Pc De Virüsün oldugu nasıl belli olur?

HPQ-User
11-02-2010, 10:46   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

tayfun sormuş:
arkadaşlar bilgisayarda virüsün oldugu nasıl belli olur yan etkileri nedir yoksa sessizmi kalır.sistem yavaşlar hata verirler fln demişlerdi lütfen beni bilgilendirin bu konuda?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel core 2 duo
1 gb ram asus anakart

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.2) Gecko/20100115 Firefox/3.6

MBTGROUP
11-02-2010, 12:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

http://www.surfright.nl/en/hitmanpro  bir taratın isterseniz.Sisteminiz yavaşlar ,donar,bazı proğramlar çalışmaz,hatta sistem çökebilir.Mutlaka kurulan proğramlara pcye takılan cdlere ,usb lere ,girilen sitelere dikkat etmek gerekir.Antivirüs proğramı ,yanındada bir malware proğramı kullanıp bunları güncel tutup ,düzenli olarak pcnizi taratmak ,virüsten korumaya yardımcı olur.Çeşitli online tarama sitelerindede pcnizi taratabilirsiniz.Artı sisteminizde bir keylogger bularşırsa (yani klavyede yazdıklarınızı gönderen proğram)bundan korunmak içinde proğramlar mevcut,pcnize kurmanızda fayda var.

fcengiz611
11-02-2010, 13:05   |  #3  
fcengiz611 avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
42 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2010

online taratın zaten herşey ortaya çıkar. bu trojen kontrolü http://scan.sygatetech.com/
http://www.f-secure.com/en_EMEA/security/security-lab/tools-and-services/online-scanner/
buda genel tarama işini görür

Son Düzenleme: fcengiz611 ~ 11 Şubat 2010 13:06
soulmy
12-02-2010, 11:44   |  #4  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2006

en tehlikeli virüsler kendini belli etmeyen virüslerdir. bu virüsler sistem kaynaklarını az kullanır ve sizin anlamanız neredeyse imkansızdır. bu yüzden güçlü bir antivirüs kullanmalısınız. benim tavsiyem kaspersky internet security 2010. ayrıca girdiğiniz sitelere dikkat edin. çünkü virüslerin çoğu porno ve hacker sitelerinden yayılıyor. ha bir de spam mesajlara da dikkat et.

Kapalı Hesap (158417)
12-02-2010, 12:20   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 8
1,060 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2009

Eğer elinizde anti-virüs yazılımı yoksa bilgisayarınızda virüs olduğunu ancak (çoğunlukla) virüs etkisini gösterdikten sonra anlayabilirsiniz. Nadiren, dosya adı sabit ve bilinen virüsleri dosya adıyla tarayarak bulmak ve silmek çözüm olabilir. Bir virüsün etkileri bilgisayarda anormal yavaşlama, Windows uygulamalarında beklenmeyen hata mesajları (application error, system fault, missing files vs. gibi), bilgisayarın kilitlenmesi, rastgele DOS işletim sistemine dönmesi, normalde açılan dosyaların açılmaması, anormal sesler/görsel davranışlar ya da bilgisayarınızın isteğiniz dışında işlemler yapmaya başlaması şeklinde kendini gösterebilir. Bu durumda yapılacak şey, bir anti-virüs programı kullanarak bilgisayarın virüsten temizlenmesidir. Ancak, virüsün bilgisayara önemli ölçüde/geri dönülmez hasarlar vermiş olduğu durumlarda virüsten temizleme işlemi her zaman başarılı olmayabilir.

Bilgisayarınızda anti-virüs yazılımı olmadığı durumlarda, bu yazılıma sahip bir bilgisayarda daha önceden hazırlanmış olan acil durum disketi ile diskinizde ve disketlerinizde virüs taraması yapabilirsiniz.

Anti-virüs yazılımlarının tarama işlemi sonrasında virüs bulamaması bilgisayarda virüs olmadığını değil, sadece tarama işleminde kullanılan anti-virüs programlarının tanıdığı virüslerin mevcut olmadığını gösterir. Kullanılan anti-virüs yazılımlarının buldukları virüsleri silmeleri veya bulaştıkları dosyalardan temizlemeleri mümkün olmaması da zaman zaman karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda kullanılan anti-virüs programının güncellenmesi veya daha güncel başka bir anti-virüs yazılımının kullanılması uygun olacaktır. Yani, kullanılan anti-virüs programının tanımadığı bir virüsün bilgisayarınıza bulaşmış olması ihtimali her zaman vardır.

Sefa Adak
12-02-2010, 16:48   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

Simdi virusten viruse fark var, ortamına gore degisir :) Artık her turlü virus var.Genelde PC'de donma, kasma gibi problemlere neden olurlar.Kayıt Defterine bulaşarak ayarlarınızla oynayabilirler.Farklı yollarla(MSN,CD-DVD gibi herhangi medyalar, Browser'dan/Netten..) bulasabilirler.Viruslerin bazıları kendini belli etmeden, sistem kaynaklarını kullanarak PC'yi yavaslatabilirler.Buna Gorev Yoneticisi'nden hangi dosyanın sistemi hor kullandıgını anlayarak Virusu silebiliyorsunuz.Mesela bazıları System32 icerisindeki .DLL'leri silerek Windows'un dogru calısmamasına ve Error vermesine, hatta onemli DLL'lerin silinmesinden dolayı sistemi acılmaz hale getirebilir.Heryerden bulasabildikleri icin Anti-Virus programınızı Internet Security secimlerinden yapmanızı oneririm.Siz Anti-Virus programını kurun, Update edin, Guvenli Mod'da tarama yapın, rahat olun.Zaten amacları zarar vermek, biyerden sonra kendini belli eder bu arkadaslar xD