını Sanmıyorum O tık sesi Harddiskten Geliyor Olabilir Veya anakarttan Gelio Olabilir Bence Harddiskten Ancak Yarın Sabah tekrar Konuya Bir Bak Gece Oldu Profesyoneller Çıktı Sanırım Sen Fazla Harddiski Kasmamaya Çalış İyi Geceler...

Mustafa@PC
27-07-2009, 11:01   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Sorun büyük ihtimal HDD'de... Bunu test etmek için HDtune adlı programı yükleyip tarama yapmalısınız.

Diğer yandan c - sağ tık - özellikler - araçlar - denetle - her iki kutucuğuda işaretleyip sistemi yeniden başlatın.

Craterus
27-07-2009, 11:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
881 mesaj

mavi ekranın hataları büyük olasılıla ram den kaynaklanır ama ram den öyle tık diye ses gelmez sabit dikten gelme olasılığı var ama oradan da kuvvetli bir ses gelmez işlemci fanından gelme olasılığı var sistem donuyor diyorsunuz cpu fanı sesten sonra stop ediyorsa pc de donuyordur

jerar24
28-07-2009, 00:24   |  #5  
OP Yeni Üye
47 mesaj

arkadaşlar öncelikle disk denetlemeyi bir türlü yapamadım çünkü denetleme sırasında 4.aşamada yine tık sesi geliyor ve denetleme devam etmiyor.bu sırada tıklama seslerinin geldiği anlarda cpu fanı çalışır vaziyette yani bu tık sesi sanırım harddiskten geliyor dinlediğim kadarıyla.sanırım harddiskin değişme zamanı geldi.anakartta problem olucağını zannetmiyorum.yardımlarınızı önerilerinizi bekliyorum lütfen.

Süleyman.
28-07-2009, 00:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Derhal önemli verilerinizi yedekleyip o sabit diskten kurtulun.

jerar24
28-07-2009, 01:00   |  #7  
OP Yeni Üye
47 mesaj

sanırım sabit harddiskin hatalı olduğu kesinleşti çünkü o tıklama sesleri vistada sorun yaşamama sebeb olurken şuanda linux çalışan cd si ile tık sesi duymadan sorunsuz bi şekilde bilgisayar çalışıyor.yani başka bir donanım arızası olsa yine aynı hataları alırdım fakat şuan sorun yok.sanırım yarın yeni bir harddisk alıcam peki idemi atamı almalıyım sizce.

Süleyman.
28-07-2009, 01:30   |  #8  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: jerar24  
sanırım sabit harddiskin hatalı olduğu kesinleşti çünkü o tıklama sesleri vistada sorun yaşamama sebeb olurken şuanda linux çalışan cd si ile tık sesi duymadan sorunsuz bi şekilde bilgisayar çalışıyor.yani başka bir donanım arızası olsa yine aynı hataları alırdım fakat şuan sorun yok.sanırım yarın yeni bir harddisk alıcam peki idemi atamı almalıyım sizce.
Anakartınız nedir? Boş SATA girişi varsa SATA2 alın elbette. Hatta sisteminiz ve bütçeniz nedir? Öneride de bulunabiliriz.

jerar24
28-07-2009, 01:36   |  #9  
OP Yeni Üye
47 mesaj

anakartım GIGABYTE M61PME-S2. SATA AUYUMLU YAZISI VAR KUTUSUNDA AMA SATA2 UYUMLU OLURMU BU ANAKARTA ANLAYAMADIM.SÜLEYMAN KARDEŞ HARDDİK DEĞİLDE BAŞKA Bİ SİSTEMDE ARIZA OLSA HERALDE ŞUAN LİNUX UN ÇALIŞAN CD Sİ İLE PC Yİ BAŞLATAMAZDIM DEĞİLMİ.ALLAHA ŞÜKÜR TIK SESLERİNDEN KURTULDUM.YAA BİDE BU BENİM İKİNCİ HARDDİSKİM İKİSİDE BOZULDU.

Süleyman.
28-07-2009, 01:49   |  #10  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
Alıntı: jerar24  
anakartım GIGABYTE M61PME-S2. SATA AUYUMLU YAZISI VAR KUTUSUNDA AMA SATA2 UYUMLU OLURMU BU ANAKARTA ANLAYAMADIM.SÜLEYMAN KARDEŞ HARDDİK DEĞİLDE BAŞKA Bİ SİSTEMDE ARIZA OLSA HERALDE ŞUAN LİNUX UN ÇALIŞAN CD Sİ İLE PC Yİ BAŞLATAMAZDIM DEĞİLMİ.ALLAHA ŞÜKÜR TIK SESLERİNDEN KURTULDUM.YAA BİDE BU BENİM İKİNCİ HARDDİSKİM İKİSİDE BOZULDU.
Garantisi var mı? Varsa değiştireceklerdir.

Eğer yeni bir sabit disk alacaksanız da, SATA2 alabilirsiniz. Sorun olmaz.

jerar24
29-07-2009, 01:42   |  #11  
OP Yeni Üye
47 mesaj

arkadaşlar bugün pc yi tamirciye götürdüm öncelikle tamirci diski onarıp bana ek külfet olmasın istedi ve onardığını söyleyip artık bu sorunu yaşamıyacağımı belirtti fakat gel görki eve gelip pc yi çalıştırdım ve oda ne yine aynı hata.sanırım harddisk gidik benim harddiske yüklenince tık sesi ve pc donuyor.bu arada pc pes 2009 oyununda ve diğer oyunlarda sorunsuz fakat yaza girdiğimizden beri nfs undercover oyununda pc reset atıyor.sanırım işlemcinin fanı değişcekmiş tamirci öyle dedi.sistemim şu şekilde yardımcı olursanız sevinirim.