pc montaj

berksolak
22-08-2007, 23:13   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
37 mesaj

merhaba arkadaşlar. bi pc topladım. fiyat ve taksit avantajlarına göre bi kaç farklı firmadan parçaları alacağım. pc montajı hakkında hiç bir fikrim yok. bilgisayrcılarda bunun maliyeti ne kadar olur. xp yi ben kuracağım. ancak kurmadan önce sıfır bilgisayarda yapılması gereken bir şey varmı? şimdiden msj yazan herkese teşekkürler.

uGuR.uK
22-08-2007, 23:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

bilgisayarcılara gitmeden once cevrende bu isten anlayan biri olup olmadıgına bi bak derim, ki zaten her donanımla beraber kurulum rehberi verilir yanında onlara bakarak kolaylıkla takarsın. bilgisayarcılara goturdugunde belki kazık bi fiyat bicebilirler sana birsürü sey uydurarak.
tabi hic yoksa yapabilcek biri ya ucuzunu ararsın yada paraya kıyıp goturursun sakası yok cunku bu isin.

ayrıca kurmadan once yapılması gereken pek bisi yok, sadece bios'tan saat-tarih ayarlarını yaparsın ve birincil boot aygıtı olarakta cd-rom'unu secersin o kadar ;)

kolay gelsin....

berksolak
22-08-2007, 23:41   |  #3  
OP Yeni Üye
37 mesaj

bir defa arkadaşın pc sini temizledikten sonra nerdeyse ekran kartını yakıyormuşz. bundan sonra böyle bir şeye cesaret edemiyorum.

uGuR.uK
22-08-2007, 23:45   |  #4  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

o zaman dükkanları dolasmaya ve sorup sorusturmaya basla sen :)

bjk_memo
23-08-2007, 00:02   |  #5  
Yıllanmış Üye
290 mesaj

pc montaj etmek çok kolay ve bi o kadarda dikkat isteyen bi iş ama yinede kendine güvenmiyorsan çevrende bu işten anlayanlar varsa yardım ise..........

Son Düzenleme: bjk_memo ~ 23 Ağustos 2007 00:05
berksolak
23-08-2007, 00:08   |  #6  
OP Yeni Üye
37 mesaj

peki dikkat edilmesi gereken şeyler neler. termik macun vs. gibi...

uGuR.uK
23-08-2007, 00:34   |  #7  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
berksolak
herseyden once anakartı kasaya takmadan once ram ve islemciyle fanının montajını yapmak daha akıllıca olur bastan solim. sora:

birni zten demisin, onu sürerken cok az sürcen ve yaymican, bi damla bırak cpu'nun tam ortasına fanı koyunca o yayılır zaten.

ide-sata ve güc baglantıları zten basit, her kablonun girebilecegi yerler belli, baskasına uymaz. onları yaptıktan sora hdd ve cd/dvd sürücü(leri)nün jumper'larını yerlestirceksin:
hdd'nin ilk sırasına takcan jumper'ı master olarak ayarlamak icin. sorada cd-dvd sürücününkini 2. sıraya takarak slave yapcan.

anakartın güc girisleri ve ram'larde oldukca basit sekilde taklır. ancak ram'i takarken biseye dikkat etcen: ramin giris kısmındaki pinler 2gruptur; bunların biri kısa, biri daha uzundur. bunu anakarta takarken dikkat et! ve ramleri takmak icin biras güc uygulaman ve bastırman gerekir hayvanice yüklenmedigin sürece bisi olmas korkma, ama uzun ve kısalara dikkat edipte bastır :)

son olarakta anakartın en altındaki ve kasanın önündeki ısık ve güc-reset dügmelerinin baglantıları kalıo, bence en çetrefillileri bunlar, cok ufaklar ve dipdibeler. anakartının kitapcıgına veya kartdaki girislerin yanlarına bakarak neyin güc neyin reset falan oldugunu gorebilirsin zaten......

tekrar kolay gele ;)

berksolak
23-08-2007, 00:43   |  #8  
OP Yeni Üye
37 mesaj
elazigli
berksolak
herseyden once anakartı kasaya takmadan once ram ve islemciyle fanının montajını yapmak daha akıllıca olur bastan solim. sora:

birni zten demisin, onu sürerken cok az sürcen ve yaymican, bi damla bırak cpu'nun tam ortasına fanı koyunca o yayılır zaten.

ide-sata ve güc baglantıları zten basit, her kablonun girebilecegi yerler belli, baskasına uymaz. onları yaptıktan sora hdd ve cd/dvd sürücü(leri)nün jumper'larını yerlestirceksin:
hdd'nin ilk sırasına takcan jumper'ı master olarak ayarlamak icin. sorada cd-dvd sürücününkini 2. sıraya takarak slave yapcan.

anakartın güc girisleri ve ram'larde oldukca basit sekilde taklır. ancak ram'i takarken biseye dikkat etcen: ramin giris kısmındaki pinler 2gruptur; bunların biri kısa, biri daha uzundur. bunu anakarta takarken dikkat et! ve ramleri takmak icin biras güc uygulaman ve bastırman gerekir hayvanice yüklenmedigin sürece bisi olmas korkma, ama uzun ve kısalara dikkat edipte bastır :)

son olarakta anakartın en altındaki ve kasanın önündeki ısık ve güc-reset dügmelerinin baglantıları kalıo, bence en çetrefillileri bunlar, cok ufaklar ve dipdibeler. anakartının kitapcıgına veya kartdaki girislerin yanlarına bakarak neyin güc neyin reset falan oldugunu gorebilirsin zaten......

tekrar kolay gele ;)

tşkler böle uzun cvp yazdığın için zahmet oldu. söylediklerinden faydalancam. tekrar tşkler.

uGuR.uK
23-08-2007, 00:55   |  #9  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

nolcak yauw tas attımda kolummu yoruldu :D
zamanında ben bole seyler yapmak icin cok ugrastım ama maalesef cevreden pek bilen bulamadık boza boza ogrendik bilgisayar denen aleti :) bari simdi birilerine yardımımız dokunsun ;)

ExCeLLiuM
23-08-2007, 01:25   |  #10  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

elazığlı, boşver en iyisini yapmışsın. Deneyerek yapmak daha iyi öğrenmeyi ve akılda kalmayı sağlıyor. Tabi bunun karşılığında zararda edilebiliyor. Ama en iyi öğrenme yöntemi, kurcala-boz-dağıt yöntemidir. Pahalıya mal olsada en iyi yöntem budur. Bende öyle öğrendim. :) Bir Win98 e format atmayı öğrendikten sonra bilgisayar bilgim 2-3 katına çıktı. Çünkü artık korkmuyordum kurcalamaktan. Nede olsa format atar düzeltirim sistemi diye. Bu donanım içinde aynı.

Berksolak takıldığın bir yer olursa, çekinemden sor, burada sana yardım edecek birçok kişi var.Kolay gelsin.

bjk_semih
23-08-2007, 07:35   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,452 mesaj

youtube a pc montaj yaz. sana güzel video larla anlatırlar....

uGuR.uK
23-08-2007, 13:57   |  #12  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

eyw;)
bende formatı orendikten sora ole olmustum, "nolucaksa olsn be atars bi format o kadar" diodm hep, gerci sora oda gitti cogu seyi formatsız halleder olduk ama :)
nyse hepinize ii gunler .......

blackhawkmilan31
23-08-2007, 14:01   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,472 mesaj

Ben 1 günde 3 kere format attığım günleri biliyorum.Gözünü devirmişDil çıkarıyor

Z1mBaBwE
23-08-2007, 14:45   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj
bjk_semih
youtube a pc montaj yaz. sana güzel video larla anlatırlar....
youtube deki vıdeolara bakarak pc montajı olmaz arkadaş ya yannış takıp kabloları ankartı uçurursa yada işlemciyi ters takıp socketi komple uçurursa en iyisi bilen bir arkadaşın varsa veya tanıdık bır bılgısayarcı ona toplat fazla para almazlar pc montajından Beğendim

Son Düzenleme: Z1mBaBwE ~ 23 Ağustos 2007 14:47
ExCeLLiuM
23-08-2007, 18:44   |  #15  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj
Blackhawkmilan31
Ben 1 günde 3 kere format attığım günleri biliyorum.
Aynen. :)

Alışkanlık haline gelmişti bende. Halen sürüyor. Sistem biraz karıştımı, uğraşmaktansa format atmayı tercih ediyorum. Tüm driverları bir DVD de topladım. Pratik bir şekilde format işlemini tamamlıyorum. Aslında kolaya kaçıyorum..

Son 80 gündür formatlamadım. Rekora gidiyorum :)

osa_bh
23-08-2007, 19:12   |  #16  
Yıllanmış Üye
335 mesaj

Merhaba

Burdan rahatça öğrenebilirsiniz:

İyi Günler..

akngn
23-08-2007, 19:30   |  #17  
Üye
84 mesaj
KorsanNetTeam
Blackhawkmilan31
Ben 1 günde 3 kere format attığım günleri biliyorum.
Aynen. :)

Alışkanlık haline gelmişti bende. Halen sürüyor. Sistem biraz karıştımı, uğraşmaktansa format atmayı tercih ediyorum. Tüm driverları bir DVD de topladım. Pratik bir şekilde format işlemini tamamlıyorum. Aslında kolaya kaçıyorum..

Son 80 gündür formatlamadım. Rekora gidiyorum :)

Bende de öyle bir alışkanlık var. Ufak bir sorunda sinir olup bilgisayarı formatlıyorum. Sürücüleri ve sık kullandığım programları xp cd'sinin içine entgre ettim. Kendisi kuruyuor. Ama bazen içime oturuyor. Bilgisayar zaten eski. Birde bu kadar sık formatlayıp bozmayayım bilgisayarı.

berksolak
23-08-2007, 20:57   |  #18  
OP Yeni Üye
37 mesaj

ben en iyisi anlayan birine yaptırıyım nolur nolmaz. dünyanın parasını veriyoruz sonuçta. izleyip öğrenmeye çalışıyım. bi sonraki bilgisayrımı kendim monte ederim artık :)