Pc kapanırken takılıyor ve kapanmıyor ...

Banned
08-12-2010, 20:14   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
188 mesaj

Öncelikle merhabalar arkadaşlar,

Normal olarak kapat diyorsun,kapanma ekranı geliyor,kapatılıyor diyor ve o anda mouse takılıp kalıyor kapanmıyor.Kasanın power tuşuna basılı tuttuğumda kapanıyor.
Bu sorun tam 2 yıldır bir akrabamın xp yüklü,gayet sistem özellikleri düşük pc'sinde yaşanıyor ...
Kendileri pc'den anlamadıkları için sorunu çözemediler ve benden yardım istediler.3 Kez yeni format attım,sorun düzelmiyor.Bu sorun,komşularından birine format attırmışlar,ondan sonra başlamış ve o cd hatalıymış diyorlar.Çünkü komşuları olan o çocuk,o cd  ile hangi pc'ye format atsa aynı sorun o pc'de de oluşmuş ...

Bu kasa şimdi bende ve 1 aydır ne yaptıysam sorunu çözülmedi,gelin el birliğiyle çözülmeyen bu  iki yıllık sorunu çözelim lütfen ...

Son Düzenleme: Banned ~ 08 Aralık 2010 20:15
mustafa2116
09-12-2010, 14:55   |  #2  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

bunu yaz kapatmak istediğinde sürekli kullanırsın
not defterini aç ve içine
shutdown /s /t 0 /f  yaz

farklı kaydet yaparken
 kapanış yada kapatma yada ne isism vereceksen onu yaz ve sonuna .cmd koy.

Kapanışta maus donmasına çözüm kapanışı komutla vermek yerinde olabilir.
kapatmak istediğinde bu  komut programını çalıştır kapanış yapılır.

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 09 Aralık 2010 14:56
Banned
11-12-2010, 03:22   |  #3  
OP Banlandı
188 mesaj

Öncelikle yorumun için teşekkürler arkadaşım,yöntemi deneyeceğim ...

Banned
17-12-2010, 21:14   |  #4  
OP Banlandı
188 mesaj

Ama arkadaşım bu hep böyle mi gidecek,tamamen çözümü yok mu bu sorunun ...
Combofix ile tarat düzelir demişlerdi,o programı bir kez kullandım virüslerle beraber sistem dosyalarını da sildi onun yüzünden format atmıştım ...

Banned
27-12-2010, 04:46   |  #5  
OP Banlandı
188 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
bunu yaz kapatmak istediğinde sürekli kullanırsın
not defterini aç ve içine
shutdown /s /t 0 /f  yaz

farklı kaydet yaparken
 kapanış yada kapatma yada ne isism vereceksen onu yaz ve sonuna .cmd koy.

Kapanışta maus donmasına çözüm kapanışı komutla vermek yerinde olabilir.
kapatmak istediğinde bu  komut programını çalıştır kapanış yapılır.

Usta aynen dediğini yaptım olmadı ...
Yine takılıp kaldı,ben de herzamanki gibi kasadaki power tuşuna basılı tutarak kapattım ...
Ne yapacaz bunu ...

mcinali
27-12-2010, 23:17   |  #6  
mcinali avatarı
Üye
53 mesaj
Alıntı: cy  

Usta aynen dediğini yaptım olmadı ...
Yine takılıp kaldı,ben de herzamanki gibi kasadaki power tuşuna basılı tutarak kapattım ...
Ne yapacaz bunu ...
Bu sorun BIOS'la alakalı gibi.bilgisayarı kapat,fişini çek,güç düğmesini on saniye basılı tut,BIOS pilini çıkar,beş dakika bekle pili tak ve çalıştır.Düzelmesi büyük ihtimal.

simplex
28-12-2010, 09:00   |  #7  
simplex avatarı
Üye
50 mesaj

Makinaya format attığınızı söylüyorsunuz o eski format makinadan silinmiş olmalı sizin attığınız format şayet doğru ise problem çözülmeli çözülmedi ise sorun farklı.
Sanki Ram hatası gibi geldi bana.Kasayı açıp içini temizle ramlari çıkar ram yataığında toz varsa iyice temizle normal bir silgi ile ramlarini fazla bastırmadan sil ve yerine tak sonucu bildir.

Son Düzenleme: simplex ~ 28 Aralık 2010 09:14
Banned
29-12-2010, 05:01   |  #8  
OP Banlandı
188 mesaj
Alıntı: simplex  
Makinaya format attığınızı söylüyorsunuz o eski format makinadan silinmiş olmalı sizin attığınız format şayet doğru ise problem çözülmeli çözülmedi ise sorun farklı.
Sanki Ram hatası gibi geldi bana.Kasayı açıp içini temizle ramlari çıkar ram yataığında toz varsa iyice temizle normal bir silgi ile ramlarini fazla bastırmadan sil ve yerine tak sonucu bildir.

Usta ben yıllardır format atıyorum ve iyi bir teknik servis bilgim var.Ancak bu konu benim elimi kolumu bağladı.Bu sorunun üzerinden rahat 10 format yedi bilgisayar düzelmiyor,ilk attığım cd'deydi sorun.
Niye diyeceksiniz,o cd ile hangi pc formatlandı ise aynı sorun o pc dede var ...
Bence Ram ile veya bios pili ile alakası yok ...

simplex
29-12-2010, 13:57   |  #9  
simplex avatarı
Üye
50 mesaj

Şimdi siz diyosunuz ki rahat 10 format yedi bilgisayar diyosunuz, sonrada ilk attığım cd deydi sorun diyorsunuz. Temiz bir kurulum cd ile format attığınız zaman sorunun çözülmesi lazım. Ama siz çözülmediğinde ısrarlısınız o zaman donanımsal bir problem olması lazım, yada bios ayarları ile ilgili bir sıkıntı olabilir.
Bilgisayar problemleri yazılımsal yada donanımsal olur sizinde bildiğiniz gibi yazılımsal olarak 10 format yemiş bir bilgisayarda yazılım sorununun olduğunu düşünmüyorum. Donanımsal olduğunu düşünüyorum umarım çözersiniz.

Banned
29-12-2010, 18:00   |  #10  
OP Banlandı
188 mesaj
Alıntı: simplex  
Şimdi siz diyosunuz ki rahat 10 format yedi bilgisayar diyosunuz, sonrada ilk attığım cd deydi sorun diyorsunuz. Temiz bir kurulum cd ile format attığınız zaman sorunun çözülmesi lazım. Ama siz çözülmediğinde ısrarlısınız o zaman donanımsal bir problem olması lazım, yada bios ayarları ile ilgili bir sıkıntı olabilir.
Bilgisayar problemleri yazılımsal yada donanımsal olur sizinde bildiğiniz gibi yazılımsal olarak 10 format yemiş bir bilgisayarda yazılım sorununun olduğunu düşünmüyorum. Donanımsal olduğunu düşünüyorum umarım çözersiniz.
Evet arkadaşım,o kadar format yedikten sonra yazılım sorunu kalmaz ben ilk önce bios'u default ayarlarına döndereyim bide öyle bakalım ...