Pc kapatıyorum(normal) ama kasa hala çalışıyor !!

Expert2011
02-04-2011, 22:12   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8 mesaj

SelamunAleyküm. 
Pc normal bir biçimde Başlat/Kapat/ Komutuyla kapatıyorum,Monitör ve Hdd(harddisk) kapanıyor ama işlemci ve ekran kartım çalışmaya devam ediyor.Kısacası Mönitör ve hdd dışındaki sistem full şekilde çalışmaya devam ediyor.

Yaptığım çözüm uygulamaları :  Kasa düğmesine basılı tutarak kasayı kapatmaya çalışıyorum sonuç olumsuz.
Bios ayarlarını defauld optimize(ayarları sıfırladım) sonuç olumsuz..
Başlat/çalıştır/regedit yazıp Rgedit menusu açtım ve Oradaki ayarlarda bir anormallik göremedim sonuç yine olumsuz
Powwer güç kaynağına baktım herhangi bir sorun yok.
İşlemciyi ve ekran kartını yeniden söktüm taktım Yine sonuç olumsuz..

Pc'yi Başlat/Kapat yöntemiyle kapattığım zaman monitör/klavye/maus/hdd kapanıyor ...Ama kasa içindedi diğer bileşenleri hala çalışmaya devam ediyor taki Pc nin Fişini pirizden çekene kadar.. Bu sorunumu çözebilecek arkadaslar yanıtlarsa sevınırım....Saygılar..

Expert2011 bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Yavuz Taşcı
02-04-2011, 23:30   |  #2  
Yavuz Taşcı avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
531 mesaj

Merhabalar.. Bellekleri yeniden çıkarıp takmayı denediniz mi?

Jubei76
02-04-2011, 23:46   |  #3  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Windows,un çalışma mantığı şöyledir,

Başlat/Kapat dediğinde windows şu sırada komutu uygular.
Tüm Açık Programları Kapatır.Windows'u Kapatır Ve Sonra Bilgisayarı Kapatır.

Demekki senin bilgisayarında son aşamada bir sorun var ve windows bilgisayarı kapatamıyor ve bence durum yüklediğin programlarla alakalı bir şey,eğer her yeni format attığında durum böyleyse yüklediğin format CD/DVD,sinde bir şey vardır başka bir CD/DVD ile denemeni tavsiye ederim.

Expert2011
03-04-2011, 00:08   |  #4  
OP Taze Üye
8 mesaj
Alıntı: Yavuz Taşcı  
Merhabalar.. Bellekleri yeniden çıkarıp takmayı denediniz mi?
Evet Ram'leri tekrar söktüm ve taktım sonuç değişmedi..

Expert2011
03-04-2011, 00:12   |  #5  
OP Taze Üye
8 mesaj
Alıntı: Jubei76  
Windows,un çalışma mantığı şöyledir,

Başlat/Kapat dediğinde windows şu sırada komutu uygular.
Tüm Açık Programları Kapatır.Windows'u Kapatır Ve Sonra Bilgisayarı Kapatır.

Demekki senin bilgisayarında son aşamada bir sorun var ve windows bilgisayarı kapatamıyor ve bence durum yüklediğin programlarla alakalı bir şey,eğer her yeni format attığında durum böyleyse yüklediğin format CD/DVD,sinde bir şey vardır başka bir CD/DVD ile denemeni tavsiye ederim.

Yeniden format atsam durumun düzeleceğine inanıyorum  Ama format atalı 3 hafta oldu ( 2 hafta hiçbir sorun olmadan rahatlıkla pc'i kapatıp acabiliyordum) ve programsal bir hata ise eğer pc 'yi aw-aware ve AVG antivürsüler ile tekrardan tarartırmama rağmen bir virüs bulamadı. Format sorunumu çözebilir ama format Cd'im ne yazıkkı yok....  Cvp için teşekkurler

Son Düzenleme: Expert2011 ~ 03 Nisan 2011 00:16
scuf
03-04-2011, 13:26   |  #6  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

muhatemelen yüklediğiniz bir program pc de bazı değişikliklere neden olmuş durduk yere böyle bir hata vermesi normal değil çözümü olabilir ama en temizi format atmak gibi.

fatihdw
03-04-2011, 17:52   |  #7  
fatihdw avatarı
Yıllanmış Üye
475 mesaj

sistem geri yükleme yapsaydın bir

M.G.G
03-04-2011, 18:19   |  #8  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

"Başlat\Ayarlar\Denetim masası\Güç seçenekleri\Kullandığınız ayarın altındaki plan ayarlarını değiştir\Gelişmiş güç ayarlarını değiştir\Güç düğmeleri ve Kapak" bölümüne bir bakın(Ordaki ayarların hepsini kapat seçin);)
HDD kapandığına göre sisteminiz yüksek ihtimal uyku moduna giriyordur.Birde floppy ve raid'lerin yerine oturup oturmadığına bakın.Belki kısadevre oluşuyordur arada ;)

Expert2011
03-04-2011, 21:11   |  #9  
OP Taze Üye
8 mesaj
Alıntı: fatihdw  
sistem geri yükleme yapsaydın
Sistem geri yükleme sorunumu çözmedi :(

Expert2011
03-04-2011, 21:14   |  #10  
OP Taze Üye
8 mesaj
Alıntı: M.G.G  
"Başlat\Ayarlar\Denetim masası\Güç seçenekleri\Kullandığınız ayarın altındaki plan ayarlarını değiştir\Gelişmiş güç ayarlarını değiştir\Güç düğmeleri ve Kapak" bölümüne bir bakın(Ordaki ayarların hepsini kapat seçin);)
HDD kapandığına göre sisteminiz yüksek ihtimal uyku moduna giriyordur.Birde floppy ve raid'lerin yerine oturup oturmadığına bakın.Belki kısadevre oluşuyordur arada ;)
 Dediklerinizi harfiyen denedim ama sonuç yine olumsuz...Pc de flopy yok raid'lerdede bir sorun gözükmüyor... Zaten böyle giderse Pc'i balkondan fırlatmaya az kaldı ..

rap1997
03-04-2011, 21:21   |  #11  
rap1997 avatarı
Yıllanmış Üye
737 mesaj

bilgisayarcıya götür artık

EBRU DURSUN
04-04-2016, 23:20   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj
Alıntı: rap1997  
bilgisayarcıya götür artı
ARKADAŞLAR AYNI SORUN BENDE DE VARDI. WİNDOWS 10 YÜKLEDİKTEN SONRA OLDU. AMA TESADÜF BİR ŞEKİLDE KAPATMAYI ÖĞRENDİM. ASLINDA ÇOK BASİTMİŞ. PC TAMAMEN KAPANDIKTAN SONRA SADECE FAN ÇALIŞIR DURUMDAYKEN ESC TUŞUNA BASINCA KAPANIYOR. BENDE İŞE YARADI. UMARIM SİZDE DE YARAR....

Badsmokin
07-04-2016, 13:45   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
368 mesaj

Biosu resetleyip tekrardan update etmeniz gerekmektedir.

samcat
29-08-2017, 22:26   |  #14  
Taze Üye
2 mesaj

Aynı sorunu yaşadım ve yıl 2017 :))) amacım konuyu hortlatmak değil ama belki birilerine faydası olur diye yazıyorum. Ben  bir çözüm buldum ve işe yaradı. Şöyle ki;

Başlat

Denetim Masası

Güç seçenekleri

Güç düğmesinin yapacaklarını seçin

Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir

Buradaki çentiklerin hepsini kaldırdım ve “değişiklikleri kaydet” dedim. Sonra bilgisayarı 3 defa kapatıp açtım ve sorun olmadığını gördüm. Bende işe yaradı umarım sorun olan arkadaşların da işine yarar.

samcat bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
okyanusmurat
27-07-2018, 18:40   |  #15  
Taze Üye
1 mesaj

27 Temmuz 2018: 1 aydır aynı sorun vardı. SAMCAT 'in yöntemi ile hemen çözüldü.