PC DONMASI ?

HPQ-User
30-04-2008, 10:50   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

KurSAT27 sormuş:
slm benm pc AMD 6000 2 gb 800 mhz ram 512 mb nvidia 8600 GT
160 gb hdd.pc de donmalar ara sıra resetlenmeler mavi ekrn hatası yaşıyorum.format atmam rağmen aynı.bazen pc nin 1,5 dk da bile açıldığı oluyor.bence sorun HDD ama sizin görüşünüz nedir?yani o kadr para saydım pc uçacak diye ama kötü performans

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
slm benm pc AMD 6000 2 gb 800 mhz ram(2 tane 1 GB )512 mb nvidia 8600 GT ekrn kartı dvd RW
160 gb hdd.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Code
30-04-2008, 10:59   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
97 mesaj

hdd den o hatayı bence vermez hdd harıc butun parcalar olabılır ama tavsıyem   

hdd yı full formatla yanı (c ,d varsa e f ...)ondan sonra donanımlarda problem ara bence

lwnt
30-04-2008, 11:04   |  #3  
Yeni Üye
23 mesaj

eğer mavi ekran hatası veriyorsa ram den kaynaklı bişeydir. çift ram kullanıyorsan değiştirerek tek ram halinde dene.. Ama tek ram kullanıyorsan arkadaşından rica et ve onun ram i ile denemende fayda var... Hdd o hatayı vermez...F disk çekmeyi unutma

eolos
30-04-2008, 11:12   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

bendede aynı sorun vardı zamanında bu sorun donanımların uyusmamsından kaynaklanır yada yazılımla donanımın uyuşmamasından mesala ben xp ile most wanted oyununu acarken bilgisayar aynı şekilde resetleniyodu ama vista kurdum şimdi hiçç sorunum yok

Borga-x
30-04-2008, 11:26   |  #5  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Sistemini guvenlı kıpte açmaya çalış eger açılmazsa donanım acılırsa yazılımsal sorun vardır. Donanımdakı hatalar RAM, PSU, HDD ve anakart seklıde sıralanabılır bu sıraya gore sıstemını bır test et. Ramler ıcın memtest programını kullanarak sorun varmı ogrenebılırsın PSU dandık ıse 300W gıbı bu sısteme yetmez en az 450W kalıtelı PSU almalısın ılerde ekran kartını da degıstırecegını hesaba katarsan en az 550-600W'lık bır sey al.

HDD için scandısk yap badsector varsa zaten ılk ısın hdd'dekı bılgılerı yedekleyıp kendıne yenı bır HDD al veya teknık servıse ver..

Anakart işin en zor kısmı eger bu saydıgım parçalarda bır sey yoksa anakartında arıza var demektır. Oncelıkle bıosunu default duruma getırıp sıstemı guvenlı kıpte acmaya calıs. Eger sorun devam ederse rAM slotları buyuk ıhtımalle arızalıdır. Teknık servıse goturmekten baska caren yok.

Son Düzenleme: Borga-x ~ 30 Nisan 2008 11:26
Alibaba
30-04-2008, 11:54   |  #6  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

evet o makina düzgün toplansa uçar, hem de dikine havalanır.
ama büyük ihtimalle o makinayı çoluk çocuğa ya da alaylı bir bilgisayarcıya toplattın. ben hayatım boyunca rica ile göz atmam istenen (aslen yazılımcı olduğum için tenezzül bile etmem) hiçbir toplama bilgisayarın düzgün toplandığını görmedim. unutma, uçmak ve uçurmak için eğitimli personel olması şarttır. bilgisayar dünyanın en karmaşık cihazı olmasına rağmen ehliyet ruhsat istenmeden iş edinilmesine göz yumulan bir cihaz. bugün emlakçı veya muhasebeci olmak bile bilgisayarcı olmaktan daha zor. mağdur olmak istemiyorsanız, vereceğiniz parayı ne derece ciddiye alıyorsanız muhatap alacağınız insanlarda da o derece ciddi bir eğitim, tecrübe ve kabiliyet arayın. matematik, elektronik, fizik, kimya bilmeden hallederiz abi diplomasıyla bilgisayarcı olmaya kalkan başka millet var mı? bilgisayarların sadece oyun makinesi görüldüğü ve ciddiye alınmadığı bir ortamda bunlar yadırganmaz tabii.