PC de gizlilik

che_19
28-01-2011, 23:52   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

bilgisayar ve internette özgürlük

Bilgisayarda internet geçmişiniz,daha önceden sildiğiniz dosyalar hemen hepsi kayıt altında tutulmaktadır.Format atsanız dahi bu izler bilgisayarda kalmaktadır.Buna karşı Evidence Eliminator programının pc de yer alan tüm kanıtları sildiğini biliyoruz.Ancak bu program da oldukça pahalı.
Bilgisayarlarımızda gizliliği sonuna kadar savunan tüm arkadaşlarımdan pc de geçmişe ait kanıtları gerçekten silebilen evidence eliminator gibi benzer programları paylaşmanızı istiyorum.

Son Düzenleme: che_19 ~ 29 Ocak 2011 00:16
strayker111
28-01-2011, 23:54   |  #2  
Yeni Üye
34 mesaj

Aslında CCleaner die bir program var ama o senin dediğin işlemi görebilirmi bilmem :) Bu Program nette biriken bütün şeyleri sile bilme imkanı sağlıyordu. Çerezler falan filan gibi :) Ben şahsen kullanıyorum :) Geçmiş falan her şeyi siliyor ama köktenmi bilemem 

che_19
29-01-2011, 00:04   |  #3  
OP Taze Üye
6 mesaj

aslında ben daha ciddi programlardan bahsediyorum. CCleaner ın gerçekte hiçbirşeyi silmediğini sadece çerezleri sildiğini gördüm.ayrıca yine aynı programla bir dosyayı geri dönüşüm kutusundan tamamen silmeme rağmen veri kurtarma programlarıyla aynı dosyayı geri getirmek mümkün oldu.bir veri kurtarma programı indirip bilgisayarınızı derin tararsanız aylar öncesinden sildiğiniz dosyaların,girmiş olduğunuz internet adres ve şifrelerin hepsinin bilgisayarda hala durduğunu görebilirsiniz.gerçek gizlilik için sanırım ccleaner dan çok daha ötesi programlara ihtiyacımız var.paylaşımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

strayker111
29-01-2011, 00:09   |  #4  
Yeni Üye
34 mesaj
Alıntı: che_19  
aslında ben daha ciddi programlardan bahsediyorum. CCleaner ın gerçekte hiçbirşeyi silmediğini sadece çerezleri sildiğini gördüm.ayrıca yine aynı programla bir dosyayı geri dönüşüm kutusundan tamamen silmeme rağmen veri kurtarma programlarıyla aynı dosyayı geri getirmek mümkün oldu.bir veri kurtarma programı indirip bilgisayarınızı derin tararsanız aylar öncesinden sildiğiniz dosyaların,girmiş olduğunuz internet adres ve şifrelerin hepsinin bilgisayarda hala durduğunu görebilirsiniz.gerçek gizlilik için sanırım ccleaner dan çok daha ötesi programlara ihtiyacımız var.paylaşımlarınızı bekliyorum arkadaş
İnternet security de aslında bunun için uygun. Geçmişten sildiklerimi ondan tarattığımda buluyor ve orada sliyordum. Ayrıca oradan silince net hızımda artıyordu. Ayrıca kaliteli bir virüs programıdır da 

che_19
29-01-2011, 00:21   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj

geçmişe yönelik izleri silen hangi programları tavsiye edebilirsin?aylar öncesinden sildiğin dosyaları bugün bazı veri kurtarma yazılımları ile geri getirmek mümkün.defalarca format atsan dahi bu izler silinmeden yıllarca bilgisayarlarda kalabiliyor.bunu ve benzeri durumları engellemek için hangi programları kullanabiliriz?internet security ve ccleaner bugünden sonrası için iyi birer çözüm gibi duruyor.peki ya bilgisayarı aldığımız ilk andan bugüne kadar olan kısım için öneriniz nedir

strayker111
29-01-2011, 00:24   |  #6  
Yeni Üye
34 mesaj
Alıntı: che_19  
geçmişe yönelik izleri silen hangi programları tavsiye edebilirsin?aylar öncesinden sildiğin dosyaları bugün bazı veri kurtarma yazılımları ile geri getirmek mümkün.defalarca format atsan dahi bu izler silinmeden yıllarca bilgisayarlarda kalabiliyor.bunu ve benzeri durumları engellemek için hangi programları kullanabiliriz?internet security ve ccleaner bugünden sonrası için iyi birer çözüm gibi duruyor.peki ya bilgisayarı aldığımız ilk andan bugüne kadar olan kısım için öneriniz
Altta yazan işlemleri bir takip edermisin ? Nette baktım. Bu bütün pc geçmişini silebiliyormuş :)

Bilgisayarım\yerel disk C\Bilgisayar adı\contacts\ kayıtlı tüm adreslere bu yolu takip ederek ulaşabilir ve hepsini silebilirsin.

Not:Araçlar\ klasör seçenekleri\görünüm\gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğinin karşılığındaki kutucuğu tikleyip, gizli doyaları görünür yapmak gerekiyor.

Bir seçenek daha. Bunuda nette araştırdım :)

sorunuza gelince, bilgisayarın geçmişini tamamen silmenin tek yolu formattır. ancak internet explorer ya da benzeri tarayıcıların geçmişini silmek de bir o kadar kolaydır. seçeneklerden geçmişi sil demek tüm ziyaret edilen dosyaları, cookie dosyalarını toplar temizler.

ancak şöyle bişey var ki, regedit'i temizlemek bir o kadar riskli ve bilgisayarınız için zararlı olabilecek kadar hassas bir işlemdir. regedit, bilgisayarın kalbidir, işletim sistemi orada atar. yanlışlıkla bir string ya da satır zarar görürse, üzücü sonuçlar ortaya çıkabilir..

ama bunu da sizin yerine yapan yazılımlar var. bilgisayara program yükleme yetkiniz var ise, "registry cleaner" programlarından biri veya bir kaçıyla tarama yaptırabilirsiniz.

Alıntıdır bu yazı. Umarım işine yarar 

Son Düzenleme: strayker111 ~ 29 Ocak 2011 00:31
che_19
29-01-2011, 00:37   |  #7  
OP Taze Üye
6 mesaj

yine ccleaner ın üreticisi olan piriform firmasının bir ürünü olan recuva programını indir ve kur.dosya türü olarak diğeri seçip derin taramayı etkinleştir.bu işlem biraz uzun sürebilir(yaklaşık 1-1.5 saat) işlem sona erdiğinde bilgisayarda yer alan geçmişine bir merhaba de  :) Ve orada aylar öncesinde girdiğin internet adreslerinin çerezlerini,belki çok öncesinden sildiğin bir resim ya da video yu göreceksin  :(    gerçekten profesyonel programlara ihtiyacımız var evidence eliminator ün ömür boyu sürümü 375 euro civarı.bu fiyata rağmen bu programın çok popüler olduğunu düşünürsen aslında bunun basit programlarla halledilemeyecek gerçek bir sorun olduğu ortada.buna rağmen varsa alternatif programları önermenizi hala bekliyorum.çünkü pc de gizlilik gerçekten önemli

Son Düzenleme: che_19 ~ 29 Ocak 2011 00:38
che_19
29-01-2011, 00:43   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj

format atılınca dahi pc geçmişi silinmez :) format sadece işletim sistemini ve varolan dosyaları siler.askeri ve yargı birimlerinde atıl durumdaki bilgisayarlar bile çeşitli veri temizleme yazılımları ile tamamen temizlendikten sonra hurdaya ayrılmaktadır.

Onuralp Yılmaz
29-01-2011, 14:42   |  #9  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Wise Disk Cleaner veya Advancded System Care programlarını deneyebilirsiniz.