pc min derecelendirmesi düşük

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
OSMAN BAĞÇEVAN
04-07-2009, 03:42   |  #1  
OP Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

4.gb ram ddr2 400mhz
512 mb + 256mb  paylaşımlı ekran kartı ati radeon hd 2400 pro (RV610)
win 7 7201
64 bit
pentium(R)dual-core CPU E5200               2.50 GHz

arkadaşlar benim sorunum sistem derecelendirmesi..
bu sistem de 3,6 derecelendirmesi pc  bence çoook kötü...kafama da çok takılıyor bu konu..
biliyorum ki pc ye bişey olmayacak , hızı artmıyacak , hızı düşmeyecek vs..
bazı arkadaşlar da sistemi benden kötü ya da benim gibi sistemdeki arkadaşların derecelendirmesi benden daha iyiyken benim pc neden bu kadar düşük anlamış değilim..
bazı arkadaşlar bu konuda bana :bios u güncellemelisin ,ati sitesinden  yeni ekran kartı driverini indir ,aygıtların gücellemesini yapmalısın , gibi şeyler sölemişti..
araştırdım ki ekran kartının en yeni driverini indirdim kurdum..
bios güncellemesini ve aygıtlarımın güncellemesi konusunda satın aldığım pc ci , son sürüm olduğunu söledi.
disk temizlemeyi de çok yaptım..
bunların hiçbirinin faydasını göremedim..

Mustafa@PC
04-07-2009, 03:54   |  #2  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Genel olarak sistemine verdiği puan değil o 3.6. En düşük donanımın puanı neyse orda onun puanı yazıyor. Senin en düşük donanımın ekran kartın o da işte 3.6 almış, normal...

Mesela benim ekran kartı Ati HD 2600 pro 512 Mb 128 bit + (%25 o/c) ve aldığı puan :

Grafikler : 5,2

Oyun Grafikleri : 5.5

Zaten geri kalan donanım özeliklerinde hak ettiği puanı almış yani iyi ;)

OSMAN BAĞÇEVAN
04-07-2009, 05:34   |  #3  
OP Denetmen
6,606 mesaj

buraya bakar mısın
https://www.chip.com.tr/forum/win ... dirimi_t115313.html
arkadaşın pc si benim pc me  benziyor hemen hemen..puanı yine yüksek yine yüksek .

sitede bunun gibi örnekler çok..herkez benden yüksekti neredeyse..bir konuda derecelendirme vardı oradan biliyorum

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 04 Temmuz 2009 05:40
eyup_0044
04-07-2009, 06:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
277 mesaj

arkadaş söylemiş tekrar ediyorum. 2400 paylaşımlı ekran kartıyla alabileceğin en yüksek puan o zaten.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-07-2009, 13:31   |  #5  
OP Denetmen
6,606 mesaj

teşekkür ederim arkadaşlar..

kafamdaki büyük bir soru işareti kalktı

loseface
04-07-2009, 13:54   |  #6  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,757 mesaj

bende ekran kartı olarak HD3650 512 mb 128 bit var %15 o.cli 4.5 alıyor

norn
04-07-2009, 15:03   |  #7  
norn avatarı
Yıllanmış Üye
179 mesaj

puanım artsın diyorsan çakarsın 150-200$'lık  ekran kartı bakarsın havana :)))) şaka biyana bence bunu hiç dert etme. bende ekran kartı puanı 3.1 diye dert yanıyodum ama sonra boş iş olduğunu anladım. senin ihtiyaçlarını karşılıyorsa hiç takma bence.

Dominic Toretto
04-07-2009, 20:01   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

Bendede ATI Radeon HD 2400 Pro var ve benimki de 3.6 ve en düşük dercelendirme o. Normal yani :)

tolter
04-07-2009, 21:43   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

arkadaşım bak sayının altında diyor ki 'en düşük sayıyla belirlenir' yoksa senin pc gayet süper

OSMAN BAĞÇEVAN
04-07-2009, 22:22   |  #10  
OP Denetmen
6,606 mesaj

ya ben bu pc yi yeni aldım

şimdi düşünüyorum ki toplama bir pc alsaymışım daha iyi olacaktı..
artık aldık yapacak bişey yok..

Psychonaut968
04-07-2009, 22:23   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

Evet sistemin gayet iyi.Hatta en düşük 5.4 alan arkadaşımın pc'sinden toplam puan olarak daha yüksek.

Recep Baltaş
04-07-2009, 23:53   |  #12  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
Alıntı: osman_2626  
ya ben bu pc yi yeni aldım
www.exper.com.tr
şimdi düşünüyorum ki toplama bir pc alsaymışım daha iyi olacaktı..
artık aldık yapacak bişey yok..
Benim de ilk bilgisayarım marka idi. Maalesef ilk başta herkes yanlış yapıyor. Ekran kartı konusunda maalesef yeteri kadar bilgin olmadığı için ve çevrendeki insanlar da aslında ekran kartının ne olduğunu bilmediklerinden dolayı kartları RAM'lerine göre değerlendirmesi sonucu sen de büyük ihtimalle onlara kulak misafiri olarak kandırılmışsın.

Ekran kartları hakkında gerçekleri görmek için:

https://www.chip.com.tr/forum/ekr ... in-alma_t82149.html

Bu arada ekran kartın 2000 serisi. O seriden sonra 3000 ve 4000 serisi çıktı ki yakında 5000 serisi çıkacak ;)

Keşke bize satın almadan önce danışsaydın.

Bu arada kaç liraya aldınız PC'yi? Ona göre bir hesap yapalım derim.

OSMAN BAĞÇEVAN
05-07-2009, 00:50   |  #13  
OP Denetmen
6,606 mesaj

_pc yi satın almadan önce pc yoktu..internet kafe den bulsaydın dersen aklıma hiç gelmedi.
_böle benim aldığım pc yi kimse almasın derim..evkur denilen mağazaya gidiyoruz..pc alıcaz diyorum..adam sayıyor özelliklrini + kampanya ürünü deyip bedaya pc masası, webcam(webcam in driverini de hatırlarsan bulamamıştık),kulaklıklı mikrofon,vericeğini sölüyor..öteki pc lerin daha pahalı olacağını sölüyor..sanki mecbur muş gibi bu pc yi aldım.
1500 taksitle..
Recep BALTAS ın makalesinden alıntı :
Intel GMA 900
Burada ise soldan ikinci rakam 0 olduğuna göre bu kart ile oyun oynamak hayal ürününden ibarettir.

ati radeon x1050 bir ekran kartı vardı sanırım arkadaşımda
fifa 09 u online oynuyorduk,
crysis 1 ve 2 kasıyordu,donmalar oluyordu oyunda.
call of duty 4 ü bitirdiğini sölemişti..
age of empires 3 normal şekilde çalıştırıyor,sorun yoktu.
512 mb ram i vardı..

ben arkadaşımdan örnek alarak düşünüyordum ve benim ekran kartımında açmayacağı oyun yok diye düşünüyorum..

bu şu anda ki benim pc den de hiç bir sorunum yok..piyasada ki istediğim oyunu oynuyorum..monitörümde 19W lcd ekran olduğu içinde görüntü çok hoş ve kasma da yok..arkadaşımın pc sine göre benim pc de sanırım 2-3 sene sonra oyunlarda kasmaya başlıcaktır..

Recep Baltaş
05-07-2009, 02:53   |  #14  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
_pc yi satın almadan önce pc yoktu..internet kafe den bulsaydın dersen aklıma hiç gelmedi.
_böle benim aldığım pc yi kimse almasın derim..evkur denilen mağazaya gidiyoruz..pc alıcaz diyorum..adam sayıyor özelliklrini + kampanya ürünü deyip bedaya pc masası, webcam(webcam in driverini de hatırlarsan bulamamıştık),kulaklıklı mikrofon,vericeğini sölüyor..öteki pc lerin daha pahalı olacağını sölüyor..sanki mecbur muş gibi bu pc yi aldım.
1500 taksitle..
Recep BALTAS ın makalesinden alıntı :
Intel GMA 900
Burada ise soldan ikinci rakam 0 olduğuna göre bu kart ile oyun oynamak hayal ürününden ibarettir.

ati radeon x1050 bir ekran kartı vardı sanırım arkadaşımda
fifa 09 u online oynuyorduk,
crysis 1 ve 2 kasıyordu,donmalar oluyordu oyunda.
call of duty 4 ü bitirdiğini sölemişti..
age of empires 3 normal şekilde çalıştırıyor,sorun yoktu.
512 mb ram i vardı..

ben arkadaşımdan örnek alarak düşünüyordum ve benim ekran kartımında açmayacağı oyun yok diye düşünüyorum..

bu şu anda ki benim pc den de hiç bir sorunum yok..piyasada ki istediğim oyunu oynuyorum..monitörümde 19W lcd ekran olduğu içinde görüntü çok hoş ve kasma da yok..arkadaşımın pc sine göre benim pc de sanırım 2-3 sene sonra oyunlarda kasmaya başlıcaktır..

Öncelikle sizin aldığınız PC'yi parası olan herkes alabilir.

pc masası: 75 YTL
webcam: 20 YTL
kulaklıklı mikrofon:5 YTL

Kaldı geriye 1400 YTL

ANAKART

GIGABYTE EP43-DS3, P43, DDR2, 2X PCIExp, Socket 775, CrossFireX
                                                                               97 $ (            151,42            TL) +% 18 kdv

RAM

OCZ 4 GB (2048 x 2) DDR2 1066 MHZ RAM Blade Serisi CL5
                                                                               98 $ (            152,98            TL) +% 18 kdv

MONİTÖR

SAMSUNG 2243BW 22' LCD Wide Screen MONİTÖR 5 MS, DVI
                                                                               179 $ (            279,42            TL) +% 18 kdv

KASA

GIGABYTE GZ-X4 420W Gümüş Kasa
                                                                               75 $ (            117,08            TL) +% 18 kdv

CPU

INTEL E5400 PENTIUM 2.7 GHz Socket 775 2MB, 800 MHz, 45nm

95$ (                                  148,30            TL)                                                                                                  +% 8 kdv

HDD

SAMSUNG 500 GB HDD SATA II 16 MB

57$ (                                  88,98            TL)                                                                                                  +% 8 kdv

EKRAN KARTI

SAPPHIRE HD4830, 512MB, PCIExp Ekran Kartı, Direct X10, DDR3, 256 bit, 575/1800

105$ (                                  163,91            TL)                                                                                                  +% 8 kdv

KLAVYE_MOUSE

MICROSOFT SET B2L-0060 USB Kablolu Klavye + Mouse

22$ (                                  34,34            TL)                                                                                                  +% 8 kdv

OPTIK

LG GH22NS30 22X DVD-RW Double Layer Siyah SATA

23$ (                                  35,90            TL)                                                                                                  +% 8 kdv

Ay                 :
              Aylık               Tutar :
              Toplam               Tutar :
                                                                                                                TOPLAM :

1.172,31                                                                         TL
                                 KDV (18-8) :
                                     126,16                        +                        37,71                                                 TL
                                 TOPLAM FİYAT - PEŞİN ($) :
              855,98 $
                                              NAKİT / HAVALE (TL) :            
              1.336,18            TL

Son olarak oyunları düşük çözünürlükle AA ve AF olmadan oynamak ile yüksek çözünürlükte AA ve AF ile oynamak çok farklı şeyler.

OSMAN BAĞÇEVAN
05-07-2009, 03:06   |  #15  
OP Denetmen
6,606 mesaj

Recep Baltaş yardım için çoook teşekkür ederim de...

beni üzdün kardeş ..ağlıcam walla ..yazık etmişiz ........!!!

Ağlıyor

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 05 Temmuz 2009 03:07
norn
05-07-2009, 10:31   |  #16  
norn avatarı
Yıllanmış Üye
179 mesaj

osman_2626 arkadaşım bundan sonra marka bil. alacak birisi gelirse karşına, senin gbi bir duruma düşmemeleri için uyarki onları, sonradan pişman olmasınlar. birçok şirket zaten kasaların içerisinde ucuz maliyetli parçalar kullanıyor. yani düşük maliyet ve yüksek kar. markalardaki parçalarla aynı fiyata daha yüksek özellikli ve kaliteli bir sistem toplanabilir. bende zamanında ilk pc'mi alırken çok araştırdım hangisi iyi diye. iyiki toplama almışım ozaman. yeni pc alcak birisi olursa zaten açıklamaya çalışıyorum aralarındaki farkı. bu arada almışsın makineni artık der etmene çok gerek yok :))) ileriki zamanlarda yeni pc alırsan daha iyi bir değerlendirme yapacağından eminim. kolay gelsin.

Recep Baltaş
05-07-2009, 10:34   |  #17  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
9,635 mesaj
Recep Baltaş yardım için çoook teşekkür ederim de...

beni üzdün kardeş ..ağlıcam walla ..yazık etmişiz ........!!!

Ağlıyor

Dediğim gibi satın almadan önce internet cafe'den de olsa bize bir sorsaydınız bu sorunlar olmazdı.

Yukarıda yazdığım sistem sizin şu anki sisteminizde yaklaşık 4 kat daha iyi. Sadece işletim sistemi yok ki onu da önce Ubuntu kullanır sonra Windows 7 satın alabilirdiniz.

OSMAN BAĞÇEVAN
14-07-2009, 19:03   |  #18  
OP Denetmen
6,606 mesaj

teşekkür ederim...sizi çok iyi net bir şekilde anladım..